Видобуток сланцевого газу: галицькі перспективи

 

Галичина може стати газовим рятівником України. Олеське родовище сланцевого газу, що залягає на території Івано-Франківщини та Львівщини, — потенційна альтернатива російського газопостачання. Це випливає з презентацій нового проекту компанії Chevron.

 

Chevron розпочала серію презентацій свого проекту видобування сланцевого газу на Івано-Франківщині та Львівщині. Її представники провели громадські слухання в потенційному регіоні видобувних робіт – у Тлумацькому, Тисменицькому, Галицькому та Рогатинському районах Івано-Франківської області. На зустрічі запрошували представників громад, сільських голів, районних керівників. Перед учасниками виступали перші особи та провідні науковці представництва компанії в Україні, гості з країн, де корпорація Chevron вже видобуває сланцевий (лупаковий) газ, а також науковці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

Щоби виконати розвідувальне буріння на Олеському родовищі, компанії треба пробурити від 5 до 15 свердловин і підняти на поверхню зразки породи, аби вивчити їх на достатність вмісту природного газу. Перш ніж починати розвідувальне буріння, у компанії планують здійснити сейсморозвідку для визначення максимально безпечних для буріння місць. На розвідку та аналіз піде приблизно 5 років. Щойно тоді Chevron вирішуватиме, чи доцільно видобувати тут газ. Відтак можна буде спрогнозувати обсяги видобутку.

Плюси для регіону

Головний позитив від видобутку сланцевого газу полягає в тому, що Україна на довший позбулася б енергетичної залежності від Росії. Chevron прогнозує, що олеські свердловини можна експлуатувати приблизно 50 років. Ціна видобутого газу буде досить низька. Наприклад, 1000 кубометрів лупакового газу, який Chevron видобуває у США, коштує 90–100 доларів. Тимчасом як Україна платить Росії понад 400 доларів за тисячу «кубів» природного газу.

Видобутий в Україні газ, очевидно, використовуватимуть не лише в межах країни. Представники Chevron кажуть, що обговорюють умови контракту, за яким продукцію ділитимуть навпіл між американською й українською сторонами.

Одна з найбільших локальних переваг видобутку – створення нових робочих місць. У США кожна нова свердловина дає їх близько 60 – від інженерів до водіїв та працівників служби безпеки. Лише на етапі розвідки заплановано найняти на роботу 300–900 працівників. А якщо додати непрямі робочі місця, обслуговування, то вийде близько двох тисяч працевлаштованих громадян.

Ймовірно, втілення проекту вплине на стан галицьких доріг. Компанія Chevron потребуватиме мережі високоякісних доріг для проїзду виробничого транспорту.

З початком діяльності газовидобувної компанії місцеві ради отримуватимуть сталі додаткові надходження до своїх бюджетів.

У перспективі Chevron може стати ключовою дійовою особою у розв'язанні проблеми Домбровського кар’єру на Калущині. Через те, що його сольові сховища переповнені, частина басейну річки Лімниці перебуває на межі екологічної катастрофи. Науковці Chevron зараз вивчають можливість використовувати розсіл з Домбровського кар’єру у своїх гідророзривних роботах.

Нове застосування отримало б і найбільше у Європі Богородчанське підземне сховище газу (ПСГ), що на Івано-Франківщині, – важливий елемент газотранспортної системи України (на яку, додамо від себе, віддавна зазіхає «Газпром»). ПСГ могло би стати резервуаром для видобутого сланцевого газу.

Ймовірні загрози

На презентаціях проекту йшлося і про можливі ризики. До них, наприклад, належить можливість потрапляння хімічних речовин, використовуваних при гідророзривах, у водоносний горизонт. Представники компанії запевняють, що це неможливо. Гідророзрив влаштовують на глибині 3 км у твердій сланцевій породі, а ґрунтові води містяться на глибині 500 метрів під землею. Крім того, свердловини обгортають кількома шарами грубої сталі та бетону. Це запобігає витокові газу та рідин. А ще незалежні компанії відбиратимуть проби води, щоб контролювати рівень забруднення довкілля.

Щодо тектонічних зрушень, то представники Chevron наголосили на проведенні сейсмічної розвідки для уникнення буріння на лініях тектонічних розламів. Також американці обіцяють, що воду для гідророзривів використовуватимуть повторно, доки це буде можливо. Після кількох використань її доправлятимуть на авторизовані місця розміщення відходів. Загалом, як запевняють газовидобувники, мешканці прилеглих міст і сіл не відчують браку води. Представники Chevron кажуть, що їм для виробництва вистачить одного відсотка від загального обсягу споживання води населенням.

Перспективи сланцевого газу в Україні

Сланцевий (лупаковий) газ свою назву отримав від назви породи, в якій він міститься. Здебільшого це метан – той самий газ, який ми використовуємо у побуті. Але він не скупчений у родовищах, а розсіяний у породі. Грубо кажучи, це не одна велика бульбашка, а багато маленьких. Тому технологія видобутку зовсім інша. Винайшла її американська фірма Chesapeake Energy. У США технологію успішно освоїли, і за останні 7 років вони випередили Росію за об’ємами видобутку природного газу.

Особливістю новітньої технології є те, що бурять лише одну вертикальну свердловину, а від неї в горизонтальний пласт породи розгалужують безліч горизонтальних свердловин. У них запомповують воду, яка під тиском розриває сланець (цей процес називають гідророзривом). У сланці утворюються тріщини і вивільняється природний газ, який тією самою свердловиною підіймається вгору. Глибина залягання сланцевих (лупакових) порід – близько 3 км. На цій глибині і влаштовують гідророзриви.

В Україні є два перспективні газоносні райони – Юзівська й Олеська площі.

Юзівська міститься на території Харківської і Донецької областей. Щодо неї контракт на розвідку підписала Shell, транснаціональна корпорація голландсько-британського походження, один зі світових лідерів у сфері енергетики та нафтопереробки.

Олеське родовище залягає на території Івано-Франківської та Львівської областей. Тут про свої наміри розвідки заявила американська енергетична компанія Chevron, одна з найбільших інтегрованих корпорацій у світі. 75% видобутку вона здійснює за межами США. Нещодавно розпочала видобуток у Польщі. Chevron перемогла у тендері, який надає право на укладення з Україною договору про розподіл продукції на Олеській площі.

В Івано-Франківській області потенційними регіонами для розвідки є Тлумацький, Галицький, Тисменицький та Рогатинський райони. У Львівській – Перемишлянський, Золочівський, Буський, Миколаївський, Жидачівський, Пустомитівський, Кам’янка-Буський, Сокальський і Жовківський райони.

Довідка:

Корпорація Chevron охоплює своєю діяльністю розвідку, видобуток і транспортування сирої нафти та природного газу; переробку, маркетинг і реалізацію паливно-мастильних матеріалів для транспортних засобів; виробництво і реалізацію продуктів нафтохімії; виробництво електричної та геотермальної енергії; вирішення питань в ділянці енергоефективності; розробку енергоресурсів майбутнього.

Chevron є головним постачальником енергоносіїв у Європі, починаючи з 1960-х років, і нині виробляє близько 139 000 барелів у нафтовому та газовому еквіваленті щодня, переважно видобутих на родовищах Північного моря у Великій Британії, Данії, Нідерландах і Норвегії.

05.02.2013