Я багато читав про явище популізму у Франції, Іспанії, Греції, Італії. Зеленського важко назвати навіть популістом… Він нічого не говорить, він нічого не обіцяє – і це знаходить відгук серед виборців.
Київ 19.04.19
Порошенко робив все, як завжди, а Зеленський – все навпаки. Він зіграв на втомі і невдоволенні, а штаб Порошенка відірвався від реальності й не помітив, що час змінився
Київ 19.04.19
Українці, котрі повірили «ведмедикові Волдо», парадоксальним чином продемонстрували свою належність до західної культури і західного світу. Тільки це означає, що виклик, перед яким стоїть сьогодні Україна, стоїть і перед західним світом.
Київ 18.04.19
Шанувальники Мельпомени знають, що іноді дуже цікаві події трапляються між зав’язкою і кульмінацією, коли випиваєш в буфеті каву в келишку, а ті цікаві моменти потім виринають на сцені. Огляд подій тижня в Україні
Київ 15.04.19
Виборці Володимира Зеленського переживають колективну ейфорію, а люди в ейфорії роблять багато дурниць і є легкими жертвами для будь-якого впливу і будь-якого використання. Людина в ейфорії просто неадекватно оцінює реальність. Перервати цей стан неможливо — його треба пережити. І тоді прийде депресія...
Львів 14.04.19
Ця технологія обертання аґресії всередину суспільства – це атака на те почуття солідарності, на ту єдність, на те почуття гідності і гордості бути українцем, яку ми вибороли, виплавили кров’ю на Майдані і в боях 2014 і 2015 років. Ми дуже і дуже вразливі сьогодні.
Київ 12.04.19
Покоління Z – це люди, які є візуалами повністю. Тому Instagram «рулить». Тому всі наші підписники, 20 тисяч у Facebook, – це повна фігня. Бо 38 мільйонів – це розпакування іграшок в Youtube.
Київ 10.04.19
Полум’яні промови і слоїки з уриною, звичайно, цікаві, але трапляються напередодні виборів й інші важливі речі. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 08.04.19
Ми, виборці, хочемо дебатів заради конструктивної дискусії, а не заради шоу, і закликаємо до цього обох кандидатів. Не треба шоу.
Київ 07.04.19
Впродовж 40 років до референдуму Британія так і не змогла скористатись усім потенціалом членства у ЄС. Однак Україні пощастило укласти найвдалішу угоду з ЄС за увесь час його існування
Львів 04.04.19
Чимало виборців навіть не здогадується про те, яким шляхом пропонують іти їхні кандидати у Президенти: позиція електорату в дуже багатьох випадках не збігається з поглядами уподобаних політиків, – вислід із результатів соціологічного дослідження.
Київ 28.03.19
«…Хто дав право визначати, хто правдиво загинув, хто неправдиво загинув? Розумієте? Один Бог, хто знає. Я вас прошу, не чіпайте того питання. Нас воно болить!»... Держава в своїй політиці історичної пам’яті досі не відповіла на питання, хто саме є для нас Небесною сотнею. В той же час, здійснення верифікації є не просто потребою, а обов’язком.
Київ 20.03.19
Це не була просто зміна влади. Відбулася справжня соціально-економічна і політична революція, котра змінила дуже багато речей у суспільстві. Такого типу революції – це не події, це процеси. Через 12 років тут буде Земля обітована.
Київ 21.02.19
Від нас із вами в принципі не залежить, чи буде Україна такою, якою ми хочемо її бачити. Тому що я вас переконую: буде! Але від нас залежить, чи побачимо ми це самі, чи час загальмується настільки, що це побачать тільки наші діти й онуки.
Львів 19.02.19
Радник президента Росії Владіслав Сурков опублікував статтю, в котрій проголосив, що Росії набридло вдавати зі себе демократію – історичне призначення вимагає від неї інакшого політичного устрою.
Київ 15.02.19
Рейтинг Зеленського – це є вирок політичному класові. Якщо весь час красти і брехати, показувати безпомічність і безпорадність, то врешті прийдемо до точки, в якій опинилися. Архаїчне суспільство обирає кіноакторів.
Київ 02.02.19
Велика частина суспільства голосує бездумно, під впливом медій, не замислюючись над тим, що можна зробити для суспільства. Те, чого ми потребуємо, – це руху, заснованого на спільних цінностях, руху, де є багато персоналій. Ми потребуємо сильних міністрів, сильних чиновників, які можуть бути ініціативними, а не тільки слухняними.
Львів 16.01.19
Якщо їм потрібна широкомасштабна війна, то casus belli – це лише справа матеріалу. Якщо вони наважилися, то нема жодного значення, що буде приводом, бо кожен привід все одно буде «фейковим».
Львів 06.12.18
Ви не є такі слабкі, як вам здається. Хоча якщо ви не робитимете нічого, то точно станете слабшими. Вам треба більше кораблів, більше устаткування, більше ресурсів. Це не означає, що треба витрачати всі кошти на флот. Але мусите міняти пріоритети.  
Львів 14.11.18
Корені корупції не там, де беруться хабарі, а там, куди вони інвестуються. Корупція в Україні не працювала б, якби не мала спільників на Заході. Якби ці корумповані спільники не приймали гроші у тих, хто їх краде в українців, якби ці гроші не знаходили собі місця у західних банках і не підраховувались західними бухгалтерами.
Львів 26.10.18
Шевченко – дитя часу, дитя доби, яка потребувала романтичних геніїв. Але не всім так повезло. Німцям на Ґьоте повезло, полякам на Міцкевича повезло, нам на Шевченка повезло, але комусь не повезло. Але Шевченко сьогодні нам важливий вже не тільки і не стільки як геній доби романтичного націоналізму, він є для нас набагато більшим.
Київ 10.03.19
Ви ростите своїх дітей для майбутнього. Ви не ростите їх для минулого. Отож, помилкою, яка може спіткати вас як націю, є втрата балансу поміж минулим і майбутнім. Втім, станом на 2019 рік, майбутнє зникло – про нього ніхто не говорить
Давос 07.02.19
Сто років тому, забезпечуючи "вільне самовизначення" України грубою військовою силою, більшовицькі вожді всіляко заперечували факт агресії з боку червоної Росії, а саму війну, яка йшла повним ходом, представляли винятково як внутрішньоукраїнську справу. Нині Путін говорить те саме. Гібридну війну проти України північний сусід провадить уже втретє...
Київ 31.01.19
Причиною поразки стало те, що кожен дбав лише про свою частину України. Об’єднавшись, ставши спільно на захист країни, учасники тодішніх подій могли б втримати державу і зберегти її для наступних поколінь
Київ 22.01.19
Варфоломій не хоче повторення Київського патріархату. Він не бачить помісну Церкву в контурах УПЦ КП і закладає зовсім іншу модель. Даючи нам Томос, Константинополь хоче створити Церкву, яка не буде пострадянською за своїми формами і баченням.
Київ 28.12.18
"Єдиної траєкторії розвитку України з 1991 року не було. Це в жодному разі не була пряма лінія в одному напрямку — це циклічний рух... " — професор Лукан Вей в ексклюзивному інтерв'ю для Z
Львів 29.05.18
Релігієзнавці Андрій ЮРАШ і Анатолій БАБИНСЬКИЙ – про те, наскільки українська православна Церква дійсно є близькою до отримання автокефалії, і про те, в який спосіб нашій помісній Церкві може нашкодити російська патріархія
Київ 19.04.18
Чого і як навчають окупанти кримських школярів: аналіз підручників з історії для старших класів.
Київ 12.04.18
"Вся олігархічно-совєтська, патримоніальна система залишилася без змін. Її не змогла змінити ні Помаранчева революція, ані Євромайдан. Змінився трохи спосіб здійснення влади, система ж залишилася та сама".
Варшава 14.03.18
Письменник – це найбільший дарунок, який Бог міг дати світу. Коли ви маєте перед собою порожній листок паперу, маєте свій досвід, уяву і починаєте писати, тоді перед очима настає новий світ. Хіба це не рівно Богу?
Новий Сад 06.03.18
Євген ЛАНЮК:
Cкільки б сучасна людина не “виносила за дужки” основоположні цінності, вона далі продовжує жити в “священній країні”, яка незримо присутня
20.04.19: Нотр-Дам
Юрій Андрухович:
А, може, не все так однозначно? Може, десь додається, а десь і віднімається? І гру ще не зіграно? І взагалі ніяка це не гра?
19.04.19: вибoри
Тарас Прохасько:
Мінімум матерії, максимум інформації. Від якої направду залежить успішне буття матерії
18.04.19: наратив
Юрій Винничук:
Телевізор з холодильником перемогли книжку. Вони її й поховають
17.04.19: причини
Юрко ПРОХАСЬКО:
Бажання критикувати владу є спробою дістати сексуальне задоволення від неї за допомогою метонімійних стосунків близькості
16.04.19: психоаналіз
Андрій Бондар:
Перемагають нові методи роботи з клієнтом – технологічні та цинічні. Усе, як книжка пише
15.04.19: клієнтура
Максим Сущук:
Комунікаційні мости руйнуються, непорозуміння зростає, аргументовані коментарі перетворюються на емоційні випади. Суспільство поляризується
15.04.19: EQ
Юрій Винничук:
Мойсей вивів свій люд з неволі, але чимало просилося назад в рабство. Бо там їм було затишно і спокійно. Як в Совєтському Союзі
14.04.19: оточення
Василь МАХНО:
ось він кружляє шукаючи здобич: над тимчасовим обвітреним домом над тимчасовим нашим          життям
13.04.19: поезія
Юрій Андрухович:
Наголосувати цього коміка виявиться значно легше, ніж потім позбутися.
12.04.19: СтопКомік
Тарас Прохасько:
Саме тим людина пізнається, що в слушну мить вона сміється… Без сумніву, визначальним поняттям у цьому твердженні є слушність.
11.04.19: екзистенція
Андрій ЛЮБКА:
В другому турі мій критерій вибору простий – геть від Москви. Можливо, хтось має інші пріоритети, але мої – саме такі.
10.04.19: вибір
Євген ЛАНЮК:
Від фарсу знов до трагедії — один крок. І теперішній фарс може бути інтермедією перед новим її актом.
09.04.19: електоральне
Софія АНДРУХОВИЧ:
Багатьох тримала віра. Вони відганяли тривогу, знову і знову пригадуючи одне одному, що пливуть до омріяного краю.
08.04.19: Аґнон
Олександр Ірванець:
А давайте обміняємось телефонами. Я наберу вас через півроку і скажу у вухо “Хто угодно тіко не Порошенко”
06.04.19: електорат
Юрій Андрухович:
Після епохального "винесення за дужки" стало ясно: проект Зе є нічим іншим, як софт-версією старої Партії реґіонів
05.04.19: СтопКомік
Тарас Прохасько:
Вибори показали, що мейнстрімовою тенденцією є російськомовна споживацька поп-культуральна країна
04.04.19: дисиденти
Юрій Винничук:
Країна спочатку заціпеніла і заплющила очі, відтак розплющила очі, вщипнула себе за теє-то, як його, і остаточно прокинулася
03.04.19: крихіткаЦахес
Євген ЛАНЮК:
Поки Зеленський мовчить, він водночас є усім і нічим — колективним образом Голобородька, успішно зітканим із очікувань та ілюзій
02.04.19: симулякр
Тимофій Гаврилів:
Скільки б грошей не впомповували в Південний Схід України, хоч яку безпеку і мир ґарантували, цього було би явно не досить
01.04.19: електоральне
Андрій Бондар:
Якщо один все життя сміявся з усіх інших, тепер усі інші почнуть сміятися з нього. Чи ставши «королем», він перестане бути «блазнем»?
01.04.19: НавітьЯкщо
о. Юзеф Тішнер:
Може си стати, шо чьоловік обіп’єтси свободов, єк їковс горівков. І свобода футко в сваволю перебаранчєєтси
31.03.19: фільозофія
Василь МАХНО:
Ключі диких гусей, що летіти паралельно лінії горизонту при заході сонця, виглядали двома тремтливими лініями, які зашнуровували день і ніч.
30.03.19: американське
Юрій Андрухович:
Ще раз поміркуймо над мотивами. Негативна мотивація передусім. Думаймо!
29.03.19: електоральне
Тарас Прохасько:
У виборах є багато спільного зі сповіддю. Обираючи, ми на короткий момент стаємо тими, хто гріхи вислуховує, приймає і призначає покуту
28.03.19: сповідь
Юрій Винничук:
Рівень нашої гуманітарної науки часто такий низький, що інколи взагалі не має стосунку до науки.
27.03.19: Юркевич
Андрій ЛЮБКА:
Всі чомусь вважали, що вона – найбільша популістка, але з’явився кандидат, що переплюнув її в цьому.
26.03.19: конкуренти
Устина Стефанчук:
Вона сказала, що я повинна прожити своє життя так, щоб показати, що галицька українська інтелігенція не вимерла.
25.03.19: ідентичність
Андрій Бондар:
За Зе голосує російський інтелігент. Він насамперед російський, і вже потім – інтелігент.
24.03.19: реванш
Олександр Каплун:
У страшному сні не уявлялося, що через 17 років ставитимемо питання закономірності існування нашого мученицького народу
23.03.19: ґенерацiя
Юрій Андрухович:
Пам'яті Валера Бондара, видатного художника і запеклого українця
22.03.19: in memoriam
Тарас Прохасько:
Страх нікуди не подівся. Він живе у дітях. Хоч мотивацій мало – безпека, господарність, самовираження. І кожен сподівається іншого ліпшого
21.03.19: систематика
Юрій Винничук:
Все, що відбувається в Україні – наш тяжкий історичний спадок, в якому перемогла ідеологія не аристократії, а посполитих
19.03.19: траєкторія
Андрій Бондар:
Кожен падає по-різному, але занепадають усі разом. Ситуацію рятують праведники, але всі ми знаємо, що останній з них помер кілька років тому
18.03.19: рівень
Василь МАХНО:
Колись терпкий смак талліннського лікеру зігрівав наші молоді шлунки – і це уважалося щастям. Тепер слухати Пярта – також щастя.
16.03.19: час
Тимофій Гаврилів:
Якщо вірити Сепіру-Уорфу, досить замінити одне слово на інше, і завтра ми прокинемося в новій країні. Але слова, хоч як їх змінювали і викреслювали, нікуди не зникали.
15.03.19: есей
Анна Домбровська:
75-ті роковини пацифікації Сагрині. Анна Домбровська поіменно читає на цвинтарі імена всіх 606 замордованих. Вони переслати бути цифрою
14.03.19: Сагринь
Олександр МОТИЛЬ:
Цілком правдоподібна розмова професора Ратґерського університету з російським президентом в барі Нью-Йорка.
13.03.19: гумореска
Андрій ЛЮБКА:
Нам російські шовіністи намагаються впарити, що слід забути про українську мову, поки не здолаємо корупції. А до тих пір – хай усе буде по-рускі.
13.03.19: шовінізм
Юрій Винничук:
«Гіпс і Швелєр нікого не випускали, а як хтось дуже рвався, то спочатку падав охляп на підлогу і витирав кров з писка». Уривок нового роману
12.03.19: фраґмент
Андрій Бондар:
Нашу державу може не просто людина з телевізора, а людина, яку цей постколоніальний телевізор створив і пустив в життя
11.03.19: пост-електоральне
Олександр Ірванець:
Публіцисти люблять писати про Росію: там, мовляв, "телевізор переміг холодильника". А у нас?
09.03.19: tv
Юрій Андрухович:
Смертельно скучили за Союзом, виявляється, навіть ті, хто народився вже після його розпаду. Як завжди цього дня, він повертається
08.03.19: 8.03
Юрій Винничук:
На ланах Фейсбуку повно дурних селепків, які на термін «галицька літературна мова» вибухають гнівом, не тямлячи, про що це
06.03.19: купюрологія
Михайло Зарічний:
Мало слів замало.           Потрібно слів багато, Щоб багатьма словами           нічого не сказати
05.03.19: нотатки
Євген ЛАНЮК:
Три правди різні, але при цьому нерозривно пов'язані, жодну правду неможливо реалізувати без двох інших
04.03.19: вибір
Олег Яськів:
Електоральні виверти, які зараз бачимо, — це всього лиш інша транслітерація неприйняття україномовної західно орієнтованої ідентичності.
03.03.19: ідентичність
Василь МАХНО:
Розлитий оцет пам’яті ще не вивітрився, але вивітрюється. А скільки будинків, з якими ти на «ти» і які відповідають тобі взаємністю...
02.03.19: есей
Тарас Прохасько:
Українська еліта, сформована у дев'яностих, досі вирізняється брутальністю, яке вилазить з-під елеґантських лякерувань
28.02.19: ґенеза
Юрій Винничук:
Ніщо так не піднімає настрою, як московські телешоу. Інколи дивлюся, що там мелють наші убогі мишебратья. А мелють вони винятково про нас.
27.02.19: телешоу