Акція протесту проти русифікації освіти під ВР. Фото – "Простір свободи"
ЗСУ продовжують вести оборону на сході та півдні України, виснажуючи ворога активними діями; протягом минулої доби відбулося 104 бойових зіткнень, найбільше – на Новопавлівському (21), Авдіївському (27) та Бахмутському (25) напрямках.
25.04.24
ЗСУ продовжують вести оборону на сході та півдні України, виснажуючи ворога активними діями; протягом минулої доби відбулося 101 бойове зіткнення, найбільше – на Лиманському (19), Новопавлівському (24), Авдіївському і Бахмутському (21) напрямках
24.04.24
Американці згадали про те, що місто Сітка, колишня столиця Аляски, до 1867 року називалося Ново-Архангельськ – і в стратегічних партнерів відновився інстинкт самозбереження, бо ті, що товчуться з іншої сторони затоки Беринга, «могут повторіть»
Львів 23.04.24
ЗСУ продовжують вести оборону на сході та півдні України, виснажуючи ворога активними діями; протягом минулої доби відбулося 86 бойових зіткнень, найбільше – на Лиманському (19), Новопавлівському (20) та Авдіївському (18) напрямках.
23.04.24
ЗСУ продовжують вести оборону на сході та півдні України, виснажуючи ворога активними діями; протягом минулої доби відбулося 85 бойових зіткнень, найбільше – на Лиманському (17), Новопавлівському (23) та Авдіївському (16) напрямках.
22.04.24
ЗСУ продовжують вести оборону на сході та півдні України, виснажуючи ворога активними діями; протягом минулої доби відбулося 115 бойових зіткнень, найбільше – на Бахмутському (28), Новопавлівському (25) та Авдіївському (32) напрямках.
21.04.24
Ця історія не про Русь, а про падіння як старої імперії, так і певного усталеного в її межах кодексу співжиття між українцями та їхніми сусідами на щодень.
Львів 20.04.24
ЗСУ продовжують вести оборону на сході та півдні України, виснажуючи ворога активними діями; протягом минулої доби відбулося 102 бойові зіткнення, найбільше – на Бахмутському та Новопавлівському (23 атаки) та Авдіївському (31 атака) напрямках.
20.04.24
ЗСУ продовжують вести оборону на сході та півдні України, виснажуючи ворога активними діями; протягом минулої доби відбулося 86 бойових зіткнень, найбільше – на Бахмутському (відбито 25 атак) та Новопавлівському (відбито 20 атак) напрямках.
19.04.24
Усім суспільством, нацією, державою відповідаємо на чергове питання іспиту з предмета “Війна за незалежність і побудова національної держави”. З точки зору історика це питання у контексті демобілізації виглядає дивно і зловіще.
Львів 18.04.24
ЗСУ продовжують вести оборону на сході та півдні України, виснажуючи ворога активними діями; протягом минулої доби відбулося 87 бойових зіткнень, найбільше – на Бахмутському (відбито 24 атаки) та Новопавлівському (відбито 23 атаки) напрямках.
18.04.24
ЗСУ продовжують вести оборону на сході та півдні України, виснажуючи ворога активними діями; протягом минулої доби відбулося 35 бойових зіткнень, найбільше – на Авдіївському (відбито 21 атаку) та Лиманському (відбито 4 атаки) напрямках.
08.01.24
Баланс суспільно-політичних дебатів та юридичної аргументації судових рішень у консенсусі щодо засадничих цінностей
Ужгород 27.12.23
Історія з Кульчицьким – повністю справа українських рук: європейська столиця, врятована українськими руками без жодної присутності “старшого брата”
Львів 24.11.23
Є поміж нами люди унікальні, які живуть водночас у багатьох вимірах і в кількох світах. Як жив Микола Сулима...
Київ 31.10.23
Окупанти вели наступальні та штурмові дії в районах Бахмута, Зайцевого і Кодеми. Триває наступ у районах Опитного і Майорська. Противник успіху не мав. Бої тривають. Росіяни були биті біля Золотої Ниви і відступили.
Україна 20.08.22
В Україні вже рік триває дискусія про те, чи Україна мусила скеровувати три свої кораблі в Керченську протоку – просто в пащеку ворога. В тій дискусії ми не зауважили, як уподібнилися до слів ворога і почали шукати ворогів поміж собою.
Львів 20.11.19
Політики у всьому світі – це слабкі люди, які не можуть багатьом спокусам сказати «ні». В політиці якщо можна зловживати, то будуть зловживати.
Львів 13.11.19
Стабільна Україна в принципі не є ціллю для Путіна. Для нього якраз failed state – це найкращий варіант на сьогодні. Цей варіант влаштовує його на всіх рівнях, починаючи із внутрішньої публіки.
Львів 05.11.19
У команди Зеленського немає відчуття війни. Я навіть не бачу людей, які здатні інфікувати цю команду українським розумінням ситуації на Донбасі.
Київ 03.10.19
Серед тих, хто довіряє Президенту, 99% довіряє Головнокомандувачеві ЗСУ.
Київ 18.12.23
Володарями спеціальних відзнак Капітули премії цьогоріч стали Микола Рябчук та Станіслав Асєєв, Спеціальну відзнаку UA: Радіо Культура отримала Віра Агеєва.
Київ 18.12.21
Покарання винних – це не самоціль, це лише маленький елемент в головній цілі – встановленні істини, справедливості, в поверненні нашого суспільства в єдині координати добра і зла.
Київ 26.11.19
Через тридцять років після хвилі змін, спричинених падінням мурів та режимів у Східній Європі, більшість країн тішаться, що все так сталося. Громадяни України натомість у тривозі: ми вже не очікуємо змін для себе і живемо надією на хороше майбутнє своїх дітей.
25.10.19
А тепер уявіть собі, що росіяни – не окупанти, а друзі, які розкаюються в нелюдських діях свого керівництва і кажуть: "Давайте жити разом"
Львів 19.10.19
Де найкраще сховати сухий листок? В купі інших, що впали з дерева. За цією аналогією від суспільства ховають правду, і суспільство втомилося її шукати.
Київ 10.10.19
Що робити, щоби українець врешті перестав фантазувати про себе як про частину “одного великого народу”? Говорять Володимир В'ятрович, Дмитро Крапивенко та Максим Віхров.
Львів 02.10.19
Завжди були шуми, завжди був зойк, крик, тріскіт, вибухи – ззовні, всередині. Люди всіх часів затруднялися у тому, щоб вміти слухати. Але сьогодні ми маємо додаткове навантаження. Годі сподіватися, що почуєш глибокі речі, коли ти є на поверхні.
Львів 14.09.19
Ми розглядаємо гідність з правової точки зору: кожна людина від народження має свою гідність. Але насправді гідність – це процес. Процес, який формується за певних умов. Гідність – це, перш за все, зрілість. Ми маємо задовольняти свої потреби, але цінності повинні домінувати над потребами.
Київ 11.09.19
Прес-служба Київської митрополії УПЦ дала розлоге роз'яснення рішення про ліквідацію юридичних осіб «Київська патріархія УПЦ КП» та «Патріярхія УАПЦ»
Київ 01.08.19
Юлія Баір:
Кличний відмінок — це унікальні аудіопестощі, доступні вільним українцям. На душі теплішає від промовлених кимось “Юлю”, “Юльцю”, “Юлечко”, "Юленько", “Юлясю”...
23.04.24: мова
Андрій Содомора:
Високий стиль – бо йдеться про вічне; цуратись високого – втрачати глибину свого роду, підрубувати корінь, життєву снагу родового дерева. Яке сприймання минулого – таке й майбутнє
22.04.24: естетичні коментарі
Віталій Портников:
Росія, як це й завжди було у наших взаєминах, подарувала нам ключ до збереження нашої державності й ідентичності: вислухай Путіна і зроби навпаки
21.04.24: щоденник
Левко Довган:
Ми вистоїмо, виживемо, залишимось на нашій землі і, без сумніву, зробимо ще більше добрих і видатних вин.
19.04.24: енологія
Тарас Прохасько:
Основною моделлю усіх радянських інституцій – від дитячих садків і санаторіїв до потужної армії – є тюрма, зона або, кажучи заокруглено, місця позбавлення свободи
18.04.24: матерія
Анатолій Стріляний:
Cкільки ж її у ЗМІ, у промовах усяких діячів і службовців – оцієї пишномовності й казенності, казенної пишномовності та пишномовної казенності… Оцієї заяложеної поетичності й поетичної заяложеності!
18.04.24: репліка
Юрій Винничук:
До мене віддавна долинали чутки про таємничі вечірки, які відбувалися – і тепер, під час війни, далі відбуваються – за містом або навіть і в місті...
17.04.24: ...o mores
Майкл Мишкало:
Не знаю, як краще зробити так, щоб ми не звикли, не збайдужіли, щоб вони не стали статистикою. Але знаю, як не треба робити – ми це проходили за совітів
16.04.24: з нутра
Андрій Содомора:
Ця поезія – про тепло, про добро, про щастя, для якого й народжується людина. Не в багатстві ж воно, людське щастя, не в дібрах-дóбрах, а в добродійстві
15.04.24: естетичні коментарі
Віталій Портников:
З точки зору сучасності війна Росії проти України виглядає суцільною дикістю. Але тільки не з точки зору збереження і відновлення імперії.
14.04.24: щоденник
Юрко ПРОХАСЬКО:
Простір стриху перетворювався у фотографічну студію з прямокутними переділами і своїми снопами світла...
12.04.24: процеси
Тарас Прохасько:
Айнштайн, зденервувавшись новою теорією про невизначеність, сказав – Бог не грає всесвітом у кості. Лиш два свідки чули, що відповів Бор
11.04.24: усе
Юрій Винничук:
Таке враження, що все, що відбулося у Львові, трималося сценарію фільму, який якраз вийшов тоді на екрани
10.04.24: старольвівське
Орест Друль:
В реномованому "Harvard Ukrainian Studies" опублікували статтю, що мала спростувати Шевельова. Найцікавіше, що наведені докази якраз його теорію підтверджують
09.04.24: фонологічне
Андрій Содомора:
«Гірше вже не буде...» – кажуть у народі. Це коли на душі геть невесело, коли поганий настрій, коли й на ноги ставати не хочеться. А душа все-таки встає: «Душа убога встала рано...»
08.04.24: естетичні коментарі
Віталій Портников:
У тих, кого не вдається перемогти, хоча б є шанс відбитися й вижити. І робити свій власний, а не чужий вибір.
07.04.24: щоденник
Василь МАХНО:
Війна, розв’язана імперською Росією, змінила семантику українських слів та, як наслідок, – нашу поезію, її символіку та знаки.
06.04.24: максими
Андрій Содомора:
Ніщо так не ріднить людину з природою, як дерево, листок. Жодні антології не вмістили б усіх тих, хто виявляв своє чуття до дерева, до листочка, що асоціюється з листом, який пишемо (писали!)
05.04.24: образок
Микола Рябчук:
Різний досвід спілкування з Росією зокрема робить комунікацію між українцями та людьми Заходу в питаннях російської культури доволі складною
03.04.24: cancel
Юлія Баір:
Нема універсальної пори для цілунків. Немає слушного віку чи слушного часу. Є жага цілунків. І є весни найжадібніші вуста
02.04.24: поцілунок
Андрій Содомора:
Знамените наше, неперекладне, «собі» («сяду собі...») – знак того, що людина хоча сама, та не самотня: вона – з собою, з тим дивним співбесідником, що всередині нашого єства...
01.04.24: естетичні коментарі
Віталій Портников:
Холоп, який знищив власних господарів, але намагається видавати себе за них у вкраденому і загидженому будинку – це і є Росія ХХ і ХХІ сторіч
31.03.24: щоденник
Василь МАХНО:
Уривок з майбутнього роману «Ангел і осел з віршами про вогонь і воду».
30.03.24: фраґмент
Юрко ПРОХАСЬКО:
Слід користати з цього коротко відміряного часу ясності, прозорого проміжку, ясної прогалини між епохами великої студені і страшенної спеки.
29.03.24: весняне
Тарас Прохасько:
Шалена поема про маму і нейтронну бомбу вивчалася як емоційний додаток до забороненого видіння Івана Богослова. Ціле дитинство ми прожили у токсичних випарах цього психозу
28.03.24: істерія
Юрій Винничук:
Вбивство актриси Марії Вісновської сколихнуло всю Варшаву – Мишуга був серед варшавської публіки надзвичайно популярний, всі чудово знали про його кохання.
27.03.24: кримінал
Майкл Мишкало:
Кажуть, що «так ми звикнемо бачити їх на вулицях і не жахатися». А можливо, комусь і потрібно жахатись, когось треба вивести з летаргійного стану самозадоволення? Бо в нас у країні війна
26.03.24: з нутра
Андрій Содомора:
І якщо смерть у Ронсара, обмотавши ноги повстю, ступає у цілковитій, мертвій тиші, то Шевченків «Косар» – мабуть, найгучніше, пов’язане з образом смерті, fortissimo.
25.03.24: естетичні коментарі
Віталій Портников:
Весь сенс цієї війни для Кремля – повернути нас у цей стан вічного страху й перманентного насилля. Повернути нас на «Норд-Ост». Повернути у «Крокус».
24.03.24: щоденник
Людмила Таран:
Власне, не так про кров як біологічну парадигму, а – про самоідентифікацію: як вона творилася, які чинники, фактори сприяли?
23.03.24: тожсамість
Люба-Параскевія СТРИНАДЮК:
Кінь иде ґлемеями, бердами, ци у дощ, ци у зиму, проходит’ найкєшші місця, варкі, де каміні, болото, багни, та й вернетси сам з полонини, из плаїв, видків тра’ идхаті
22.03.24: гуцульське
Тарас Прохасько:
А на другий день почався кайф курсу молодого бійця. Такого адреналіну я не відловлював навіть на міських змаганнях з юнацького регбі...
21.03.24: радість
Юрій Винничук:
Хто тільки не береться писати про українську міфологію! Якась нестримна пошесть пішла: ледь не всі кинулися видавати примітивну антинаукову шизофренію
20.03.24: міфотворчість
Андрій Содомора:
Тією звісткою, подумки чи таки вголос, прохопиться і міський, і сільський житель. Цей зустріне їх, а той – лише поглядом проведе...
19.03.24: природa
Андрій Содомора:
Попри «Сиди / І нічогісінько не жди!..», Шевченка все-таки бачимо в дорозі: «Ходімо ж, доленько моя!» В дорозі до весни, до нас, які борються. Шевченко йде, щоб бути з нами «во время люте».
18.03.24: естетичні коментарі
Віталій Портников:
Іван Павло ІІ був голосом поневолених комунізмом народів Європи у ХХ сторіччі, а Франциск – голос «глобального Півдня» у ХХІ-му. І це все ж таки дуже різні голоси
17.03.24: щоденник
Василь МАХНО:
– Давайте запитаємо у Целана? – запропонував я. – Пощо питати у мертвих? – Поети завжди живі.  
16.03.24: поезія
Юрко ПРОХАСЬКО:
Проміняв би білий світ на чорні хащі літер, за якими, коли вони розсіються, знов будуть білі хмари і сині, високі і блакитні весняні небеса.
15.03.24:
Тарас Прохасько:
Не дивно, що Україна знов стає епіцентром світового протистояння. Як завжди – за лани. Як завжди – за клімат. Як завжди – тепер уже на новому рівні пізнання – за гени
14.03.24: кров
Юрій Винничук:
Замість того, щоб чітко визначити зло і його затаврувати – що, власне є етичною місією Церкви, – Папа Франціск вирішив стати політиком-миротворцем. Цікаво, чому він не закликає до миру аргентинців
13.03.24: біблійне
Майкл Мишкало:
Вбиті й покалічені діти. Ненароджені діти батьків, яких більше немає. Проклята війна. Наші внуки у своєму дитинстві пережили і побачили жах, якого діти не мають, не повинні ні знати, ні бачити
12.03.24: з нутра
Андрій Содомора:
У його словах ніколи ще не вчувалась така віра в те, що не здригнемося – вистоїмо, здобудемо у кривавих боях нашу вольную, святую волю...
09.03.24: естетичні коментарі
Мирослав МАРИНОВИЧ:
Ми починаємо суперечку як опоненти, а закінчуємо її як вороги, до яких ставимося затятіше, ніж до справжнього ворога. Митрополит Шептицький назвав цю хворобу дуже точно: «моральна гемофілія»
08.03.24: ближні
Микола Рябчук:
Еволюція путінової риторики й політики щодо України: якби патології були вчасно розпізнані і заблоковані, то не сягнули б крайнощів геноциду
08.03.24: путінізм
Тарас Прохасько:
Висота, з якої людина може безпечно зіскочити, є кульмінацією її розвитку. Старіюча людина воліє злазити, а не зіскакувати
07.03.24: скок
Юрій Винничук:
Термін «антологія» перекладається з грецької як «збирання квітів». Але квіти можна по-різному збирати. Хоча... Відповідальність мусить бути завше.
06.03.24: метода
Андрій Содомора:
Спробуймо уявити собі те, чого не зробити явним, чого не побачити, а лише почути, відчути – єднання голосів у співі. Голосів не голосних, а тихих (що тихіше, то сердечніше)...
04.03.24: естетичні коментарі
Віталій Портников:
Чи помилявся Шевченко у своїй ненависті до Хмельницького, сприймаючи його не за процесом, не за намірами, не за епопеєю, яка й досі зачаровує багатьох українців, а за результатом?
03.03.24: щоденник
Василь МАХНО:
але ти так усіх заплутав  подорожуючи по своїй смерті  з Європи до Нового світу і знову до Європи й не знати де поклонятися тобі 
02.03.24: верлібр
Юрко ПРОХАСЬКО:
Він був занедбаний, а все одно збагненний. До нас він був ще й як прихильний. Суворий супокій лежав над ним, остання, остаточна благість...
01.03.24: спогaд