слово

Роксолана Жаркова
переклади: У багатьох творах Ельчін Сафарлі використовує гендерну наративну гру – він-чоловік розповідає (себе) як вона-жінка. Ба більше, розповідає так, що навіть до найменших дрібниць ти починаєш вірити у все сказане і відчуте.
Львів 18.10.19
Тимофій Гаврилів
поетика: Поезієзнавчі тексти як мерехтливі вогники довкола «Буття і часу» та «Істини і методу». Увага філософів до поезії, спроби тлумачити її, мандрівка в естетику та поетику вірша – винятково німецький феномен. Нічого такого в інших культурах і в інші епохи.
Львів 12.10.19
Тимофій Гаврилів
поезія: Поезія Антонича – планета, мікроуніверсум – бентежний, наскільки це властивість поезії, і відкритий, наскільки її мова зрозуміла і збагненна, доступна для сприйняття. Планета Антоничевої поезії покоїться на двох китах – мандрівці і метаморфозі.
Львів 06.10.19
Дан Коман
сучасна поезія: У Румунії зараз добрі часи для мистецтва, є багато фестивалів, поетичні журнали, читання збирають чимало слухачів, молодь намагається поєднувати літературу, перформенси, діджейську діяльність, візуальне мистецтво, шоу, музику і відео. Загалом бути поетом дуже модно.
Львів 03.09.19
Маґдалена Платцова
сучасна література: Медіа-фейки — це ті ж маніпулятивні технології, які використовували й перед Другою світовою війною та перед війною на Балканах — коли одна сильна група людей поширює жахливі новини, аби зманіпулювати не такою стійкою та впевненою групою людей.
Львів 22.09.19
Роксолана Жаркова
есеїстика: Цю книжку можна пробути як одну довжелезну мандрівку, подорож до себе. Ці соковиті, часом поетично-пісенні речення, ці несподівані асоціації, сюжети, що дивним чином переплітаються, поєднуються в якусь осінню колористичну мозаїку.
Львів 26.09.19
Галина Петросаняк
громадська думка: «Cвідома розумна маніпуляція, що формує звички й переконання великої кількості людей — важливий елемент демократичного суспільства. Ті, хто керує цим суспільним механізмом, утворюють невидимий уряд, який і є справжньою рушійною силою демократичної спільноти», — Едвард Бернайс.
Базель 25.09.19
Тимофій Гаврилів
переклади: «Дар Гумбольдта» – декларація творчої співпраці, повернення боргів і гімн мистецтву. Гумор, іронія, пошук відповідей на одвічні питання, центральне з яких – життя і смерти, любов до життя, відчування драматичної комічности ситуацій і диспозицій, з яких воно зіткане, – така візитка американця Сола Беллоу.
Львів 23.09.19
Богдан Пастух
переклади: Можна і треба говорити про виразну тенденційність інтерпретаційних ходів Веннера, але він робить це так, що у читача постає питання за питанням, цей каскад зумовлений цікавим поворотом думок автора. Те ж стосується і його роздумувань, заходів углиб японської чи грецької культур та історії самураїв чи Спарти.
Львів 15.09.19
Міруна Влада
переклади: Прибрати патріархальні установки з жіночих голів — найскладніше завдання. З постколоніальної теорії ми можемо виснувати, що жінка бачить себе в дзеркалі такою, якою її сконструювали. Її визначають інші.
Львів 02.09.19

образ

Марта Кузій-Андрущак
КонгресКультури: Конгрес культури, що відбувся у Львові, був перший за назвою, але не перший за спробами визначити стратегії розвитку культури. Фестивальність поступилася місцем міждисциплінарному діалогу та рефлексивній самозаглибленості, у фокусі котрої – внутрішні проблеми й травми тридцятилітньої трансформації.
Львів 16.10.19
Олександра Кущенко
диджиталАРТ: Міжнародний фестиваль аудіовізуального мистецтва «Тетраматика» — один з небагатьох мистецьких заходів в Україні, у фокусі якого новітні технології. Цьогоріч програма фестивалю складається з виставок, низки прем’єр проєкту «+ 100» та конференції «Digital Cultures Lviv».
Вроцлав-Львів 15.10.19
Дарія Зав’ялова
ARTпам'ять: Давно, в часи кухні на Туган–Барановського, коли тільки розпочинались круті проекти, їй запропонували взяти участь в одному з них, страшенно престижному. Наталка іронічно пояснила: «Розумієш, таких, як я, небагато». Вона помилялась. Вона була така – ОДНА.
Львів 21.09.19
Анастасія Канарська
музейне: У ювілейний, 150-ий рік від дня народження Івана Труша дім художника знову відчинив свої двері для відвідувачів після приблизно річних зовнішніх та внутрішніх ремонтних робіт. Тепер музейна експозиція представляє удвічі більше творів та особистих речей маляра.
Львів 17.09.19
Дарія Зав’ялова
краєвиди: Тотальний брак культури. А головно, чорт забирай, це брак законодавства. Ніде закордоном ти не зможеш купити 200-річний будинок і зруйнувати його. Навіть за зміну флюгера тобі випишуть такий штраф, що й не снилося. Це спадщина, про яку дбають. А у нас цього нема.
Львів 13.09.19
RIP: Наталя Космолінська, незмінна упродовж шести років редакторка сторінки «Штука», журналістка, знана в Україні критикиня та історикиня мистецтва, не живе...
14.08.19
Олег Гринчук, Євген Гулевич
сакрум: Благо тут розкривається як оповідь-міф про непрофанізований нашими смертельно негативними рефлексіями триб життя, який, хоч його людина і розівчилася шанувати, існує поряд з людським життям, відколи світ: Буття добре, бо воно є, Життя є, бо добре воно.
Львів 09.08.19
Марта Гартен
модернізм: Нехай із спізненням у кілька десятиліть, і не завдяки, а всупереч умовам, але в українському мистецтві другої половини ХХ століття таки постали самобутні твори світового рівня й музейної художньої цінності. Уведені вони до рангу пам'яток чи загрожені?
Львів 26.07.19
Богдан Мисюга
модернізм: Структуралізм був мотивований потребою україноцентричного середовища митців завершити картину національних цінностей — з правдивою хронологією подій у історії і мистецтві.
Львів 23.07.19
Володимир Шелухін
малярство: Артист у прагненні оволодіти красою виснував на синтезі здобутків мистецтвознавства, психології та фізіології власну теорію, що уможливлювала б прогноз. Але схибив.
Київ 18.07.19

звук/дія

Назарій Заноз
Наше Кіно: Ревіталізація через мистецтво: прекрасні переходи від буденної акустики цехів до мелодичного техно-індастріал саундскейпу створюють чудовий контраст із репертуаром місцевого хору – колектив «Чорнобривці» виконує здебільшого патріотичні та народні пісні.
Івано-Франківськ 09.10.19
©Аделіна Єфіменко
режисерська опера: У постановці «Засіб Макропулоса» Дмитро Черняков розповів нову історію, народжену з духу музики опери Леоша Яначека. Героїня Чернякова – артистка, жінка, яка живе, співає і вмирає на сцені – ефектно, трагічно, під оплески публіки.
Цюрих 07.10.19
Надія Слободян
НашТеатр: Федір Стригун: Український театр їм не потрібний! Та не стане колективу із своєю традицією, буде що завгодно: європейський, сучасний, експериментальний, прогресивний – такий театр можна робити на рівному місці – але це вже не буде театр ім. Марії Заньковецької!
Львів 03.10.19
Rocksett Fiabesco
Казка в театрі: Хоч діти ще чимало чого не готові збагнути, але ця «Аліса» залишиться у закапелках їхньої свідомості й покладе гарний фундамент для розумного дорослого майбутнього. Якщо сучасники мають можливість дивитися такі вистави, театрали з хорошим смаком будуть!
Львів 29.09.19
Анастасія Канарська
Театр/фестиваль: Неможливо однаково успішно рухатись у різних напрямках: виховувати публіку, творити середовище й водночас вловлювати їхні смаки, очікування і йти за ними. Утім фестивальний GPRS влучно вказав один із шляхів до перших двох пунктів, а саме ‒ більш адресне звернення до студентства, заходження на його територію.
Ужгород 27.09.19
Ольга Дядів
бельканто: Молода українська співачка про Оперний фестиваль Россіні в Пезаро, а також свій шлях до успіху: про те, де навчалася і як хотіла залишитися працювати на Батьківщині, де спроби знайти місце в оперних театрах виявилися марними, натомість її колоратурне сопрано відразу оцінили італійці, запропонувавши роботу в театрі Трієста.
Пезаро 24.09.19
©Аделіна Єфіменко
режисерська опера: Постановка «Нюрнберзьких майстерзінґерів» у Байройті інтенданта Берлінської Komische Oper, відомого режисера і громадянина світу Баррі Коскі не просто радикальна і, водночас, історична. Вона унікальна і відзначена переважною більшістю музичних критиків як геніальний доробок сучасної оперної режисури. 
Байройт 20.09.19
Тарас Федорчак
Театр/фестиваль: Моновистави у нас – це частіше моно-розповіді (часто з відтінком естрадності), ніж моно-дії. Може, саме тому дехто вважає, що моновистави – не театр. Ніфіга. Театр. Це доводять «Монологи над Ужем», і це доводить «Театр у кошику».
Львів 19.09.19
  Ольга Смульська, Євгенія Кирилюк
Театр/фестиваль: Театр – праця над нашою душею, середовище, яке виховує, змінює. І де, як не в театрі може народжуватися чи вмирати мова ворожнечі? Театр покликаний бути соціально свідомим, відповідати на актуальні питання і, так чи інакше, давати поради, як діяти й жити. Актор може стати тим провідником, який скерує людей до пошуку нових сенсів.
Львів 18.09.19
Володимир Сивохіп
академічна музика: Генеральний директор Львівської національної філармонії – про важливість мистецької історії Львова, про становлення львівського філармонійного симфонічного оркестру, про підготовку до 120-річчя філармонії, а також про нові проекти концертного сезону 2019-2020 рр.
Львів 16.09.19

думка

Станіслав Комарек
людознавство:  Треба цінувати можливість говорити вільно про все, адже якщо ви приєднаєтеся до західного світу, то це довго не триватиме. Варто наговоритися між двома довгими періодами мовчання.
Львів 07.06.19
Данило Ільницький
рефлексії: У цих процесах, які є природною, органічною і насправді однією з найбільш екзистенційно важливих сутностей людини – пам’ятати – ми несвідомо, не-спеціально забуваємо і стираємо традицію пам’ятання, стираємо пам‘ять про пам‘ятання. Бо вона, може, часто не відповідає нашим уявленням про сучасну мову пам’яти. Але ігноруючи, не звертаючи увагу на трохи давнішу мову пам’яти, ми водночас відкидаємо її внутрішню сутність, віддаляємося від першооснови, не усвідомлюємо той факт, що насправді нам усім – мертвим, живим, ненарождéнним, – йдеться про одне і те ж.
Львів 30.05.19
Катажина Зєлінська
Думки з приводу: Культурна реальність може бути альтернативою телевізійній і стати імунітетом від радикалізацїі та популізму. Але для цього потрібно наполегливо працювати, та не переоцінювати свої сили.
Львів 06.05.19
Юлія Хомчин
Інституція: Чимало викликів стоїть перед ІСК, викликів позірно простих – комунікаційних, аби об’єднувати небайдужих і сприяти синергії й втіленню виявів різних ідей різних людей. Аби за кілька років до Львова знову почали приїздити не лише на пиво та каву.
Львів 15.04.19
розмовляла Анастасія Чупринська
Конкурс: Цього разу кандидаток подавалося лише двоє, що зайвий раз засвідчує суттєвий кадровий голод у львівській культурі. Але одну з них до участі у конкурсі не допустили.
Львів 04.03.19
Мирослав Трофимук
in memoriam: а хто ж тепер замість нього… хто ж тепер напише все оте, що він міг би… (ні, умовний спосіб тут цілком недоречний) – що він (і тільки він) міг написати. хто?.. In memoriam ЛЕОНІДА УШКАЛОВА
27.02.19
Ганна Аргірова
думки: У «Нашому форматі» вийшов у світ український переклад першого із двох томів «Витоків політичного порядку» Френсіса Фукуями. Другий том вийде навесні. Євген Глібовицький, Валерій Пекар та Олександр Стародубцев, які прочитали двотомник англійською, дискутували про те, що визначає успішні держави та чому ця книга – це шматок знань, який треба опанувати.
Київ 11.02.19
Крістіан Вайзе
ярмарка: Якщо окреслити одним реченням участь України 2018 року у 70-му Франкфуртському книжковому ярмарку, то, з одного боку, ми побачимо, що амбітні концепції залишились, але з іншого, чітка концепція нового стенду ще не вповні зреалізована.
12.01.19
експеримент: Бієнале стало прикладом соціального експерименту із побудови довіри – масштабного позадисциплінарного колективного «ексерсайзу», який відбувся рівно настільки, наскільки учасники були до нього готові.
Львів 31.12.18
Яцек Дукай
думка: Усна культура — дієслівна, писемна — іменникова (субстантивна), а пост-писемна як результат наших вражень — прикметникова (бо в ній важливими є тільки якості, які ми надаємо різного роду переживанням та досвідам).
Львів 18.12.18