слово

Ольга Перехрест
література: Не думаю, що велика всеосяжна істота творця дуже опікується ритуалами. Й оскільки я не знаю і не можу знати, що і хто стоїть за цією завісою, я не готова звертатися до нього з великої літери. Та мені цікаво говорити з ним. Можливо, це моя розмова із собою.
Львів 21.08.19
Володимир Рафеєнко
сучасна проза: Хто ти є? Шлях, що його проходить персонаж «Мондегріна» — збирання самого себе, як у християнській молитві: «Боже, збери мене в собі самому і скріпи». Роман — у певному сенсі розширена метафора цієї молитви.
Львів 19.08.19
Єва Райська, Ростислав Кузик
сучасна поезія: Яка мотивація і мета написання літературних творів за безлімітного доступу до будь-якої інформації? Чи варто відкидати традицію? Як збагачує іншість, що довкола?
Львів 15.08.19
Тереза Семотамова
сучасна література: Героїня «У шафі» кілька разів намагається сказати, що вона живе у шафі, але людина, якій вона це говорить, думає, що це один із районів міста Брно, і не розуміє всієї глибини ситуації.
Львів 12.08.19
Светлана Кирстен
сучасна поезія: У кінці двохтисячних ми зрозуміли, що ніхто, окрім нас, не боротиметься за поетів, бо ніхто не зрозуміє поезію так, як ми: її структуру, контекст, сюжет.
Львів 08.08.19
Наталя Терамае
Бібліотека: Ооді – це квінтесенція бібліотечної доступності і мультифункціональності. Бібліотека у Фінляндії відграє важливу роль як відкритий, безкоштовний і легкодоступний сервіс для всього суспільства.
Гельсінкі 31.07.19
Тарас Пастух
поезія: Найголовніше повторюється: у різних національних культурах Природа приводить на світ тих, хто скаже про неї, навколишній світ та людину сутнісне слово.
Львів 30.07.19
Богдан Пастух
ПОЕЗIЯ: Поет, без якого важко говорити про українську таборову поезію, про її виформування, про свободу, яка творилася словами у темних, важких казематах, холодних карцерах.
Львів 19.07.19
Уляна Галич
сучасна поезія: Галина Петросаняк відкриває для себе внутрішні авторські ритми, розширює горизонти силаботоніки, експериментує у межах традиційного, «реставрує» звучання справжньої поезії.
16.07.19
сучасна література: Хіба можливо проводити фестиваль цілий місяць щодня влітку? Але у Львові його влаштовують уже п’ятий рік поспіль і тішаться інтелектуальним спілкуванням із гостями.
Львів 08.07.19

образ

RIP: Наталя Космолінська, незмінна упродовж шести років редакторка сторінки «Штука», журналістка, знана в Україні критикиня та історикиня мистецтва, не живе...
14.08.19
Олег Гринчук, Євген Гулевич
сакрум: Благо тут розкривається як оповідь-міф про непрофанізований нашими смертельно негативними рефлексіями триб життя, який, хоч його людина і розівчилася шанувати, існує поряд з людським життям, відколи світ: Буття добре, бо воно є, Життя є, бо добре воно.
Львів 09.08.19
Марта Гартен
модернізм: Нехай із спізненням у кілька десятиліть, і не завдяки, а всупереч умовам, але в українському мистецтві другої половини ХХ століття таки постали самобутні твори світового рівня й музейної художньої цінності. Уведені вони до рангу пам'яток чи загрожені?
Львів 26.07.19
Богдан Мисюга
модернізм: Структуралізм був мотивований потребою україноцентричного середовища митців завершити картину національних цінностей — з правдивою хронологією подій у історії і мистецтві.
Львів 23.07.19
Володимир Шелухін
малярство: Артист у прагненні оволодіти красою виснував на синтезі здобутків мистецтвознавства, психології та фізіології власну теорію, що уможливлювала б прогноз. Але схибив.
Київ 18.07.19
Євген Гулевич
Сакральне: Ми перебуваємо наче в балансирній точці гойдалки між сакральним і культурним, у місці своєрідної питальної перспективи, – як можливе їхнє дієве співбуття?
Львів 10.07.19
Павло Гудімов
Сакральне: Виставковий проект «Ангели» — неординарна культурна подія й, водночас, наймасштабніший мистецький проект року. На три місяці Львів перетворили на унікальне середовище взаємодії світових культур і традицій, об’єднаних ангелами, що покликане закцентувати на важливості культурно-подієвого туризму країни.
Львів 06.07.19
Дарина Скринник-Миська
бієнале: Якщо для львівського мистецтва притаманний зв'язок з локальною художньою традицією та фольклором у формі осмислення, обігрування, заперечення, іронії, то харківська художня сцена сфокусована на дослідженні соціальної тканини, посттоталітарного стану суспільства та того, як час та обставини формують і деформують зв’язки між людьми.
Львів-Харків 10.06.19
Анатолій Звіжинський
ART: Ковальська справа переживає зараз не кращі часи. Роботи й матеріали дорожчають, технології розвиваються й здешевлюють штамповане масове виробництво, відтісняючи старовинні ремесла на маргінеси ринку. Виставка дає зрозуміти, що мистецтво, на відміну від ремесла, долає кризи, розвивається далі. Мистецтво зникне хіба з людством, а отже ніколи.
Львів 21.05.19
Тарас Пастух
малярство: Він високо поціновує постання на полотні безконечності, яка для нього є ознакою існування метафізичних вимірів життя. Вважає, що митець у своєму творчому виразі має вловити те, що виходить за межі фізичного; що визначає універсальні виміри людського існування. Масштабність бачення життя, відчуття трансцендентного є необхідними властивостями справжнього мистецтва.
Луцьк 17.05.19

звук/дія

Абраам Броді
Музика: Колоніальна сила Америки закінчилась, її замінить Китай або котрась інша азійська країна, хоча вони вестернізуються замість того, аби розповсюджувати свою культуру в світі.
Львів 17.08.19
Олексій Паляничка
театр: Вистава з поняттями реальності та актуальності має стільки ж спільного, як Велика французька революція із Жовтневою: паралель же між ними прочитується через суржик і хамське поводження прислуги, коли вже від монархії лишилися «ріжки та ніжки». Тому виникають асоціації, що це туземні «товаріщі» прийшли до влади.
Львів 16.08.19
Сергій Сингаївський
кіно: Чи варто нам чекати появи європейського фільму, який нарешті покаже обидва людожерських режими – нацистський і радянський – лобом в лоб і пліч-о-пліч ? Не на ці роковини ДСВ.
Київ 14.08.19
Роуз МакГован
кіно: У рамках Одеського кінофестивалю Роуз МакГован представила короткометражку «Дон», присвячену розвінчуванню соціальних стереотипів.
Одеса 13.08.19
Марія Ліпінська
камерна музика: Десятеро молодих музикантів родом із різних куточків нашої держави (від Донецька і до Львова) разом творили непросту для сприйняття камерну музику.
Львів 09.08.19
©Аделіна Єфіменко
академічна музика: Справжньою кульмінацією і розв’язкою теми смерті Зальцбурзького фестивалю став концерт Оркестру Віденської філармонії під орудою шведського диригента Герберта Блумстедта.
Зальцбург 07.08.19
©Аделіна Єфіменко
сучасна опера: Фестивальна команда мистців провадить серії дитячих вистав: честь відкриття фестивалю належала не «великим оперним історіям», а прем’єрі дитячої опери «Спів чарівного острова».
Зальцбург 06.08.19
©Аделіна Єфіменко
сучасна опера: Вибір конкретних мистців для актуальних проєктів Зальцбурзького фестивалю інтендант  Маркус Гінтергойзер мотивує театральним досвідом колег у сфері архаїки, античності, міфу.
Зальцбург 05.08.19
Галина Канарська
сучасна сценографія: Костюмами вона програє виставу так, що саме з костюму народжується образ, – актору залишається передати його внутрішній ритм.
Львів 02.08.19
©Аделіна Єфіменко
сучасна опера: Зальцбурзький фестиваль традиційно торкається «вічних тем». Лейтмотивом фестивальних подій 2019 року став міф, розглянутий у дзеркалі сучасності.
Зальцбург 01.08.19

думка

Станіслав Комарек
людознавство:  Треба цінувати можливість говорити вільно про все, адже якщо ви приєднаєтеся до західного світу, то це довго не триватиме. Варто наговоритися між двома довгими періодами мовчання.
Львів 07.06.19
Данило Ільницький
рефлексії: У цих процесах, які є природною, органічною і насправді однією з найбільш екзистенційно важливих сутностей людини – пам’ятати – ми несвідомо, не-спеціально забуваємо і стираємо традицію пам’ятання, стираємо пам‘ять про пам‘ятання. Бо вона, може, часто не відповідає нашим уявленням про сучасну мову пам’яти. Але ігноруючи, не звертаючи увагу на трохи давнішу мову пам’яти, ми водночас відкидаємо її внутрішню сутність, віддаляємося від першооснови, не усвідомлюємо той факт, що насправді нам усім – мертвим, живим, ненарождéнним, – йдеться про одне і те ж.
Львів 30.05.19
Катажина Зєлінська
Думки з приводу: Культурна реальність може бути альтернативою телевізійній і стати імунітетом від радикалізацїі та популізму. Але для цього потрібно наполегливо працювати, та не переоцінювати свої сили.
Львів 06.05.19
Юлія Хомчин
Інституція: Чимало викликів стоїть перед ІСК, викликів позірно простих – комунікаційних, аби об’єднувати небайдужих і сприяти синергії й втіленню виявів різних ідей різних людей. Аби за кілька років до Львова знову почали приїздити не лише на пиво та каву.
Львів 15.04.19
розмовляла Анастасія Чупринська
Конкурс: Цього разу кандидаток подавалося лише двоє, що зайвий раз засвідчує суттєвий кадровий голод у львівській культурі. Але одну з них до участі у конкурсі не допустили.
Львів 04.03.19
Мирослав Трофимук
in memoriam: а хто ж тепер замість нього… хто ж тепер напише все оте, що він міг би… (ні, умовний спосіб тут цілком недоречний) – що він (і тільки він) міг написати. хто?.. In memoriam ЛЕОНІДА УШКАЛОВА
27.02.19
Ганна Аргірова
думки: У «Нашому форматі» вийшов у світ український переклад першого із двох томів «Витоків політичного порядку» Френсіса Фукуями. Другий том вийде навесні. Євген Глібовицький, Валерій Пекар та Олександр Стародубцев, які прочитали двотомник англійською, дискутували про те, що визначає успішні держави та чому ця книга – це шматок знань, який треба опанувати.
Київ 11.02.19
Крістіан Вайзе
ярмарка: Якщо окреслити одним реченням участь України 2018 року у 70-му Франкфуртському книжковому ярмарку, то, з одного боку, ми побачимо, що амбітні концепції залишились, але з іншого, чітка концепція нового стенду ще не вповні зреалізована.
12.01.19
експеримент: Бієнале стало прикладом соціального експерименту із побудови довіри – масштабного позадисциплінарного колективного «ексерсайзу», який відбувся рівно настільки, наскільки учасники були до нього готові.
Львів 31.12.18
Яцек Дукай
думка: Усна культура — дієслівна, писемна — іменникова (субстантивна), а пост-писемна як результат наших вражень — прикметникова (бо в ній важливими є тільки якості, які ми надаємо різного роду переживанням та досвідам).
Львів 18.12.18