слово

Роксана Харчук
сучасна проза: Описи сексу з-під пера Гаськи Шиян досі таки найкращі в українському письменстві. Письменниця зображає секс не як один зі способів спілкування людини людиною, а як один зі способів спілкування людини з Богом.
Київ 25.06.19
Тимофій Гаврилів
переклади: Книжка оповідань «Пірат несходжених морів» – про час, коли провалля Першої світової війни вже позаду, а Другої – ще попереду. Час, в який багато мрій і всі вони здійснюються. Але чи був той час?
Львів 24.06.19
Богдан Пастух
сучасна проза: У суті це ― наратив російської пропаганди. Причому ще дошкульнішої, бо ці речі проговорюєв  українському творі українська героїня.
Львів 20.06.19
Ірина Забіяка
сучасна проза: Уже вп’яте у Львові протягом липня відбудеться фестиваль, який наближає українській публіці зокрема сучасну чеську та словацьку літератури.
Брно 19.06.19
Галина Петросаняк
кохання: Нінон Ауслендер народилася і виросла у Чернівцях, понад тридцять років вона була дружиною Германа Гессе.
Базель 11.06.19
Ґжеґож Ґауден
євроісторія: Польський погром єврейського населення відбувся 22–23 листопада 1918 року. «Львів – кінець ілюзій. Оповідь про листопадовий погром 1918» – перше поглиблене дослідження, присвячене тим подіям, які відсутні в польських історичних працях.
Дрогобич 07.06.19
Флорій БАЦЕВИЧ
Кастанеда: Внутрішній діалог людини «творить світ», і ми насправді живемо в світі слів, а не реальному світі: перцептивні шаблони, сформовані людиною і закріплені мовою, приховують від нас істинну природу світу
06.06.19
Михайло Бриних
літкритика: Сьогодні критик вже не є новинарем, він оперує сенсами, намагається гратися із літературою, в літературу. Ідеальний літературний критик має бути молодим, нахабним та незнайомим особисто із усіма авторами.
Київ 03.06.19
Ростислав Семків
літкритика: Перехід у онлайн значно посприяв розвитку літератури. Шлях книжки до читача більше залежить від кон’юнктури ринку та платоспроможності, а не від критики.
Львів 02.06.19
Наталка Сняданко
літкритика: Колись було по-іншому, масових літературних заходів ще не існувало. Видавництв усе ще було дуже мало, існував стереотип, що українською не вдасться видавати бестселери. Щоб його подолати треба було “Гаррі Поттера”
Львів 01.06.19

образ

Дарина Скринник-Миська
бієнале: Якщо для львівського мистецтва притаманний зв'язок з локальною художньою традицією та фольклором у формі осмислення, обігрування, заперечення, іронії, то харківська художня сцена сфокусована на дослідженні соціальної тканини, посттоталітарного стану суспільства та того, як час та обставини формують і деформують зв’язки між людьми.
Львів-Харків 10.06.19
Анатолій Звіжинський
ART: Ковальська справа переживає зараз не кращі часи. Роботи й матеріали дорожчають, технології розвиваються й здешевлюють штамповане масове виробництво, відтісняючи старовинні ремесла на маргінеси ринку. Виставка дає зрозуміти, що мистецтво, на відміну від ремесла, долає кризи, розвивається далі. Мистецтво зникне хіба з людством, а отже ніколи.
Львів 21.05.19
Тарас Пастух
малярство: Він високо поціновує постання на полотні безконечності, яка для нього є ознакою існування метафізичних вимірів життя. Вважає, що митець у своєму творчому виразі має вловити те, що виходить за межі фізичного; що визначає універсальні виміри людського існування. Масштабність бачення життя, відчуття трансцендентного є необхідними властивостями справжнього мистецтва.
Луцьк 17.05.19
Олександр Виноградов
програма: Програма ЕКСТЕР розглядає художника як культурного амбасадора України. Це не означає, що він має казати про Україну тільки хороше: скоріше ми хочемо, аби про Україну говорили не тільки дипломати й політики, але й фахівці культурного сектору.
Львів 10.05.19
Маркіян ФІЛЕВИЧ
Виставка: Мирослав Ягода був плідним художником, однак багато його робіт залишились закритими для розуміння стороннім глядачем, їх можна сприймати в контексті власної арт-терапії художника з нелегкою долею. Це аж ніяк не применшує важливість отих кількох геніальних творів, котрі створив Ягода.
Львів 09.05.19
Анастасія Холявка
ARt-портрет: Дерево як матеріал залишається живим навіть після смерті дерева, як рослини. А якщо потрапляє в мистецтво, то не просто живе, а воскресає. Однак сьогодні дуже мало митців «воскрешають» дерево. Скульптурна пластика з дерева стала рідкістю, майже екзотикою. Але львівський скульптор Дмитро Шавала вирішив, що саме дерево – його матеріал.  
Львів 29.04.19
Ірина Гаймус
ART-проект: Проект «Генеза» презентував в Луцьку івано-франківських митців періоду дев’яностих-нульових. Можна було прослідкувати не тільки мистецьку хронологію міста, авторські обігрування змістів, що саме зачепило та було актуальним для митців різного покоління, а також як переймали, чи навпаки, ігнорували досвід ті, хто приходив наступним. 
Івано-Франківськ 26.04.19
Розмовляла Наталка Космолінська
ARt-портрет: У ці ледь відбруючі, наповнені складнопідрядними ритмами і мерехтливим світлом композиції, де минуле відчутне як паралельний часовий вимір, можна вдивлятись годинами, як в хитроплетений східний килим, фантасмагорії інею на склі чи вигадливі сецесійні арабески….
Львів 12.03.19
Надія Слободян
Небесна Сотня: П’яті роковини розстрілу захисників Майдану актуалізують мистецтво революції у численних репродукціях на сучасних фотовиставках та кадрах кінодокументалістики. Дощі й сніги не змивають із міських мурів вірші війни та трафаретні портрети героїв. Ми пам’ятаємо не тільки їхні усміхнені обличчя. Ми пам’ятаємо, за що вони поклали життя. Ми пам’ятаємо.
Львів 20.02.19
благодійність: Кількамісячний марафон «тихого» аукціону в Мистецькій галереї  Гері Боумена заради благодійного збору коштів для лікування мистецтвознавиці Наталки Космолінської триває.
29.01.19

звук/дія

Павло Гунька
мистецька пісня: Моєю метою є передати молодим українським виконавцям усі нові тенденції, які зараз є актуальними в світі, розповісти, на що потрібно звернути увагу, аби їх обов’язково помітили на прослуховуваннях.
21.06.19
Василь Рожко
середньовіччя: Чи може пам’ятка бути брендом? Що він мав би донести суспільству? Цілісний бренд «Тустань» – це і скелі, і фортеця, і музей, і заповідник, і фестиваль середньовічної культури, і 3D, і сувеніри, і збережене середовище села, і відродження традиційних ремесел,і життєдайна пам’ять, і сучасний економічний розвиток громади.
с. Урич 14.06.19
Аврора Бааль
вірган: Іноді  уявляю себе деревом, яке росте, а разом із ним проростає і звук. Цікаво видобувати на органі якісь ефекти — вітру, шуму моря, руху потяга чи роботу комп’ютера. Це дуже відрізняється від бароко, адже тут гра повинна створювати магію, розповідати історію.
Львів 05.06.19
©Аделіна Єфіменко
ОПЕРА: Варліковський архаїзує сьогодення, щоб показати схожість психології модерної людини та героїв міфів. Самознищення античного роду режисер поставив у ситуацію часового континууму, а не паралелізму міфу і реальності. Прокляття повторюється від однієї до іншої сутички народів, диктаторів, родинних чи політичних кланів.
Штутґарт 04.06.19
Галина Канарська
Ретро:  Режисер робить несподіванку: «Червоні маки» звучать українською у перекладі Андрія Карпінського. Переклад – просто досконалий та неймовірно чутливий. Як на мене, бринить краще, ніж текст оригіналу, створений Феліксом Конарським, і емоційно зачіпає. Жіночий голос, як реквієм, чоловічий – як ода людській силі. «Роса червона» –  порівняння, яке вмістило в собі тисячі текстів про війну.
Львів 26.05.19
Олександр Юдін
джаз: Чи було це задумом організаторів, чи так збіглося, але можна сказати, що склад хедлайнерів та музика, яку вони виконують, цього разу відповідає уподобанням найширшої аудиторії усіх, хто має хоч якийсь смак до джазу і просто хоче зануритися у святкову атмосферу піднесеного настрою.
Львів 03.06.19
©Аделіна Єфіменко
режисерська опера: Дія його вистав подібна до шокової терапії. Феномен театру Варліковського інтеґрував на грані провокації і ритуалу театральні традиції експресіонізму, абсурду, постмодернізму і доповнив їх дослідницьким хистом вивчення первісних джерел людської натури.
Мюнхен 31.05.19
Оксана Линів
маестро: Смерть можна спричинити насильством. Любов не піддається насильству, її не можна спричинити. Смерть має точку неповернення, любов — ні. Таємниця смерті розв’язується втручанням людської волі. Любов переживає постійну трансформацію на всіх рівнях.
Грац 25.05.19
In memore: Занадто рано ти зійшов на свою драбинку в небо, а Вірменська кінцево стала безвихіддю. Ти вмів вести за собою, вірив і віднаходив щось у кожному. Ти умів дати людині відчуття вартості і можливості. Ти міг сам і вчив могти інших. Ти генерував нове та пропонував це першим....
Львів 23.05.19
Оксана Линів
маестро:  Її вражає саме сила його духу, його аскетизм, його інша віра. Для неї, яка виросла в світі розкоші, насильства, беззаконня – це зовсім інший досвід, із яким конфронтує її природа. Вона готова віддати Іоканаану всю себе, чистоту і щирість своєї першої пристрасті до чоловіка. Цілком імовірно, що вона би сприйняла і нову релігію у призмі своєї відданості.
Грац 23.05.19

думка

Станіслав Комарек
людознавство:  Треба цінувати можливість говорити вільно про все, адже якщо ви приєднаєтеся до західного світу, то це довго не триватиме. Варто наговоритися між двома довгими періодами мовчання.
Львів 07.06.19
Данило Ільницький
рефлексії: У цих процесах, які є природною, органічною і насправді однією з найбільш екзистенційно важливих сутностей людини – пам’ятати – ми несвідомо, не-спеціально забуваємо і стираємо традицію пам’ятання, стираємо пам‘ять про пам‘ятання. Бо вона, може, часто не відповідає нашим уявленням про сучасну мову пам’яти. Але ігноруючи, не звертаючи увагу на трохи давнішу мову пам’яти, ми водночас відкидаємо її внутрішню сутність, віддаляємося від першооснови, не усвідомлюємо той факт, що насправді нам усім – мертвим, живим, ненарождéнним, – йдеться про одне і те ж.
Львів 30.05.19
Катажина Зєлінська
Думки з приводу: Культурна реальність може бути альтернативою телевізійній і стати імунітетом від радикалізацїі та популізму. Але для цього потрібно наполегливо працювати, та не переоцінювати свої сили.
Львів 06.05.19
Юлія Хомчин
Інституція: Чимало викликів стоїть перед ІСК, викликів позірно простих – комунікаційних, аби об’єднувати небайдужих і сприяти синергії й втіленню виявів різних ідей різних людей. Аби за кілька років до Львова знову почали приїздити не лише на пиво та каву.
Львів 15.04.19
розмовляла Анастасія Чупринська
Конкурс: Цього разу кандидаток подавалося лише двоє, що зайвий раз засвідчує суттєвий кадровий голод у львівській культурі. Але одну з них до участі у конкурсі не допустили.
Львів 04.03.19
Мирослав Трофимук
in memoriam: а хто ж тепер замість нього… хто ж тепер напише все оте, що він міг би… (ні, умовний спосіб тут цілком недоречний) – що він (і тільки він) міг написати. хто?.. In memoriam ЛЕОНІДА УШКАЛОВА
27.02.19
Ганна Аргірова
думки: У «Нашому форматі» вийшов у світ український переклад першого із двох томів «Витоків політичного порядку» Френсіса Фукуями. Другий том вийде навесні. Євген Глібовицький, Валерій Пекар та Олександр Стародубцев, які прочитали двотомник англійською, дискутували про те, що визначає успішні держави та чому ця книга – це шматок знань, який треба опанувати.
Київ 11.02.19
Крістіан Вайзе
ярмарка: Якщо окреслити одним реченням участь України 2018 року у 70-му Франкфуртському книжковому ярмарку, то, з одного боку, ми побачимо, що амбітні концепції залишились, але з іншого, чітка концепція нового стенду ще не вповні зреалізована.
12.01.19
експеримент: Бієнале стало прикладом соціального експерименту із побудови довіри – масштабного позадисциплінарного колективного «ексерсайзу», який відбувся рівно настільки, наскільки учасники були до нього готові.
Львів 31.12.18
Яцек Дукай
думка: Усна культура — дієслівна, писемна — іменникова (субстантивна), а пост-писемна як результат наших вражень — прикметникова (бо в ній важливими є тільки якості, які ми надаємо різного роду переживанням та досвідам).
Львів 18.12.18