слово

Богдан Пастух
сучасна проза: Твір Віталія Левуна переміг у літературному конкурсі «Крилатий Лев». 6 грудня у презентаційній залі Львівського Інституту Народознавства, що на проспекті Свободи, 15, відбудеться нагородження лауреатів IV Міжнародного літературного конкурсу рукописів прози «Крилатий лев – 2019».
Львів 04.12.19
Юстина Добуш
переклади: Дітям не подобається бути жертвами. Варто навчитись переживати біль так просто, як і дитина, тоді не станеш його заручником і не хотітимеш ділитись ним та завдавати його іншим. 
Львів 03.12.19
Тимофій Гаврилів
переклади: Борхес – Тесей двадцятого сторіччя, майстер інтерпретації, який давньому мітові надав нового звучання. До збірки ввійшло сім лекцій, прочитаних в буеносайреському театрі «Колізей» у травні – червні 1977 року.
Львів 25.11.19
         Галина Петросаняк
життєписи:  Його архів, у якому є  листування з Томасом Манном, Марі Бонапарт, Мартином Бубером та іншими відомими людьми,  зберігається в Бібібліотеці конгресу США. Його книжка про знаменитого пацієнта   виходить у світ 1972 року й називається «Життя і вмирання Зиґмунда Фройда». 
Базель 22.11.19
 Ігор Котик
література:  Якщо вам бракує галереї середньостатистичних обивателів затхлої радянської провінції чи зграї підлітків депресивних років початків незалежности – Чех запрошує відвідати його район.
Львів 20.11.19
Тимофій Гаврилів
переклади: Бічер-Стоу– прихильниця еволюції, та якщо інакше ніяк, тоді революції. Вона змальовує обидва шляхи, один – бунту, другий – смирення. «Хатина дядька Тома» реаґує на виклики часу. Найпотужніші тексти світового письменства завше критикували свій час, випереджали громадську думку, формували її.
Львів 19.11.19
Юстина Добуш
переклади: На сцені з’являються актори та читають уривки семи творів. Хоча ні, не читають, а показують міні-вистави. Шанобливе ставлення та любов до літератури робить цю подію такою урочистою, нагадуючи, що на першому плані завжди має бути слово.
Вроцлав-Львів 13.11.19
Олег Криштопа
репортер: Репортаж «Останні українці Польщі» – про українців, виселених на захід і північ Польщі у 1940-х роках (в рамках акції «Вісла»). Автор спілкувався з тими, хто особисто пережив депортацію, та з їхніми дітьми й онуками – дізнавався про деталі виселення, про дитинство на чужині, про те, що болить людям, які виросли вже у Польщі, але при цьому почуваються українцями.
Київ 12.11.19
Єва Райська
переклади: Схожих текстів суттєво бракує в українській сучасній літературі. То ж досвід Грузії є вкрай актуальним та важливим, бо маємо дуже багато спільних травм минулого та нинішнього. Через абсолютну драму людства автор показує, що війна таки інколи вчить нас любити.
Дрогобич 05.11.19
Ігор Котик
ART-спогад: Прагнення зберегти власний голос, не підлаштовуватися під усілякі тренди спричинилося до того, що стилістика і реалії його текстів перебувають десь немовби поза часом. І ця впертість, цей абсолютний слух Лишеги на всяку естетичну манірність, орнаментальність і декоративність мали призвести до відходу від форм художньої умовности, відречення від поезії.
Львів 30.10.19

образ

прощання: Нині ополудні, 18 листопада, заупокійною панахидою у римо-католицькому обряді громадськість Львова навіки попрощалася із видатним фотографом сучасності Олексієм Іутіним. Вісімдесятилітнього світлиняра, який помер від тривалої важкої недуги, провели в останню дорогу  на Личаківський цвинтар, де й поховали.
Львів 18.11.19
Марта Кузій-Андрущак
сучасне малярство: Алюзія до старосвітських салонів чи протест проти салонів львівських? – мистецький проєкт «Протяг» презентував виставку малярських творів дев’яти художників, сфокусувавшись на представленні авторів сучасного мистецтва як особистостей, котрі творять власну історію.
Львів 10.11.19
Олена Спас
сучасна сценографія: Семеро молодих митців-конкурсантів створили ескізи та макети, що розкрили їхнє бачення драми абсурду «Близнята ще зустрінуться» драматурга Ігоря Костецького, який першим серед українців «свідомо використав форму метадрами» та художні засоби численних мистецьких течій модернізму.
Львів 14.11.19
Ярина Коваль
митець: Він вільно переходить із графіки в живопис, чи з живопису в скульптуру або кінетичні об’єкти тому, що цього вимагає ідея, яка в той чи інший момент постає перед митцем.
Львів 17.11.19
Олександр Ірванець
комікси: У Києві видавництво «Пінзель» випустило книжку «Тентен, репортер «ХХ віку» у країні Сов'єтів» — український переклад відомого бельгійського графічного альбому авторства Жоржа Ремі, що прибрав псевдонім Ерже.
Київ 08.11.19
Марта Кузій-Андрущак
КонгресКультури: Конгрес культури, що відбувся у Львові, був перший за назвою, але не перший за спробами визначити стратегії розвитку культури. Фестивальність поступилася місцем міждисциплінарному діалогу та рефлексивній самозаглибленості, у фокусі котрої – внутрішні проблеми й травми тридцятилітньої трансформації.
Львів 16.10.19
Олександра Кущенко
диджиталАРТ: Міжнародний фестиваль аудіовізуального мистецтва «Тетраматика» — один з небагатьох мистецьких заходів в Україні, у фокусі якого новітні технології. Цьогоріч програма фестивалю складається з виставок, низки прем’єр проєкту «+ 100» та конференції «Digital Cultures Lviv».
Вроцлав-Львів 15.10.19
Дарія Зав’ялова
ARTпам'ять: Давно, в часи кухні на Туган–Барановського, коли тільки розпочинались круті проекти, їй запропонували взяти участь в одному з них, страшенно престижному. Наталка іронічно пояснила: «Розумієш, таких, як я, небагато». Вона помилялась. Вона була така – ОДНА.
Львів 21.09.19
Анастасія Канарська
музейне: У ювілейний, 150-ий рік від дня народження Івана Труша дім художника знову відчинив свої двері для відвідувачів після приблизно річних зовнішніх та внутрішніх ремонтних робіт. Тепер музейна експозиція представляє удвічі більше творів та особистих речей маляра.
Львів 17.09.19
Дарія Зав’ялова
краєвиди: Тотальний брак культури. А головно, чорт забирай, це брак законодавства. Ніде закордоном ти не зможеш купити 200-річний будинок і зруйнувати його. Навіть за зміну флюгера тобі випишуть такий штраф, що й не снилося. Це спадщина, про яку дбають. А у нас цього нема.
Львів 13.09.19

звук/дія

©Аделіна Єфіменко
історична опера: Цю версію «Анни Болейн» можна назвати театральною «контрреформацією», яка виступає проти сценічного мінімалізму багатьох режисерських опер. Історичну постановку фінансували відразу чотири оперні театри: Лозанни (Швейцарія), Льєжа (Бельгія), Більбао (Іспанія) і Муската (Оман).
Мюнхен 02.12.19
Галина Канарська    
НашТеатр: У час, коли візуальний ряд стає альфою та омегою театру і слово вже не має великого значення, цей режисер зосереджує свою увагу саме на слові: його цікавлять глибинні речі на стику віри та переконань.
Львів 01.12.19
©Аделіна Єфіменко
історична опера: Українська співачка і відома у Європі послідовниця італійської школи belcanto Софія Соловій вже неодноразово була запрошена на роль улюбленої дружини короля Генріха VIII. Постановки «Анни Болейн» в Італії (Бергамо) і Бельгії (Льєж) відбулися й нарешті очікується наступна постановка у розкішній Королівській опері Муската (Оман).
Мюнхен 26.11.19
    Устина Вовк
драма: Кожна робота Вадима Сікорського пронизана дослідження макросоціуму через мікросоціум сценічного існування. А чи це існування людей, чи комах – особливої ролі не грає, якщо несе в собі переосмислення та аналіз крізь призму режисерського бачення.
Львів 16.11.19
Ольга Руденко
етно: Домініка Чекун  –  одна з останніх носійок традиції автентичного фольклору північного Полісся, вона пам'ятає і виконує більше 150 старовинних пісень, володіє складною давньою технікою співу  і є лауреаткою премії за збереження та охорону нематеріальної культурної спадщини.
Львів 15.11.19
©Аделіна Єфіменко
режисерська опера: «Аїду» в Люксорі 2019, яка наробила стільки галасу в українських медіа, але нікого не зацікавила у пресі європейській, варто віднести до одного з різновидів візіонерського типу творчості, а саме, місіонерського: диригентка Оксана Линів послідовно здійснює національну місію у світі, що притягує до її проектів талановитих агентів. 
Люксор 11.11.19
Галина Канарська
Сценографія: Вона наголошує, що її робота не  «художник з костюмів», а «художник образів».  Образність –  домінанта творчості Дарії Зав’ялової у художньому текстилі, гобелені, пастелі, акварелі, сценографії та театральному костюмі.
Львів 03.11.19
Анастасія Канарська
постдокуметнальний театр: Його робота починається з фізичних тренінгів, точніше - зі слів: «Нічого не вдавайте». Після показу «Паузи» режисер зізнається, що долання цього було найскладнішим. Devised theatre - метод, з яким зазвичай працює Космін Матей, передбачає колективне творіння, імпровізовану роботу виконавського ансамблю.
Львів 07.11.19
Василь Карп'юк
фотографія: Чотири роки тому група митців у хаті Параски в Криворівні на Прикарпатті знайшла під ліжком коробку з негативами. Це й стало підставою розширити спектр огляду її творчості. “Наївна” художниця і літераторка, знана у вузьких колах шанувальників Гуцульщини, виявилася дуже якісною фотографинею.
Київ 06.11.19
Тарас Федорчак
театр: Чому це не може бути театральним центром? Чому ця сцена не могла б бути реорганізована у щось на зразок відкритої сцени, як у Харкові чи у ще якісь новітні відкриті форми? А трупа Заньковецької була б там одним із колективів – з усвідомленням необхідності рухатись і розвиватись, конкурувати за увагу глядача.
Львів 04.11.19

думка

Станіслав Комарек
людознавство:  Треба цінувати можливість говорити вільно про все, адже якщо ви приєднаєтеся до західного світу, то це довго не триватиме. Варто наговоритися між двома довгими періодами мовчання.
Львів 07.06.19
Данило Ільницький
рефлексії: У цих процесах, які є природною, органічною і насправді однією з найбільш екзистенційно важливих сутностей людини – пам’ятати – ми несвідомо, не-спеціально забуваємо і стираємо традицію пам’ятання, стираємо пам‘ять про пам‘ятання. Бо вона, може, часто не відповідає нашим уявленням про сучасну мову пам’яти. Але ігноруючи, не звертаючи увагу на трохи давнішу мову пам’яти, ми водночас відкидаємо її внутрішню сутність, віддаляємося від першооснови, не усвідомлюємо той факт, що насправді нам усім – мертвим, живим, ненарождéнним, – йдеться про одне і те ж.
Львів 30.05.19
Катажина Зєлінська
Думки з приводу: Культурна реальність може бути альтернативою телевізійній і стати імунітетом від радикалізацїі та популізму. Але для цього потрібно наполегливо працювати, та не переоцінювати свої сили.
Львів 06.05.19
Юлія Хомчин
Інституція: Чимало викликів стоїть перед ІСК, викликів позірно простих – комунікаційних, аби об’єднувати небайдужих і сприяти синергії й втіленню виявів різних ідей різних людей. Аби за кілька років до Львова знову почали приїздити не лише на пиво та каву.
Львів 15.04.19
розмовляла Анастасія Чупринська
Конкурс: Цього разу кандидаток подавалося лише двоє, що зайвий раз засвідчує суттєвий кадровий голод у львівській культурі. Але одну з них до участі у конкурсі не допустили.
Львів 04.03.19
Мирослав Трофимук
in memoriam: а хто ж тепер замість нього… хто ж тепер напише все оте, що він міг би… (ні, умовний спосіб тут цілком недоречний) – що він (і тільки він) міг написати. хто?.. In memoriam ЛЕОНІДА УШКАЛОВА
27.02.19
Ганна Аргірова
думки: У «Нашому форматі» вийшов у світ український переклад першого із двох томів «Витоків політичного порядку» Френсіса Фукуями. Другий том вийде навесні. Євген Глібовицький, Валерій Пекар та Олександр Стародубцев, які прочитали двотомник англійською, дискутували про те, що визначає успішні держави та чому ця книга – це шматок знань, який треба опанувати.
Київ 11.02.19
Крістіан Вайзе
ярмарка: Якщо окреслити одним реченням участь України 2018 року у 70-му Франкфуртському книжковому ярмарку, то, з одного боку, ми побачимо, що амбітні концепції залишились, але з іншого, чітка концепція нового стенду ще не вповні зреалізована.
12.01.19
експеримент: Бієнале стало прикладом соціального експерименту із побудови довіри – масштабного позадисциплінарного колективного «ексерсайзу», який відбувся рівно настільки, наскільки учасники були до нього готові.
Львів 31.12.18
Яцек Дукай
думка: Усна культура — дієслівна, писемна — іменникова (субстантивна), а пост-писемна як результат наших вражень — прикметникова (бо в ній важливими є тільки якості, які ми надаємо різного роду переживанням та досвідам).
Львів 18.12.18