слово

Іван Баран
фантастика: Як ідентифікувати себе у світі без держав? Як зберегти культурний код нації у такому майбутньому? – Роман про соціальні, економічні, культурні та філологічні аспекти життя недалекого майбутнього Америки.
Чернігів 03.07.20
Юлія Бондар
переклади: Чим ласував Пол Пот, поки Камбоджа вмирала від голоду? Що їв Саддам Хусейн перед тим, як віддав наказ про знищення десятків тисяч курдів? Чи смакувала Фіделю Кастро американська Coca-Cola? Як нагодувати тирана так, аби він сьогодні нікого не вбив?
Горішні Плавні 02.07.20
Ірина Забіяка
література: Палітра авторів та авторок, які виступатимуть чеською, буде різноманітною, саме такою, як увесь онлайновий 2020-ий рік. І, можливо, у комусь із цих авторів саме ви відшукаєте приємну точку опори у часи змін.
Брно 30.06.20
Василь МАХНО
есеїстика: Нова книжка «Уздовж океану на ровері» — це 92 есеї про місця й переміщення, події подаленілі та близькі, спогади свої та інших. У них перетинаються паралельні всесвіти міст, сходять із траєкторій планиди й сповнюються передбачення.
Нью-Йорк/Тернопіль 23.06.20
Кемень Іштван
переклади: Почесною гостею найбільшого центральноєвропейського літературного фестивалю Місяць авторських читань 2020 буде Угорщина. Пропонуємо ознайомитися із творчістю угорського письменника Кеменя Іштвана, який вийде в ефір 22 липня о 20.00.
Будапешт 19.06.20
Юстина Добуш
переклади: Відомий ізраїльський письменник Агарон Аппельфельд  у «Квітах пітьми» розвиває далі тему любовних взаємин української жінки та єврея на тлі Голокосту. 
Львів 22.06.20
Уляна Галич
сучасна поезія: Градус напруги у цих віршах доволі високий, тут постійно звучить енергія болю, енергія протесту, що супроводжується усвідомленням межової самотності «чужого серед своїх» і всевтрати.
Тернопіль 15.06.20
Крістіна Тот
переклади: Місяць авторських читань 2020 відбудеться від 1 до 31 липня у Львові, в Україні, в онлайні – а отже, всюди, де ви захочете почути і побачити сучасну європейську літературу!
Львів 11.06.20
Галина Петросаняк
переклади: Цей образ не давав мені спокою, і коли я знайшла ще кілька свідчень подібного братства між українцями і євреями — наприклад, у Соми Морґенштерна, — то подумала, що попри усю складність взаємин між представниками цих двох народів, образ усе ж є метафорою їхнього зв’язку в Східній Галичині того часу.
Цюрих 08.06.20
літрезиденція: Український ПЕН та Харківський ЛітМузей запрошують львівських письменників та письменниць, перекладачів та перекладачок до участі у Харківській літературній резиденції-2020. 
Львів-Харків 06.06.20

образ

Богдан Мисюга
галерист: Львівський галерист Юрко Бойко не пов’язаний із стереотипами «доброї школи». Його унікальна ерудиція та мистецтвознавча самоосвіта були вагомою противагою компліментарній псевдокритиці та салонним смакам.
Львів 24.06.20
провінція: Це, звісно, не той Тернопіль, який ідентифікуємо із Дмитром і Вірою Стецьками, Петром Гулиним і Надією Кириловою, чи з молодших — Ігорем Зілінком… Утім, це їхнє зовнішнє оточення.
Тернопіль 16.06.20
Єва Райська
перформер: Колажна експозиція «Тварини і люди» Олександра Максимова в дрогобицькому Палаці мистецтв (Вілла Б’янки)– це передовсім про пам’ять. Особисту та національну. Про можливість намацати наші історичні травми.
Дрогобич 09.06.20
Остап Лозинський
іконопис: Розвиток сучасної ікони – це дуже перспективний напрям, а особливо – для інтелектуального суспільства, яке вірить і думає на перспективу. Мусимо пам’ятати місію ікони.
Львів 28.05.20
Богдан Мисюга
галерейне:  У галереї Гері Боумена визначальними були актуальність мистецького продукту та високий смак. Тут 10 років звучав «інший Львів» — місто камерних професійних середовищ, не залежних від ідеології, політики та комерції.
Львів 21.05.20
Наталя ФІЛЕВИЧ
сучасне малярство: Її малярство поєднує елементи фентезі із сюрреалізмом. Багатошаровість, палімпсест – важлива складова як змісту, так і форми живопису Зоряни Базилевич.Вона працює спонтанно, інтуїтивно, створюючи образи із підсвідомості.
Львів 17.05.20
Віктор Палинський
Мистецтвознавство: Знання про мистецтво стимулюють вироблення вищих критеріїв для суспільних рецептів питань духу, творчої волі, естетики, а також механізмів розкриття етно-психологічних рис творчих досвідів.
Львів 14.05.20
Богдан Мисюга
сучасне малярство: Її відверту палітру було визнано «не львівською», та естетика «вразливого серця», замішана на семантичному тлумаченні барви, найбільше відповідала світобаченню Алли Гончарук.
Львів 11.05.20
Роман Яців
митець: Свого часу він теж не був відомий у масовій культурі, але для знаючих людей, для інтелігенції, був дуже авторитетною фігурою. Це сторінка історії не тільки українського малярства, але й освіти, фотосправи.
Львів 01.05.20
Юлія Овсяник
провінція: У невеликому місті творчі особи живуть за принципом: «Хочеш свята – влаштуй його». Мистецька родина Березянських вже десятиліття організовує культурні імпрези для стриян. Саме завдяки двом донькам та мамі в місті розвивається живопис, театр і мода.
Стрий 23.04.20

звук/дія

Уляна Горбачевська, Марія Олійник
сучасна опера: Опера «Ukraine – Terra Incognita» – можливість вивести перформера, який наділений народним вокалом, на велику сцену, щоб питома українська народна пісня із свого першоджерела звучала у виконанні цілого покоління освічених професійних виконавців.
Львів 01.07.20
Аделіна Єфіменко
ОПЕРА: Байройт – це така творча майстерня з аурою неймовірної музичної краси і щирого служіння своєму покликанню, де робота ніколи не зупиняється.
Мюнхен-Грац 26.06.20
Галина Канарська
театр: Це був час справжнього театрального щастя. Але скільки може тривати щастя? Інколи здається, що лише крихку мить. У цьому щасті було передчуття незбагненного болю.
Львів 18.06.20
Наталя Мендюк
академічна музика: Насолода мистецтвом! Так можна окреслити тривання фестивального маратону із дев’яти частин-концертів, які два дні транслювала Львівська національна філармонія. Реакція глядачів: тисячі переглядів, сотні коментарів, віртуальних оплесків, квітів. Але туга за живим музикуванням – з нами.
Львів 07.06.20
Віктор Винник
естрада: Ностальгую за тими часами, коли музика була цінніша. Щоби її послухати, потрібно було докласти певних зусиль, у цьому процесі було щось сакральне! Тепер музики занадто багато і це стає проблемою.
Львів 05.06.20
© Аделіна Єфіменко
режисерська опера: Чому нас може навчити Орфей Крістіана Ґергагера і Давида Бьоша? Меланхолія, туга і смерть не торкається митця, якщо він знає, цінує і розвиває свій дар. Сила співу магічна, бо береже життя і дарує безсмертя.
Мюнхен 04.06.20
Елена Панкратова
ОПЕРА: Для початківців важливо навчитися не просто прислухатися до оркестрового супроводу, а розуміти, який сенс має та чи інша тема. Дивно, що жоден предмет у програмі нашого університету не приділяє таким важливим аспектам оперної підготовки достатньої уваги.
Мюнхен-Грац 25.05.20
Марта Кузій-Андрущак
життя і музика: Ми цінуємо музику за те, що вона робить з нами, а не за знання, які дає. Ми вдячні вмілому виконавцю, який спрямовує на влучні кульмінації і веде неповторним шляхом.  
Львів 13.05.20
Галина Канарська
НашТеатр: Цей рік мав стати певною віхою: театру «Воскресіння» ― 30! Думалося про книжку. Збиралися зустрітися, все обговорити. Але Ярослава Федоришина і Людмилу Петруленкову обрали небеса…
Львів 15.05.20
Анастасія Канарська
театр: Краса «Війни в небі» Домініки Фейґлевич дуже тендітна та ніжна, «Ангелів в Америці» Кшиштофа Варліковського — масштабна, потужна та сильна. Побачивши її, можна вже не так фатально сумувати, що театральні куртини опустив карантин.
Варшава 08.05.20

думка

ARTпам'ять: 21 травня у Львові згадували засновника культурно-мистецького центру «Дзиґа» Маркіяна Іващишина, який рік тому раптово помер. Друзі та співробітники незабутнього Марека поширили у соцмережах спогади #рікбезМарека, де відзначили високу планку його організаторського хисту.
Львів 22.05.20
Станіслав Комарек
людознавство:  Треба цінувати можливість говорити вільно про все, адже якщо ви приєднаєтеся до західного світу, то це довго не триватиме. Варто наговоритися між двома довгими періодами мовчання.
Львів 07.06.19
Данило Ільницький
рефлексії: У цих процесах, які є природною, органічною і насправді однією з найбільш екзистенційно важливих сутностей людини – пам’ятати – ми несвідомо, не-спеціально забуваємо і стираємо традицію пам’ятання, стираємо пам‘ять про пам‘ятання. Бо вона, може, часто не відповідає нашим уявленням про сучасну мову пам’яти. Але ігноруючи, не звертаючи увагу на трохи давнішу мову пам’яти, ми водночас відкидаємо її внутрішню сутність, віддаляємося від першооснови, не усвідомлюємо той факт, що насправді нам усім – мертвим, живим, ненарождéнним, – йдеться про одне і те ж.
Львів 30.05.19
Катажина Зєлінська
Думки з приводу: Культурна реальність може бути альтернативою телевізійній і стати імунітетом від радикалізацїі та популізму. Але для цього потрібно наполегливо працювати, та не переоцінювати свої сили.
Львів 06.05.19
Юлія Хомчин
Інституція: Чимало викликів стоїть перед ІСК, викликів позірно простих – комунікаційних, аби об’єднувати небайдужих і сприяти синергії й втіленню виявів різних ідей різних людей. Аби за кілька років до Львова знову почали приїздити не лише на пиво та каву.
Львів 15.04.19
розмовляла Анастасія Чупринська
Конкурс: Цього разу кандидаток подавалося лише двоє, що зайвий раз засвідчує суттєвий кадровий голод у львівській культурі. Але одну з них до участі у конкурсі не допустили.
Львів 04.03.19
Мирослав Трофимук
in memoriam: а хто ж тепер замість нього… хто ж тепер напише все оте, що він міг би… (ні, умовний спосіб тут цілком недоречний) – що він (і тільки він) міг написати. хто?.. In memoriam ЛЕОНІДА УШКАЛОВА
27.02.19
Ганна Аргірова
думки: У «Нашому форматі» вийшов у світ український переклад першого із двох томів «Витоків політичного порядку» Френсіса Фукуями. Другий том вийде навесні. Євген Глібовицький, Валерій Пекар та Олександр Стародубцев, які прочитали двотомник англійською, дискутували про те, що визначає успішні держави та чому ця книга – це шматок знань, який треба опанувати.
Київ 11.02.19
Крістіан Вайзе
ярмарка: Якщо окреслити одним реченням участь України 2018 року у 70-му Франкфуртському книжковому ярмарку, то, з одного боку, ми побачимо, що амбітні концепції залишились, але з іншого, чітка концепція нового стенду ще не вповні зреалізована.
12.01.19
експеримент: Бієнале стало прикладом соціального експерименту із побудови довіри – масштабного позадисциплінарного колективного «ексерсайзу», який відбувся рівно настільки, наскільки учасники були до нього готові.
Львів 31.12.18