На відміну від тварин, тільки серед людей кількісно домінують ті, що краще володіють правою рукою. Лише близько 10% всіх людей можна назвати справжніми шульгами, ще 10%, здається, однаково володіє обома руками. Принаймні такими є результати досі найбільшого метадослідження на цю тему. У ньому вчені врахували інформацію про 2 мільйони 400 тисяч учасників. Чи «амбідекстрія» розвивається від природи, чи вона з’являється в результаті культурних впливів, досі незрозуміло.




ЗображенняMarquard/ RUB.


 

Писати, тримати горнятко чи закручувати гайки – більшість людей для цього використає праву руку, лише 10-15%, згідно з дослідженнями, будуть послуговуватися лівою. Чому такий нерівномірний розподіл між двома категоріями людей, науковці розуміють лише згрубша. Здається, нерівномірне володіння обома руками генетично зумовлене, але, вочевидь, тут важливу роль відіграють і внутрішньоутробні впливи, і навіть пора року, коли народжується дитина.

 

Скільки ж людей може назвати себе шульгами? Це дослідили Марієтта Пападату-Пасту (Marietta Papadatou-Pastou) з Афінського університету та її колеги в досі наймасштабнішому дослідженні на цю тему. Вони проаналізували дані п’яти метадосліджень, у яких врахували інформацію про більш ніж 2 мільйони 400 тисяч учасників. Науковці вимірювали рівень володіння обома руками, який учасники демонстрували під час різноманітної активності.

 

Результат: найточніші оцінювання вказують на те, що загалом серед людей 10,6% шульг, повідомили науковці. Все ж точна цифра залежить і від строгості критеріїв, які застосовують для вимірювання того рівня, на якому учасники володіють руками: чи достатньо писати лівою, чи потрібно нею виконувати й інші дії?

 

За строгих критеріїв відсоток людей, що володіє лівою рукою, становить 9,34%, за менш строгих частка тих, що не можуть назвати праву руку основною, становить 18,1%, пояснили вчені.

 

Ця цифра підтверджує: порівняно з іншими тваринами, серед людей на диво велика кількість тих, які послуговуються правою рукою. Адже у більшості приматів та інших тварин кількість тих, в кого домінує права, а в кого ліва кінцівка, приблизно однакова. Тобто частка одних й інших збалансована.

 

Цікаво, що поряд зі «справжніми» шульгами існують і справжні «амбідекстри» – люди, що для різних завдань використовують різні руки. «Якщо брати за основу три категорії – шульга, той, що володіє правою рукою, і ті, у яких немає вираженої мануальної асиметрії, – то частка останніх становитиме 9,33% – це майже стільки ж, як і шульг», – повідомила Пападату-Пасту та її колеги.

 

На думку вченої, отримані результати засвідчують: існує значно більша група людей, що залежно від завдання надає перевагу різним рукам. Чи при цьому йдеться про шульг, що через суспільно-культурні впливи пристосувалися принаймні до певних видів діяльності (як прийнято говорити про Леонардо да Вінчі), чи ці люди були від природи позбавлені мануальної асиметрії? Це потрібно ще з’ясувати.

 

 

Nadja Podbregar

Zehn Prozent der Menschen sind „Beidhänder“

Ruhr-Universität Bochum, 15/04/2020

Зреферувала С.К.

16.04.2020