Самотність провокує запалення?

 

Соціальна ізоляція погано впливає не тільки на настрій, а й на організм. Метадослідження продемонструвало, що брак соціальних контактів супроводжується посиленими запальними реакціями. Навіть відчуття самотності впливає на запальні процеси – й проявляється інакше, ніж фактична ізоляція від інших людей.




Зображення: Maryna Patzen/ istock. 


 

Той, хто живе ізольовано або почувається самотньо, страждає не лише психологічно. Відчуття соціальної ізоляції чи її фактична наявність може мати суттєві фізичні впливи. Дослідження доводять, що самотні люди гірше сплять, більше відчувають стрес і чутливіші до болю та симптомів хвороби. Крім того, самотність послаблює імунну систему – як наслідок потерпілі легше хворіють і навіть можуть передчасно старіти.

 

«Самотність і соціальна ізоляція підвищують ризик того, що здоров’я погіршиться. Науковці припускають, що, крім всього іншого, вони провокують запальну реакцію в організмі», – пояснила Кімберлі Сміт (Kimberley Smith) з Університету Суррей (Сполучене Королівство). Але чи насправді це так?

 

Аби знайти відповідь на поставлене запитання, Сміт та її колеги звернулися до наукової літератури. Загалом у межах свого метааналізу вони проаналізували 14 досліджень, присвячених наслідкам самотності серед молоді та дорослого населення у віці від 16 років. Крім того, науковці звернули увагу ще на 16 досліджень, у яких йшлося про соціальну ізоляцію – замість суб’єктивного сприйняття тут брали до уваги об’єктивне усамітнення.

 

Результати: соціальна ізоляція насправді помітно впливає на фізіологічні процеси. Такий стан пов’язаний з підвищеною концентрацією так званого C-реактивного білка. Він підтримує імунний захист при боротьбі з патогеном і в процесі одужання, тож годиться, щоб бути індикатором запалення в організмі. Більше того, науковці помітили взаємозв’язок самотності та фібриногену, комплексу протеїнів, залучених до створення тромбів.

 

Учені повідомляють: зв'язок соціальної ізоляції з ознаками фізичного запалення у чоловіків проявляється значно виразніше, ніж у жінок. Причини досі нез’ясовані. Однак з попередніх досліджень відомо, що чоловіки та жінки по-різному реагують на соціальні чинники стресу.

 

А що з відчуттям самотності? Тут зв'язок з запаленням був менш очевидним, з’ясувала команда. Та принаймні деякі з досліджуваних розвідок засвідчили: існує зв'язок усамітнення та викиду інтерлейкіну-6 – цитокіну, що допомагає врегулювати запальну реакцію організму.

 

На думку Сміт та її колег, це означає: брак соціальних контактів та відчуття самотності – обоє впливають на організм. При цьому ефект – неоднаковий. Якщо фактична ізоляція від інших осіб безпосередньо сприяє запальним реакціям, то відчуття самотності може проявлятися інакше. На основі попередніх свідчень вчені припустили, що це відчуття змінює реакцію на стрес систем запалення.

 

«Наші результати доводять: соціальна ізоляція та самотність можуть корелюватися із систематичними запаленнями, – зауважує команда. – Це перший і важливий крок до розуміння, як ці стани впливають на здоров’я», – доповнює співавтор Крістіна Віктор (Christina Victor) з Університет Брунеля в Лондоні.

 

Зараз потрібні нові дослідження, щоб підтвердити помічений взаємозв’язок та розшифрувати механізм, який лежить в його основі. «Ми помітили, що дуже важливо розрізняти самотність та ізоляцію, їх не можна трактувати спільно або як одне і те ж», – резюмувала Віктор.

 

 

Daniela Albat

Fördert Einsamkeit Entzündungen?

University of Surrey, 6/03/2020

Зреферувала С. К.

13.03.2020