Верховна Рада ухвалила суддівську реформу у версії Володимира Зелеського: на засіданні парламенту в середу за законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування, поданий Президентом, проголосувало 236 народних депутатів.

 

Прикметно, що при голосуванні в остаточній редакції текст проєкту не підтримала жодна інша фракція, крім "Слуги народу": "СН" дала 219 голосів, а ще 17 голосів – позафракційні.

 

Текст проєкту критикували низка експертів та кілька послів. Водночас перед другим читанням коаліція врахувала кілька зауважень, поданих до проєкту.

 

Експерт Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда заявив, що однією з переваг закону про "перезапуск судової реформи" є пункт, котрий дозволить розпустити старий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів і сформувати нову ВККС. Згідно з положеннями закону, склад ВККС формуватиме комісія з трьох представників Ради суддів і трьох експертів-міжнародників.

 

Закон також дозволить покращити склад Вищої ради правосуддя завдяки механізму новоствореної Етичної комісії (до її складу ввійде троє членів ВРП і ще троє "міжнародників"), яка зможе звільнити чинних членів ради, а також перевіряти кандидатів. Ця етична комісія також буде дисциплінарним органом для суддів Верховного Суду.

 

Серед недоліків, згаданих Куйбідою, є скорочення приблизно вдвічі кількості суддів Верховного Суду "за неврегульованою законом процедурою". "Люди, які мають справи у Верховному Суді (приблизно 70 тисяч справ), постраждають від цього найбільше", – прокоментував експерт.

 

Роман Куйбіда також критикує те, що перспектива оновлення ВККС і ВРП залишиться узалежненою від сумнозвсного Окружного адміністративного суду Києва. "Оскарженням результатів у цей суд і по всіх інстанціях можна внести хаос в цей процес", – передбачає Куйбіда.

 

На думку пана Романа, світова спільнота може неґативно поставитися до пропонованої редакції закону. "Зважаючи на значні мінуси, є ризики, що міжнародники не захочуть бути партнерами в імплементації закону, а боротьба з законом буде перенесена в Конституційний Суд і на міжнародний рівень", – зазначив він.

 

Роман Кубіда висновує, що проголосаний закон – "еклектика хороших і поганих речей". "Постійні граблі, на які наступає кожен Президент, бо в процесі впровадження всі погані речі вилазять боком та нівелюють все добре", – розкритикував він.

 

16.10.2019