Вчені ще на крок наблизилися до розуміння того, як наш мозок інтерпретує розмовну мову. Цей процес потребує неймовірно складного і масштабного опрацювання інформації, яке відбувається практично миттєво.

У статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, науковці з Кембриджського університету змоделювали процес, під час якого мозок розшифровує значення слів у контексті, і порівняли свою комп'ютерну модель із тим, як з цим завданням справлялись волонтери.

 

“Вміння поміщати слова у контекст залежно від інших слів — це унікальна здатність, якою ми наділені завдяки найдосконалішому комп’ютеру зі всіх відомих — нашому мозку, — каже головний автор дослідження, директор Центру мовлення, мови і мозку при Кембриджському університеті Лорейн Тайлер. — Ми ще не до кінця розуміємо цей процес, тому не можемо на 100% відтворити його на комп’ютері”.

 

Ключовим елементом розшифрування розмовної мови є процес, названий “семантичною композицією”. Завдяки “семантичній композиції” мозок інтерпретує почуте слово в контексті вже сказаних. Дослідження Тайлер виявило детальний процес обміну сигналами між різними ділянками мозку, завдяки якому це відбувається.

 

Дослідники запропонували волонтерам низку простих фраз на кшталт “старий чоловік з’їв яблуко” і спостерігали за допомогою МРТ за потоками інформації всередині їхнього мозку. Наприклад, коли ми чуємо слово “з’їв”, мозок накладає обмеження на множину значень, яких можуть набути наступні слова, адже “з’їв” — це щось, що стосується їжі. Команда Тайлер змогла виявити нервові механізми, що лежать в основі цієї суттєвої характеристики розмовної мови — нашої здатності за мілісекунди поєднувати почуті слова у значущі вирази.

 

“Спосіб, завдяки якому ми можемо розуміти те, що хтось говорить, є справді унікальним, — додає професор Тайлер. — Аналізуючи потоки інформації в мозку у реальному часі, ми змогли показати, як саме він миттєво зчитує значення слів і вміщує їх у контекст”.

 

Mechanisms of real-time speech interpretation in the human brain revealed

ScienceDaily, 30/09/2019

Зреферував Є. Л. 

06.10.2019