Новина про те, що польська компанія PGNiG обіграла Газпром через Європейський суд, пройшла майже непоміченою в українському інформаційному просторі. А дарма, бо перемога поляків над росіянами дуже важлива для України, оскільки допомагає їй зберегти статус газотранзитної держави.

 

 

 

Отже, 10 вересня польська газова компанія PGNiG через суд скасувала постанову Європейської комісії, якою РАТ «Газпром» надали право майже монопольно використовувати потужності газогону OPAL, що пролягає територією Німеччини неподалік кордону з Польщею. Відповідне рішення ухвалив Суд справедливості Європейської Унії (Court of Justice of the European Union) в Люксембурзі.

 

Варто уточнити, що трубопровід OPAL — це наземне продовження «Північного потоку-1», яке дозволяє «Газпрому» постачати газ до Центральної і Південної Європи в обхід газотранспортної системи України. Він тягнеться з міста Ґрайсфельда на півночі Німеччини до містечка Ольбернгау, що поруч з німецько-чеським кордоном.

 

2016 року Єврокомісія на наполегливе прохання федерального уряду Німеччини ухвалила рішення, яким надала «Газпрому» дозвіл використовувати понад 50 відсотків потужностей цього газогону (росіяни використовували щонайменше 85%). Завдяки цьому рішенню, наприклад, минулого року «Північним потоком-1» до Німеччини було доставлено 58,8 мільярда кубометрів газу, який далі транспортували на південь через OPAL.

 

Від зазначеного рішення Єврокомісії програвали передовсім Україна й Польща. Україна могла лише висловлювати обурення. А от Польща як член Євроунії на початку 2017 року подала до Європейського суду позов на Єврокомісію і зажадала скасувати дозвіл на розширення доступу «Газпрому» до трубопроводу Opal. Згідно з позицією Варшави, Єврокомісія порушила директиви ЄУ щодо конкуренції на енергетичному ринку, а також закріплений в статті 194 договору ЄУ принцип солідарності в енергетичній сфері.

 

І суд в Люксембурзі, як ми вже казали, став на бік поляків, визнавши, що рішення Єврокомісії служить не диверсифікації енергопостачання в Євроунії, а лише реалізації геополітичних цілей Володимира Путіна.

 

 

«Дуже цікаво, що Суд ЄУ погодився з арґументами Польщі, що рішення Єврокомісії порушує принцип солідарності. Суд покликається на договірний принцип солідарності, який він трактує ширше, ніж просто зобов'язання взаємодопомоги у разі припинення поставок газу. Саме такими рамками хотіла його обмежити Німеччина. Судді кажуть, що, перш ніж будувати важливий газогін, потрібно запитати країни, яких може заторкнути цей проєкт, та проаналізувати його з точки зору європейського інтересу», – зазначив Томас У. О'Доннелл, аналітик глобального енергетичного ринку з Hertie School of Governence.

 

Відтак російський газовий велетень буде змушений надавати доступ до газогону OPAL іншим користувачам, зокрема згаданій польській компанії. Через це газ, який постачають до Німеччини «Північним потоком-1», не можна буде в тих же обсягах постачати далі на південь. Президент PGNiG Пьотр Возняк (Piotr Woźniak) повідомив, що завдяки цьому рішенню суду газогону «Північний потік-1» доведеться скоротити свої потужності на 12,4 мільярда кубічних метрів річно. «Виникає враження, що вперше енергетична солідарність Євроунії набула матеріального виміру, а не залишилася порожнім словом», – зазначив він.

 

 

Ще більше значення це рішення Суду ЄУ має для України. Адже ним зірвано стратегічний план Росії з ліквідації залежності від України в питанні перепомповування газу в Європу. Західні експерти, коментуючи цей аспект рішення, називають нового українського президента Володимира Зеленського «пестунчиком долі». Адже його прихід на посаду спершу збігся зі стрімким покращенням експортної кон’юнктури для України, що дозволило, зокрема, відчутно зміцнити національну валюту. А тепер він ще й завдяки рішенню суду щодо OPAL здобуде значно міцніші позиції на тристоронніх перемовинах з Росією і ЄУ щодо транспортування газу, які повинні відбутися ще до кінця вересня. Водночас добудова газогону «Північний потік-2» нині втратила сенс, оскільки надмір газу просто не буде куди подіти.

 

Отже, оскільки «Газпром» втратив позиції монополіста в трубопроводі OPAL, він не зможе відмовитися від транзиту газу до Європи через Україну. Принаймні найближчим часом. Таким чином небезпека для української газотранспортної системи, яка щороку заробляла для державного бюджету приблизно два мільярди доларів, якщо й не зникла, то відсунулася в часі.

 

Минулого року Україна перепомпувала до Європи 86,8 мільярда кубометрів російського газу. Існувала реальна загроза, що після завершення будівництва «Північного потоку-2» цей обсяг суттєво зменшиться. Тепер же ситуація змушує «Газпром» зберегти транзит через Україну в приблизно тих же обсягах. Хоча саме цього Росія хотіла уникнути з початку майбутнього року, коли «Північний потік-2» мав би стати до ладу, а 10-річний контракт з Україною на транзит газу якраз би закінчився.

 

13.09.2019