«Ніч без світанку»

 

Музично-драматичне дійство «Ніч без світанку» приурочене до пам’ятної дати — початку німецько-радянської війни, що відкрилася кривавою сторінкою в історії Західної України, коли у всіх її тюрмах співробітники НКВД вчинили масові розстріли ув'язнених людей. Так, тільки у Тюрмі №1 , знаній, як тюрма на Лонцького, за документами НКВД було убито 1681 особу (однак ці ж таки документи свідчать, що насправді кількість жертв була набагато більшою, оскільки людей, схоплених в облавах в останні дні перед війною, не обліковували у в'язниці належним чином).

Програма заходу, підтриманого Львівською обласною радою та Львівською облдержадміністрацією, передбачає інсталяцію у в'язничному подвір'ї фотовиставки «Галицькі портрети», декламування поезії Василя Симоненка та Василя Стуса та фраґментів роману Юрія Винничука «Танго смерті» й дослідження Інни Федущак та Олега Романіва «Західноукраїнська трагедія: 1941», а також струнне виконання елегійних творів українських та чужоземних композиторів.

Ініціював цю культурно-мистецьку подію диригент Львівської опери, заслужений артист України Мирон Юсипович, котрий виступив художнім керівником проекту, залучивши акторів майстерні «Мистецький простір» під керівництвом режисера Уляни Мороз та музикантів академічного камерного оркестру «Віртуози Львова» ( худ. кер. — народний артист України Сергій Бурко, керівник і концертмейстер — заслужений артист України Володимир Дуда). Цією програмою музей також вшановує пам'ять про незабутніх очільників товариства «Пошук» Інну та Віктора Федущаків, котрі персонально доклалися до того, аби встановити поіменно чималу кількість жертв сталінських репресій та війни.

У програмі «Ніч без світанку» серед інших творів звучатимуть третя частина «Простої симфонії» Бенджаміна Бріттена, «Aria» з сюїти для камерного оркестру «З часів Гольберга» Едварда Ґріґа, «Адажіо» Самюеля Барбера, «Адажіо» соль-мінор Томазо Альбіноні, Сюїта №3 «Античні танці і пісні» Отторіно Респігі, «Елегія пам'яті С.Людкевича» Євгена Станковича та «Прелюд пам'яті Т.Шевченка» Якова Степового.

Довідка:

Академічний камерний оркестр «Віртуози Львова». Створений у 1994 році, камерний оркестр «Віртуози Львова» за короткий час став одним з найелітарніших колективів України, що успішно здійснює культурно-просвітницьку місію, ставши справжньою «візитною карткою» старовинного Львова, його багатої культурної традиції, гідно представляючи нашу державу у престижних концертних залах світу.

«Віртуози Львова» вирізняються серед багатьох колективів не лише своєю манерою гри — витонченою, рафінованою, повнозвучною, водночас і глибоко емоційною, і раціонально продуманою у кожній деталі. Важливою передумовою видатних здобутків оркестру стала також надзвичайно цікава стратегія діяльності та укладання програм. Високопрофесійні музиканти — учасники оркестру постійно перебувають у пошуку ориґінальних концепцій , які в один вечір представляють музичну традицію Львова, в інший — знайомлять з новинками тієї чи іншої європейської школи, у ще інший — відроджують якесь забуте ім'я або знаходять нестандартні теми, котрі об'єднують усю програму. Невипадково концерти «Віртуозів Львова» проходять завжди і всюди при переповнених залах.

Засновником, незмінним художнім керівником і продюсером оркестру є Сергій Бурко, заслужений діяч мистецтв України, Народний артист України, відомий в Україні та за її межами музичний діяч й організатор багатьох мистецьких проектів. Концертмейстер, керівник — заслужений артист України Володимир Дуда, музикант з великим досвідом, чудовий інтерпретатор сучасної та класичної музики, учасник багатьох європейських оркестрів і фестивалів.

Мирон Юсипович здобував свою музичну освіту — гра на скрипці й фортепіано, хорове й симфонічне диригування — у Львівській консерваторії та два роки стажувався в театрі ім. Кірова (Маріїнському) у Санкт-Петербурзі під керівництвом Юрія Темірканова.

Працює з 1982 року диригентом у Львівському національному театрі опери й балету. Протягом 1994–1996 років він був головним диригентом театру, а в 1998–2002 роках — художнім керівником і головним диригентом. Продиригував більше 50 назв опер, балетів, оперет, був музичним керівником таких постановок: «Аїда», «Набукко», «Травіата» Дж. Верді, «Реквієм» Дж. Верді, «Іоланта», «Євгеній Онєгін» П.Чайковського, «Царська наречена» М. Римського-Корсакова, «Лебедине озеро» П.Чайковського, «Ромео і Джульєтта» С.Прокоф’єва, «Сільська честь» П.Масканьї, «Паяци» Р.Леонкавалло, «Тоска» Дж. Пуччіні. Як диригент Львівської опери провів ряд успішних і резонансних у пресі турне: в Італії 1996 року, в Австрії й Німеччині у 2000-му, 2001-му і 2002-му, в Голландії 2001 року, в Польщі у 2003, 2004 роках.

Виступає також як диригент-гастролер із симфонічними й камерними оркестрами. У його репертуарі більш як сто творів, виконаних із оркестрами у концертах і на фестивалях в Україні й за кордоном. Від 2002 року — головний диригент Симфонічного оркестру K&K Phіlharmonіker Австрійської агенції Da Capo Musіkmarketіng Gmbh, Austrіa, а з 2004 року від також керує хором K&K Opernchor цієї ж агенції. Від 2000 по 2007 рік для Da Capo Musіkmarketіng Gmbh, Austrіa Мирон Юсипович підготував 12 різних проектів і виступав із K&K Phіlharmonіker у таких залах Європи, як: Берлінська філармонія, Концертгаус Берлін, Мюнхенська філармонія й Геркулесзал — Резиденція Мюнхен, Альте опер Франкфурт, Гевандгаус Лейпціг, Тонгалле Цюріх, Тіволі Копенгаген та інших.

У 2005—2007 роках, працюючи як постійний запрошений диригент із оркестром Львівської філармонії, виконав серед інших і такі твори, як Л.Бетховен, Симфонія № 3; П.Чайковський, Симфонія № 4; Г.Малeр, Симфонія № 5; Д.Шостакович, Симфонії № 8 і № 15. Як диригент-гастролер також неодноразово виступав із оркестрами й в оперних театрах Росії (Маріїнський у Санкт-Петербурзі, 1985, 1986, 1994), у Пермі, Владикавказі (Північна Осетія), у Кишиневі (Молдова), у Києві, Одесі (Україна), у Миссисага й Кичнер-Ватерло (KWS) у Канаді (1997, 1998, 2001).

Записи: П.Чайковський, Концерт для скрипки з оркестром Ре-мажор, ор. 35 (соліст — Стефан Сітарски) з KWS (Канада); «Оперні хори» І,«Оперні хори» ІІ,«Оперні хори» ІІІ ,записані з K&K Phіlharmonіker і K&K Opernchor на концертах у Мюнхенській філармонії, Геркулесзалі — Резиденція Мюнхен, у Гевандгаузі — Лейпциг, а також «Джузеппе Верді — Гала», записаний із концерту в Концертгаус Дортмунд.

Уляна Мороз — режисер-постановник Львівського обласного музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича. Навчалася  у  Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого (клас Судьїна В.М.), Українській академії друкарства, Львівському державному художньому коледжі ім. І.Труша.

Заявила про себе як головний режисер фестивалю середньовічної культури «Ту Стань», а також як засновниця майстерні «Мистецький простір», де поставила документальну драму-вербатім «Двадцятилітні», присвячену 70-літтю УПА, «Ляльковий вертеп», «Князь Данило та його блазень Олелько» за Ю. Винничуком.

вул. Степана Бандери 1Музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» Птн, 06/21/2013 - 19:00

До теми