Нам поможуть ритуали лімінальності

ЯК СТАРОДАВНІ РИТУАЛИ ПОМАГАЮТЬ НАМ АДАПТУВАТИСЯ ДО ЦИФРОВОЇ ЕПОХИ

 

 

В світі дезорієнтації церемонії та символи мають більше значення, ніж будь-коли

 

На цьому тижні я здійснила паломництво на східне узбережжя Шотландії, щоб взяти участь у цьому класичному ритуалі сучасного життя середнього класу: випускний в університеті.

 

Оскільки місцем дії був Сент-Ендрюс – навчальний заклад з шістсотлітньою історією, – то було багато історичної помпи. Віце-канцлер сидів на помості, прикрашеному гербом, і звертався до асамблеї латиною, ляскаючи випускників по головах древнім кавалком матерії (імовірно, з бриджів лідера шотландської реформації Джона Нокса), коли вони клячали на оксамитову подушку.

 

Палиці церемоніймейстерів були прикрашені золотим тисненням, а на учнях розвівалися мантії з каптурами. Колись і я проголошувала свою випускну промову, вдягнена в середньовічну мантію, прикрашену десятками марудних червоних ґудзиків аж до п'ят. Це могла бути сцена однієї з книг Джоан Роулінг про Гаррі Поттера.

 

Але тепер, коли я, захоплюючись видовищем, сиділа на платформі, у мене виникло питання: навіщо університети досі завдають собі клопіт з інсценізацією цих складних церемоній, враховуючи, що ми живемо в кібер-епоху, в якій спосіб життя більшості студентів (і викладачів) не має нічого спільного з давніми мантіями?

 

Цинік може стверджувати, що відповіддю є хитрий маркетинг: після коштовних років зусиль студенти (і батьки) потребують якихось фізичних доказів повернення своїх інвестицій. Більше того, якщо такий університет,  як, наприклад, Сент-Ендрюс, може промувати свою унікальну "спадщину", то це поможе йому виділитися на переповненому ринку освіти.

 

(І Сент-Ендрюс, судячи з успішного залучення студентів зі Штатів та інших країн, а також і високого рівня пожертвувань, чудово впорався з цим.)

 

Однак маркетинг спадщиною не є єдиним фактором, враховуючи, що такі ритуали відбуваються і в місцях без 600-річної історії. Можна підійти інакше: сформулювати проблему в термінах "лімінальності", концепції, вперше розробленої етнографом і фольклористом Арнольдом Ван Ґеннепом, а потім опрацьованої антропологом Віктором Тернером і психологом Карлом Юнгом.

 

Це слово походить від латинського limen  – двері або поріг – і стосується ідеї, що кожного разу, коли спільноти або люди здійснюють перехід, вони зазвичай використовують ритуали і символи, щоб відзначити це.

 

Як правило, вони складаються з трьох частин: ритуал, щоб показати кінець старого життя; ритуал, щоб зазначити вхід в нове; і "лімінальна" стадія між ними, коли йде трансформація перетворення. Більше того, в цьому граничному стані звичайні правила життя мають схильність порушуватися . Лімінальність – культурний еквівалент лялькування комах: патерни стають нетривкими і  плинними, для того щоб переформатуватися.

 

Іноді цей процес є чітко окресленим: в деяких африканських культурах, наприклад, підлітки стають "дорослими", тижні проводячи в хижі далеко від свого села і своєї рутини, часто з порушенням нормальності – наприклад, в незвичному одязі.

 

Іноді, однак, процес розмитіший. Перехід, наприклад, від старого до нового року на Заході типово пов'язаний з нічної гостиною. Один із способів оглянути західним підліткам весь свій університетський досвід – це розтягнути момент лімінальності.

 

Ключовим моментом є те, що такі ритуали часто містять момент аномальної поведінки. Промови латиною і накидки в стилі Гаррі Поттера – лише один з прикладів цього.

 

Тут є важливіший урок. Нині цифрові технології змінюють наше життя в прискореному темпі. Іноді здається, що це дико визволяє. Але часто це лякає, бо кіберпростір надто дезорієнтує.

 

А якщо конкретніше, то у кібер-світі існує постійна проблема з тим, що антропологи і психологи називають "колапсом контексту": важко розрізнити контури соціальних взаємодій, бо фактори, які раніше використовували для фреймування  нашого культурного життя, присутні лиш наполовину.

 

__________

 

Політики і технократи рідко обговорюють цю проблему. Але, підозрюю, якщо ми хочемо помогти людям адаптуватися до кібер-епохи, то нам треба витрачати більше часу на роздуми про те, що формує нашу ідентичність і як ми використовуємо культурні маркери та ритуали переходу для фреймування нашого життя. Якорі є важливими: вони не тільки створюють спільну ідентичність, а й забезпечують психологічний комфорт людям, що живуть в складному світі.

 

Зіткнувшись з особистим переходом – чи то нова робота, чи весілля, розлучення, переїзд або уродини, – природно задатися питанням, як вам позначити цей надважливий лімінальний момент. Але, оскільки країни та суспільства також стикаються з перехідними процесами, то стає вкрай важливим запитати, як вони можуть будувати ширші "ритуали переходу" не тільки для заспокоєння, а й для соціальної когезивності.

 

Подумайте, наприклад, про Brexit. Коли (або якщо) відбудеться цей великий розрив, будуть нескінченні дискусії про те, як впоратися з ним в економічному і політичному сенсі; але як політики дадуть собі раду із символізмом? Чи зможуть вони створити ритуали та культурні сигнали для урочистого відзначення "лімінального" стану? Маймо надію, що зможуть; ритуали переходу важливі – і не тільки для нових абсольвентів.

 


Gillian Tett
How ancient rituals help us adapt to the digital age

Financial Times, 26.06.2019
Зреферував О.Д.
 

27.06.2019