Люди, що працюють, морально почуваються краще, ніж безробітні. Цей ефект проявляється навіть тоді, коли в тиждень працювати вісім годин або й менше, засвідчує довгострокове дослідження. Згідно з отриманими результатами, навіть за такого незначного навантаження ризик психічних проблем у людини суттєво зменшується. Цікаво, що позитивний ефект не посилюється зі збільшенням зайнятості.

 


Зображення: fotografixx/ istock​.

 

У час стресу, психологічного тиску та наднормових годин життя без роботи може здаватися привабливим: проживати кожен день без зобов’язань і засідань та робити те, що заманеться, – мрія! Що в фантазіях здається казкою, для психіки в тривалій перспективі може мати негативні наслідки. В довготривалій перспективі, доводять численні дослідження, люди потребують роботи для доброго самопочуття. Адже наявність роботи підвищує самооцінку, надає сенсу та відчуття суспільної приналежності.

 

Скільки ж робочих годин потрібно відпрацювати, щоб відчути позитивний ефект? «У нас є дози майже для всього – ми знаємо, скільки потрібно приймати вітаміну С, а скільки – спати. Але ми вперше поставили питання, якими мають бути дози оплачуваної роботи», – пояснила Дайґа Камераде (Daiga Kamerade) з Кембриджського університету.

 

Аби це з’ясувати, дослідниця та її колеги проаналізували дані тривалого британського дослідження, в якому взяло участь 70 000 учасників. За піддослідними, яким було від 16 до 64 років, стежили впродовж дев’яти років. За цей час вони мали регулярно повідомляти про свою професійну ситуацію. Крім того, вчені їх питали про появу страхів або розладів сну, щоб мати змогу оцінити їхнє психічне здоров’я.

 

Чи проявився зв'язок між психічним здоров’ям і робочим навантаженням учасників? Результат: люди, що після певного етапу безробіття або батьківства поверталися на роботу, почувалися психічно краще. Вже вісім і менше робочих годин на тиждень зменшували ризик появи у них психічних проблем у середньому на 30 %, повідомили науковці.

 

Якщо збільшувати робоче навантаження, позитивний ефект виразнішим не стає: працюючи повний день, можна заробити більше грошей, але душевне здоров’я не помітить різниці з тією ситуацією, коли людина працює менше.

 

«Тепер ми маємо певне уявлення про те, скільки потрібно оплачуваної роботи, щоб досягнути бажаних психосоціальних переваг від працевлаштування. Це небагато», – сказав колега Камераде Брендон Бурчел (Brendan Burchell). «Традиційна модель, згідно з якою всі працюють 40 годин на тиждень, ніколи не ґрунтувалася на тому, скільки роботи корисно для людини, – доповнив співавтор Сенху Ан (Senhu Wang). – Наше дослідження доводить, що навіть мініробота приносить психіці таку ж користь, що й повна зайнятість».

 

Науковці вважають отримані результати релевантними особливо з огляду на ринок праці, що зазнає раптових перетворень. Так прогнозують, що в результаті технічного розвитку в формі роботизації та штучного інтелекту в майбутньому зникнуть робочі місця в багатьох сферах. Експерти обговорюють, зокрема, запровадження основного доходу, а також скорочення тижневого робочого часу. «На підставі наших результатів стає очевидно, що тривалість робочого тижня можна суттєво зменшити і при цьому не нашкодити психічному здоров’ю та самопочуттю працівників», – коментують Камераде та її колеги.

 

Але про дещо не можна не згадати в дискусіях, наголошують науковці: важлива й якість роботи. «Там, де працівників не поважають, або там, де вони страждають від непевності контрактів, робота не матиме описаного позитивного ефекту на психічне здоров’я – і це в майбутньому не зникне», такими є висновки.

 


Daniela Albat
Ein Tag Arbeit reicht für das Seelenheil
University of Cambridge, 19/06/2019
Daiga Kamerāde, Senhu Wang, Brendan Burchell, Sarah Ursula Balderson, Adam Coutts
A shorter working week for everyone: How much paid work is needed for mental health and well-being?
Social Science & Medicine,  18/06/2019

Зреферувала С.К.

21.06.2019