Постійна палата третейського суду в Гаазі може ухвалити рішення про юрисдикцію у справі за позовом щодо порушення Росією Конвенції ООН з морського права в Чорному та Азовському морях і в Керченській протоці протягом шести місяців.

 

Про це під час перерви в суді сказала журналістам заступниця міністра закордонних справ, агент України Олена Зеркаль, повідомила аґенція "Укрінформ".

 

 

“Дату і рішення трибуналу ми очікуємо протягом шести місяців. Це може бути швидко, може бути не дуже швидко, але до кінця року точно отримаємо”, – сказала Зеркаль.

 

Заступниця міністра зазначила, що йдеться про юрисдикцію, тобто право суду розглядати справу по суті.

 

“Сподіваюся, ми сьогодні переконаємо остаточно суд у тому, що в них є юрисдикція і що ми перейдемо до розгляду справи по суті”, – наголосила представник України.

 

Як зазначила пані Зеркаль, на контраргументи України представники РФ реагують “мовчки – поки що”.

 

Наразі в засіданні оголошено перерву. Росія отримає слово 13 червня.

 

“У четвер уранці ми почуємо протягом трьох годин їхні заперечення на нашу позицію. У п’ятницю в другій половині дня ми закінчимо цей тиждень представленням української позиції і будемо чекати після цього вже на позицію суду щодо вирішення справи по юрисдикції. Ми насправді дуже позитивно ставимося до того, що росіяни беруть участь у цьому процесі. І сподіваємося, що, згідно з конвенцією, вони будуть поважати рішення трибуналу – так само, як ми сподіваємося, що вони виконають рішення по наших моряках”, – заявила Зеркаль.

 

Заступниця міністра також нагадала, що цей трибунал сформований двома сторонами. У грудні 2016 року вдалося досягти згоди з РФ щодо складу арбітрів. З її слів, влітку 2016 року була консультація в Мінську з представниками РФ.

 

“Ми надали своє бачення щодо порушень. Вони сказали, що не вважають, що це порушення: оскільки Крим – це їхня територія, тому вони не вважають, що будь-які їхні дії в Чорному та Азовському морях і Керченській протоці є порушенням. Оскільки вони заявили цю позицію, в нас не було жодних підстав для продовження консультацій”, – сказала Зеркаль.

 

Постійна палата третейського суду в Гаазі з 10 по 14 червня проводить слухання щодо попередніх заперечень РФ у справі за позовом України щодо порушення права прибережної держави відповідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року, стосовно спору між Україною та Російською Федерацією щодо прав прибережної держави в Чорному і Азовському морях та у Керченській протоці. У вівторок виступила Україна, у понеділок свою позицію озвучила РФ. У середу в засіданні – перерва. Другий раунд починається 13 червня, виступатиме Росія. Наступного дня, 14 червня, свою позицію висловить Україна.

 

Олена Зеркаль під час виступу у вівторок наголосила, що Росія запевне підпадає під юрисдикцію суду в Гаазі.

 

“Росія втручається у міжнародне судноплавство та морську торгівлю. Вона будує мости, трубопроводи та прокладає кабелі, навіть не консультуючись із нами. Росія самовільно вирішила побудувати низький міст через Керченську протоку. Тепер, з огляду на цей міст, великі кораблі не можуть пройти до важливих українських портів – Маріуполя та Бердянська. А починаючи з квітня 2018 року, Росія стала зупиняти судна в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці та заважати їм. Ба більше, Росія зупиняла судна за кілька миль від українських портів. Ці дії становлять серйозне погіршення спору, який розглядається цим арбітражним трибуналом, і ми повідомляли трибунал про це погіршення у своєму листі від 27 листопада 2018 року. У ньому викладено, зокрема, що Росія незаконно зупинила принаймні 150 суден, що прямували до українських портів, і заважала їм, при цьому багато суден були під прапорами третіх держав”, – перелічила Зеркаль.

 

“Аргумент Росії також не має під собою підстав. Він побудований на смішному уявленні, що Крим став незалежним і одразу ж приєднався до Росії. Росія не навела жодного прикладу держави, яка б визнала Крим протягом кількох годин після так званого набуття ним незалежності. Не думаю, що варто нагадувати вам про замовчування Росією цього факту”, – виголосила у своїй промові Зеркаль.

 

Вона також звернула увагу суду на те, що мета України в даному провадженні полягає у відновленні прав на морі. І нічого більше.

 

“Після розпаду СРСР Україна як незалежна держава вважала Конвенцію ООН з морського права основою своїх відносин у сфері морського права як із сусідньою державою Росія, так і з рештою міжнародного співтовариства. Саме тому у 1992 році ми подали до Секретаріату ООН координати вихідних ліній для визначення межі територіального моря та виключної економічної зони України в Азовському морі. Тоді Росія використала концепцію "внутрішніх вод" в якості зброї проти міжнародного морського права у відношенні Азовського моря та Керченської протоки. Її мета полягає у виключенні застосування Конвенції ООН з морського права. Маю зазначити, що Україна не погоджується із загальним твердженням Росії про те, що режим внутрішніх вод не підпадає під сферу дії Конвенцію ООН з морського права, проте це питання не актуальне в даному провадженні”, – наголосила Зеркаль.

 

А ще зазначила, що Керченська протока є міжнародною протокою, і посилання на статус Азовського моря та Керченської протоки як внутрішніх вод є хибним.

 

“Додаткові заперечення Росії просто безпідставні. Наприклад, Росія стверджує, що усі її дії в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці є «воєнною діяльністю». Чи дійсно Росія вважає розкрадання українського природного газу воєнною діяльністю? Або ж будівництво мосту? Або витіснення рибалок із традиційних зон вилову? А як щодо вилучення з морського дна цінних культурних об'єктів? Відповідь на всі ці питання очевидна”, – сказала Зеркаль.

 

12.06.2019