Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв склав повноваження глави держави. Про це він оголосив у прямому ефірі 19 березня у спеціальному зверненні до нації:

 

"Я прийняв рішення припинити свої повноваження в якості президента. Цього року виповниться 30 років, як я займаю найвищий пост. Народ дав мені можливість бути першим президентом незалежного Казахстану».

 

Тимчасово виконувати обов'язки президента країни до нових виборів буде Касим-Жомарт Токаєв, 1953 року народження, голова Сенату з 2013 року.

 

 

Сам Назарбаєв після відставки очолить Раду безпеки Казахстану. Цю посаду він зможе займати довічно. Відповідний законопроект був прийнятий парламентом заздалегідь, у травні 2018 року. Оцінюється, що його повноваження на цій посаді будуть більшими від повноважень президента. Також Назарбаєв залишиться на чолі партії «Нур Отан». Він залишає за собою статус арбітра нації.

 

Повний текст його звернення опублікований російською мовою на сайті президента Казахстану. Церемонія передачі президентських повноважень відбудеться в середу на спільному засіданні палат парламенту. Минулого місяця Назарбаєв відправив у відставку уряд Казахстану, звинувативши міністрів у нездатності реалізувати поставлені економічні завдання.

 

Нурсултан Назарбаєв – перший і єдиний президент Республіки Казахстан, який перебував на посаді з 24 квітня 1990 року і керував республікою, а потім країною, більше тридцяти років: з 1984-го по 1989 рік він був головою Ради міністрів Казахської РСР, з 1989-го – першим секретарем ЦК Компартії Казахстану, паралельно у лютому-квітні 1990 року займаючи посаду голови Верховної ради Казахської РСР. У 2007 році парламент Казахстану затвердив за Назарбаєвим право займати посаду президента довічно.

 

Нурсултан Абишевич Назарбаєв народився 6 липня 1940 року в Алма-Атинській області в селі Чемолган у сім'ї сільськогосподарських робітників. Після закінчення середньої школи вирішив стати металургом і вирушив у Теміртау, де стартувало будівництво металургійного комбінату. Як молодий фахівець був направлений на навчання в професійно-технічне училище в Україну в Дніпродзержинськ. Паралельно займався спортивною боротьбою.

 

 

В 1960 році він закінчив ПТУ і отримав фах металурга, пішов працювати будівельником, чавунником, горновим доменної печі, диспетчером, газівником, старшим газівником доменного цеху на підприємствах Карагандинського металургійного комбінату. 1967 року закінчив завод-ВТУЗ при Карагандинському металургійному комбінаті (нині Карагандинський державний індустріальний університет).

 

В 1969 починається його партійна кар'єра – спочатку відділ промисловості міськкому КПРС в Теміртау, потім перший секретар міському ВЛКСМ. а з 1971 року він став другим секретарем міськкому партії.

 

У 1972 році Назарбаєва призначили на посаду секретаря парткому на величезному меткомбінаті, що дозволило йому стати другою після директора масштабного підприємства особою. Завдяки цьому в 1976 році кар'єра почала стрімко набирати оберти – його призначили на посаду секретаря Центрального комітету Комуністичної партії Казахстану, в 1984 році він став головою Ради міністрів Казахської РСР.

 

На цій посаді обирався депутатом Верховної Ради СРСР 10-го й 11-го скликань, а в 1989 році – народним депутатом СРСР.

 

З 1989-го по 1991 рік був першим секретарем ЦК Компартії Казахстану, хоч мав зайняти цю посаду ще в грудні 1986 році, коли в ході перебудови зняли Дінмухамеда Кунаєва, але натомість призначили Геннадія Колбіна. В Алма-Аті тоді пройшла хвиля протестів проти росіянина на чолі Казахстану. В 1990–1991 роках – член Політбюро ЦК КПРС. Паралельно у лютому-квітні 1990 року займав посаду голови Верховної ради Казахської РСР.

 

З квітня 1991-го активно брав участь у переговорах в Ново-Огарьово з питань укладення нового союзного договору. Виступав за збереження СРСР. Влітку 1991 року в ході підписання нового Союзного договору з М.Горбачовим і Б.Єльциним була досягнута домовленість, що Назарбаєв може зайняти пост голови уряду Союзу Суверенних Держав, однак серпневий путч зламав ці плани. 28 серпня на пленумі ЦК КП Казахстану президент Назарбаєв заявив про свій вихід із КПРС.

 

У квітні 1990 року на сесії Верховної ради обраний президентом Казахської РСР, а 1 грудня 1991 року на всенародних виборах – першим президентом Республіки Казахстан (за нього проголосувало 98,6% виборців).

 

У квітні 1995 року президентські повноваження Назарбаєва через референдум були продовжені до 2000 р. 10 січня 1999 року на дострокових президентських виборах був знов обраний президентом Республіки Казахстан (79,78%), потім 4 грудня 2005 року (91,15%), 3 квітня 2010 року (95,5%) і 26 квітня 2015-го (97,75%).

 

19.03.2019