Омбудсмен-комісар ООН визнав українських моряків військовополоненими.

 

Управління верховного комісара ООН з прав людини вважає, що українські військові моряки, яких Росія захопила біля Керченської протоки, можуть перебувати під захистом Женевської конвенції як військовополонені.

 

Про це йдеться в доповіді про ситуацію в Україні за 16 листопада 2018 року – 15 лютого 2019 року УВКПЛ, презентованому у вівторок Фіоною Фрейзер, головою Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, повідомила аґенція УНІАН.

 

 

"Членів екіпажів українських суден, затриманих 25 листопада 2018 року владою Російської Федерації в Керченській протоці, можна вважати військовополоненими і такими, що перебувають під захистом відповідно до Третьої Женевської конвенції", – ідеться в доповіді.

 

В управлінні також зазначили, що Росія, яка окупувала Крим, досі не надала УВКПЛ доступу на півострів відповідно до резолюцій Генеральної Асамблеї ООН, зокрема щодо територіальної цілісності України.

 

"УВКПЛ і надалі здійснює спостереження за ситуацією з правами людини на півострові з материкової частини України. Російська Федерація, усупереч міжнародному гуманітарному праву, яке використовують щодо держави-окупанта, продовжує застосовувати свої закони, результатом чого є тяжкі порушення прав людини, які непропорційно сильно впливають на кримських татар", – зазначили представники ООН.

 

Сама ж доповідь поділена на декілька частин.

 

Зокрема, спостерігачі місії зафіксували систематичні порушення прав людини в ОРЛДО, зокрема, порушення свободи слова, свободи мирних зібрань, свободи поглядів і релігійних переконань, випадки необґрунтованого тримання людей під вартою, інформує Український кризовий медіа-центр. "Ми наголошуємо на необхідності забезпечити регулярний, безперешкодний та конфіденційний доступ до затриманих для міжнародних спостерігачів, оскільки це є ключовим запобіжником", – наголосила Фіона Фрейзер.

 

Загалом по обидва боки лінії розмежування місія задокументувала 172 випадки порушення прав людини, зокрема, незаконне свавільне утримання під вартою, катування і жорстоке поводження. 

 

Протягом листопада-лютого у зоні бойових дій на Донбасі зафіксували рекордно низьку кількість жертв серед цивільних громадян – загинули один чоловік та одна жінка; 11 чоловіків і  3 жінки отримали поранення. "Це найнижча кількість жертв серед цивільного населення за увесь час конфлікту", – розповіла Фрейзер.

 

Кількість постраждалих цивільних громадян за 2018 рік в цілому також нижча, ніж за кожен з попередніх років: загалом 279 постраждалих серед цивільних осіб, із них 55 загиблих, 224 поранених. "Це половина від зафіксованої кількості жертв серед цивільного населення у 2017 році та найнижчий річний показник за увесь період конфлікту. Загалом від початку конфлікту загинули понад 300 цивільних осіб, до 9000 отримали поранення" – зазначила Фрейзер.

 

13.03.2019