У польському місті Люблін запустили кампанію з вивчення на побутовому рівні української мови. Для цього на білбордах у величезному форматі розміщують переклад та транслітерацію латиницею основних фраз, якими поляки можуть порозумітися з українцями.

 

 

Річ у тому, що Люблін – університетське місто, й українці, а здебільшого це студентська молодь, стали тут новою меншиною. Організатори кампанії з вивчення української мови (громадська правозахисна організація Homo Faber та дизайнерська компанія kilku.com) вважають, що поляки повинні бути приязними до цієї меншини, а найкращим способом задемонструвати цю приязність є кілька ґречних висловів рідною для співрозмовника мовою.

 

«Ми живемо поруч одне з одним. Іноді багато років. Ми проходимо повз. Ми чуємо різні акценти, іноді дивуємося незрозумілим словам. Польки та поляки з Любліна, українки та українці... також з Любліна. У нас виникли питання – чи тільки гості повинні вкладати зусилля у взаємне пізнання? Як довго вони будуть гостями? Чи можемо ми щось змінити як домінуюча більшість?» – йдеться у зверненні організаторів кампанії. Вони переконані, що поляки надто мало знають про українців і часто керуються гаслами та стереотипами, а тим часом самі не можуть вимовити українською мовою навіть кількох слів.

 

На кампанію з вивчення української впродовж березня збиратимуть кошти у громади. Загалом планують виготовити і розмістити в місті чотири типи білбордів: «добрий день», «радий тебе бачити», «будь ласка» і «дякую». Розпочати змогли за фінансової підтримки фонду ім. Стефана Баторія. На решту потрібно 5 тисяч злотих, з яких 140 злотих надійшли на рахунок за перші чотири дні.

 

 

Кампанія має свою інтернет-сторінку і, окрім докладної інформації про чин, там можна знайти кілька простеньких порад для поляків, які бажають порозумітися з українцями. Зокрема, розміщено український алфавіт і його латинську транслітерацію, короткий ролик із демонстрацією правильної вимови основних фраз та довідковий матеріал про українську мову як таку. Існує ініціатива й у соцмережі Facebook, де теж потихеньку навчає охочих розуміти і говорити українською.

 

 

04.03.2019