У п'ятницю, 11 січня, на 90-му році життя помер один із провідних математиків світу, професор Майкл Атія. Лондонське Королівське товариство повідомило:

 

Сер Майкл Атія, кавалер ордену Заслуг, член Королівського товариства, почесний член Королівської інженерної академії, помер сьогодні у віці 89 років. Вперше обраний у 1962 році, він був президентом Королівського товариства з 1990 по 1995 рік.

Венкі Рамакрішнан, президент Королівського товариства, сказав:

"Сер Майкл Атія був великим математиком, відомим своїм внеском в області геометрії і топології. За свою роботу він отримав безліч нагород, зокрема медаль Філдса, премію Абеля і найвищу нагороду Королівського товариства — медаль Коплі. Він був чудовою людиною; будучи президентом Королівського товариства, він показав, що є справжнім інтернаціоналістом і палким прихильником інвестицій у таланти – теми, які чітко резонують сьогодні”.

 

Майкл Атія народився в Лондоні (його батько походив з Лівану), але дорослішав у Судані та Єгипті. Повернувся навчатися до Великої Британії і майже все своє наукове життя провів в університетах Оксфорда та Кембриджа (рік пропрацював також у знаменитому Інституті перспективних досліджень у Прінстоні, США). Від 1990 до 1995 року був головою британського Королівського товариства, найстарішого наукового товариства у світі. Виконував також багато інших почесних функцій: ректора Трініті-коледжу в Кембриджі, канцлера Лестерського університету, голови Единбурзького королівського товариства. Багато років був також президентом Пагвос, руху вчених за роззброєння і мир.

 

На початку кар'єри його спеціальністю була алгебрична топологія і К-теорія, але пізніше працював також і на стику математики та фізики, розвиваючи концепції з калібрувальної інваріантності і теорії струн.

 

Професор Атія був одним із найбільших математиків нашого часу. Під час своєї довгої кар'єри він зібрав усі доступні почесті в математичному світі.

 

Медаль Філдса він отримав 1966 року за роботи з алгебраїчної геометрії, у 1980 році – Медаль де Моргана, найвищу нагороду Лондонського математичного товариства, у 1988 році – медаль Коплі (за визнання фундаментального внеску в широке коло тем у геометрії, топології, аналізі та теоретичній фізиці), а 2004 р. був удостоєний Абелівської премії (за доведення теореми Атії-Зінґера про рівність аналітичного та топологічного індекса).

 
Минуло року він знову став героєм світових медіа: 24 вересня 2018 року сер Майкл Атія представив "просте доведення" знаменитої гіпотези Рімана, якій 160 років.

 

Це одна із найстаріших, найважчих і нерозв'язаних проблем у математиці (одна з семи проблем тисячоліття, оголошених Інститутом Клея), тісно пов'язана із розподілом простих чисел на числовій осі, що є справою великої ваги, бо найбільші серед відомих простих чисел використовуються в популярних і важко розшифровуваних шифрах із публічним ключем, що застосовуються в банківських операціях.

 

Поки що, правда, екстравагантне доведення Атія, що пов'язує математичні доведення з фізичним світом, не одержало однозначного визнання математичної спільноти.

 

Професор Михайло Зарічний згадує про цей його підхід в своєму fb-пості in memoriam:

 

Стаття Атії "The unity of mathematics" є для мене одним з важливих творів філософії математики, попри дещо неформальний характер. Автор химерно пов'язує неорієнтовність листа Мебіуса, неоднозначність розкладу деяких чисел на прості множники і парність виміру простору нулів деякого лінійного оператора, виводячи одне з іншого. Його висновок

"Finding analogies between different phenomena and developing techniques to exploit these analogies is the basic mathematical approach to the physical world". [Пошук аналогій між різними явищами і розробка технік використання цих аналогій є основним математичним підходом до фізичного світу]

перегукується з відомою тезою Стефана Банаха:

"Dobry matematyk potrafi dostrzegać fakty, matematyk wybitny – analogie między faktami, zaś matematyk genialny – analogie między analogiami". [Добрий математик потрафить добачити факти, видатний математик – аналогії між фактами, геніальний же математик – аналогії між аналогіями".]

[...] Майкл Атія вже зустрівся з Всевишнім. Вони розмовляють про доведення гіпотези Рімана.

Треба сказати, що гіпотеза Рімана – одна з проблем тисячоліття, і за неї на Землі обіцяють мільйон доларів.

Та на Небесах долари не ходять.

 


 

13.01.2019