Справжній мультитаскінг зазвичай не працює, але віра в нього вочевидь спрацьовує. Експерименти засвідчують: хто переконаний, що робить кілька справ водночас, може особливо добре впоратися з певними завданнями. Якщо виконувати ті ж завдання, але сприймати їх як одну діяльність, страждає продуктивність. Тож учені рекомендують подумки розділяти одне завдання на кілька підзавдань – і так виробити відчуття мультитаскіну, а це може позитивно вплинути на результат роботи.



Зображення: Maselkoo99/ istock​.

 

Хоча жінки часто стверджують протилежне, справжній мультитаскінг зазвичай не працює. Дослідження засвідчують: наш мозок не може думати водночас про кілька речей і однаково добре виконувати різні завдання. Адже так довелося б працювати тільки з орієнтацією на рекорд.

 

Тобто замість того, щоби справді паралельно відповідати на листи, телефонувати і координувати зустріч, ми часто перемикаємся і чергуємо одне завдання з іншим.

 

Проте віра в те, що ти здійснюєш мультитаскінг, може мати свої переваги. Таке спостереження зробили науковці на чолі з Шаленою Срна (Shalena Srna) з Мічиганського університету в Енн-Арборі. Ідея була така: «Коли ми сидимо на зустрічі, можемо сприймати як єдину дію навіть два різні завдання: слухати і конспектувати», – сказала Срна.

 

Мультитаркінг це чи ні – як впливають відмінності в трактуванні на індивідуальну продуктивність? Аби це з’ясувати, команда вчених показала 162-м піддослідним документальне кіно про тварин, яке вони тут же мусили розшифрувати. Половина учасників при цьому була переконана, що виконує два завдання: одне – на вивчення, інше – на написання транскрипції. Інша половина натомість сприймала дослід єдиним взаємозалежним завданням: тестом на навички письма й навчання. Коротше кажучи, обидві групи робили точно те саме, але по-різному це сприймали.

 

От тільки ця відмінність мала дивовижний ефект: учасники, які вважали, що роблять водночас кілька речей, транскрибували більше слів за секунду, менше помилялися при написанні і краще склали тест про зміст фільму. Побідна схема проявилася і за аналогічного тесту онлайн, повідомили вчені. Той, хто мав ілюзії, що здійснює мультитаскінг, і в цьому тесті проявив себе краще.

 

У наступних розвідках учені продемонстрували піддослідним на екрані два кросворди. Одні учасники думали, що кросворди – частина дослідження. Іншим натомість сказали, що загадки становлять собою аспекти відмінних досліджень, і тому показані на різному тлі. Оцінювання засвідчило: лише завдяки ілюзії мультитаскінгу піддослідні з другої групи краще розгадували кросворди.

 

Як можна пояснити це явище? У цікавий спосіб науковці виявили: за мультитаскінгу зіниці більше розширюються. Це може означати, що люди розумово більше напружені. Тобто вони вважають мультитаскінг особливо вимогливим і докладають більше зусиль, щоб його втілювати.

 

«У сучасному суспільстві часто виникає відчуття, що нам потрібно робити багато речей одночасно, щоби встигати зі всім на роботі й удома, – сказали вчені. – Наші результати засвідчують: мультитаскінг – це часто питання сприйняття, що радше помагає, ніж заважає. Натомість той, хто присвячує свою увагу одній активності, повинен намагатися розглянути її як різнопланову». Це все ж не означає, що ми повинні зразу братися за якомога більшу кількість завдань, наголосили дослідники.

 


Multitasking: Dran glauben hilft
Association for Psychological Science, 14.11.2018
Зреферувала С. К.

 

18.11.2018