Латвія цілковито підтримує "Кримську декларацію" США.

 

Міністерство закордонних справ Латвії розповсюдило заяву про те, що воно "висловлює рішучу підтримку" новій декларації Держдепартаменту США про невизнання статусу Криму. У декларації проводяться аналогії нинішнього Криму з країнами Балтії за часів їх перебування у складі СРСР.

 

МЗС Латвії відзначає, що даним документом "США в черговий раз підтвердили свою непохитну позицію та підтримку суверенності і територіальної цілісності України", а також звертає увагу на те, що декларація "була прийнята недовго після 23 липня, який для країн Балтії є важливою датою — ми відзначаємо річницю декларації Самнера Веллеса", що була оприлюднена в 1940 році.

 

 

У декларації Самнера Веллеса (заступник держсекретаря США в 1937-1943 роках) говориться про незаконність включення до складу СРСР Латвії, Литви та Естонії. Після перемоги антигітлерівської коаліції над нацистською Німеччиною територіальні зміни, що стали результатом Другої світової війни, були визнані всіма країнами-переможницями. Єдиний виняток керівництво США зробило для балтійських держав.

 

Під час холодної війни президенти США кілька разів підтверджували свою прихильність незалежності Естонії, Латвії та Литви, продовжуючи вважати їх незаконно окупованими територіями. Не змінила ситуацію навіть конференція з безпеки і співробітництва в Європі, що пройшла в Гельсінкі у 1975 році. У заключному акті наради було заявлено про непорушність територіальних кордонів країн післявоєнної Європи. Але палата представників США випустила спеціальну резолюцію про те, що це не стосується балтійських держав.

 

Вважається, що декларація Веллеса мала радше символічний характер. Однак завдяки жорсткій позиції США балтійські республіки зберегли свої дипломатичні представництва в США і Канаді, незважаючи на численні протести радянської сторони. Продовжував офіційно визнавати цих дипломатів як повноправних представників своїх країн і Ватикан.

 

Вклади Латвії, Естонії та Литви в західних банках і їхня власність були заморожені. Уряд СРСР неодноразово звертався з проханням передати кошти йому, але отримував відмову. Винятком стали Великобританія і Швеція, які передали СРСР золотовалютні резерви країн Балтії, що зберігалися на рахунках в банках їхніх країн. Після відновлення незалежності цих країн Лондон і Стокгольм погодилися компенсувати всі втрачені кошти.

 

Україномовний переклад "Кримської декларації" опубліковано на сайті Посольства США в Україні:

 

ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ США
Офіс речниці
Для негайного розповсюдження
ЗАЯВА ДЕРЖАВНОГО СЕКРЕТАРЯ ПОМПЕО
25 липня 2018 р.

Кримська Декларація

 

Росія, шляхом вторгнення в Україну та спроби анексії Криму в 2014 році, намагалася підірвати основоположний міжнародний принцип, якого дотримуються демократичні держави: жодна країна не може силою змінювати кордони іншої. Держави світу, включно з Росією, погодились з цим принципом і висловили це в Статуті ООН, давши обіцянку утримуватись від погрози чи застосування сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності будь-якої держави. Цей основоположний принцип – підтверджений у Гельсінському заключному акті – становить фундамент, на якому базується наша спільна безпека.

 

Так само, як і в Декларації Веллеса 1940 року, Сполучені Штати знову підтверджують свою політику щодо відмови визнання вимог Кремля із встановлення суверенітету над територією, захопленою силою всупереч міжнародному праву. Разом із союзниками, партнерами та міжнародною спільнотою, Сполучені Штати відкидають спробу Росії анексувати Крим та зобов’язуються зберігати цю політику до відновлення територіальної цілісності України.

 

Сполучені Штати закликають Росію поважати принципи, про дотримання яких вона давно стверджує, і припинити окупацію Криму. Оскільки демократичні держави прагнуть побудувати вільний, справедливий і процвітаючий світ, ми повинні підтримувати нашу відданість міжнародному принципу рівності суверенних держав та поважати їхню територіальну цілісність. Своїми діями Росія повела себе у спосіб, який недостойний великої держави та із власної волі ізолювала себе від міжнародної спільноти.

 

26.07.2018