Через зміну клімату в майбутньому буде складніше знайти місце для проведення Олімпійських зимових ігор – попри снігові гармати та інші допоміжні засоби. Адже дослідження засвідчує, що вже 2050 року половина місць, нині придатних для проведення змагань, вже не буде актуальною через потепління і брак снігу. Якщо зміна клімату так і триватиме, то з 2080-го залишиться хіба 8 таких місць. Тобто географія зимових ігор може суттєво змінитися.




Через кліматичні зміни в багатьох регіонах стане затепло для проведення Зимової олімпіади. Зображення: Robert Steiger / Uni Innsbruck. 


 

В багатьох гірських регіонах світу зникає сніг і тане льодовик через кліматичні зміни. Для Альп учені передбачають, що лижний сезон впродовж нашого сторіччя ставатиме все коротшим – передусім в регіонах на висоті до 1000 метрів, позаяк там сніг не випадатиме або швидко танутиме.

 

Незважаючи на те, що більшість лижних регіонів послуговується сніговими гарматами, за помірних температур з їхньою допомогою вдається лише частково забезпечити достатньо добрі умови для проведення змагань високого рівня. «Актуальні стратегії, які дають змогу зменшити погодний вплив на масштабні заходи, обмежені, й на останніх Зимових іграх ми побачили, що ці межі перейдені й організатори не можуть впоратися з погодними викликами», – пояснив керівник дослідження Даніель Скотт (Daniel Scott) з Університету Ватерлоо в Канаді. Він мав на увазі, що в Сочі довелося скасувати чимало тренувань через погані умови, а скарги від спортсменів стали частішими.

 

Вже зараз умови для Олімпійських зимових ігор суттєво зіпсувалися: середні температури на місцях проведення у 20-50-их рр. ХХ століття становили 0,4 °C, а з 60-их по 90-ті роки вони зросли до 3,1 °C. В ХХІ столітті середні температури становлять вже 7,8 °C – також і через те, що ігри проводять у все тепліших регіонах.

 

Але що означає ця тенденція для майбутніх Олімпійських ігор? Це дослідили Скотт і його колеги. Для свого дослідження вони проаналізували 21 місце проведення Зимових ігор, аби з'ясувати, наскільки ймовірно, що в лютому там запанує температура 0 °C або нижча і що сніговий покрив становитиме принаймні 30 сантиметрів.

 

Учені симулювали кліматичну поведінку за різних сценаріїв до 2100 року. Результат: 2050 року придатними для проведення Зимових ігор будуть лише 10 або 11 сучасних територій. Якщо кліматичне потепління триватиме, то до кінця століття достатньо холодно для нових Зимових ігор буде лише в восьми місцях. Так, дворазовий господар Олімпіади Інсбрук не зможе більше претендувати на проведення Ігор.

 

«Кліматичні зміни змінюють географію Олімпійських зимових ігор», – сказав Роберт Штайґер (Robert Steiger) з Інсбрукського університету. Чимало місць проведення змагань з зимових видів спорту, що раніше могли запропонувати достатньо добрі умови для Олімпійських ігор, в майбутньому зникнуть зі списку. Згідно з прогнозами, це справдиться навіть якщо будуть досягнуті кліматичні цілі Парижа – що наразі все ж видається малоймовірним.

 

Але навіть якщо потепління вдасться обмежити двома градусами, то залишиться 12 придатних місць. Проте попередні господарі, наприклад Скво-Веллі в США, Ванкувер у Канаді та Сочі в Російській Федерації, більше не зможуть проводити Олімпіади, з’ясували вчені. «Рішення Міжнародного олімпійського комітету про місце проведення змагань даватиметься все важче», – сказав Штайґер.

 

Для майбутніх Зимових ігор це означає таке: або потрібно шукати нові місця вище в горах, або ж кількість місць, придатних для проведення змагань, суттєво зменшиться. «Загальні умови для проведення змагань з зимових видів спорту змінюються, – сказав Штайґер. – Клімат у багатьох традиційних регіонах зимового спорту вже не той, що був колись, і в майбутньому все менше місць зможе претендувати на проведення Олімпійських ігор, якщо глобальне потепління набиратиме обертів».

 

Зимові ігри 2018-го в Пхьончхані, що в Південній Кореї, та 2022-го в Пекіні принаймні змінять тенденцію проведення Олімпійських ігор у все тепліших регіонах планети. «З огляду на сильний ріст популярності зимових видів спорту в Китаї, тішило, що навіть за дуже теплих кліматичних сценаріїв Ігри в Пекіні в гірських районах Яньцін і Чжанцзякоу виглядають дуже стабільно», – прокоментував Янь Фан (Yan Fang) з Пекінського університету.

 

 

Olympische Winterspiele: Es wird eng

Universität Innsbruck, 16/01/2018

Зреферувала Соломія Кривенко

17.01.2018