Молодші діти обирають менш солідний фах

 

Діти, що були першими в батьків, частіше ідуть вчитися поважних професій, наприклад медицини або інженерії, на відміну від своїх молодших братів і сестер, які радше надають перевагу мистецтву, журналістиці й вчителюванню. Такі результати дослідження опублікували в віснику «Social Forces» демографи Кірон Барклай (Kieron Barclay) і Міко Мирскиле (Mikko Myrskylä) з Інституту демографічних досліджень імені Макса Планка, що працювали спільно з Мартіном Гельстеном (Martin Hällsten) зі Стокгольмського університету.
Який фах обирають молодші в сім'ї діти? Ймовірність вибору певної професії в порівнянні з первістком (для другої, третьої і четвертої дитини). Наприклад, імовірність того, що друга дитина вивчатиме журналістику, на 16 % вища, ніж того, що цей фах обере первісток. Відмінність між першою і третьою дитиною щодо цього фаху становить 40 %. Зображення: MPI für demografische Forschung.


 

З попередніх досліджень вже відомо, що молодші брати й сестри отримують гіршу освіту і в довгостроковій перспективі заробляють менше грошей, ніж первістки. Нова публікація учених з Інституту імені Макса Планка в Ростоку пояснює відмінність у вподобаннях, що проявляється при виборі спеціальності в вищій школі.

 

Для свого дослідження вчені вивчали шведські сім’ї. Вони з’ясували, що вибір професії в половині випадків зумовлює довгострокову різницю у доході між братами і сестрами. «Наші результати доводять: у свого первістка батьки вкладають більше грошей, ніж у дітей, що народжуються після нього, – каже Кірон Барклай – Це, здається, впливає на здібності та амбіції дітей навіть в межах сім’ї».

 

І не лише перша дитина відрізняється від всіх наступних. Радше, відмінності зростають, залежно від почерговості народження. Наприклад, імовірність того, що друга дитина вивчатиме медицину, на 27 % менша, ніж для першої дитини. Ця ж різниця між першою і третьою дитиною зростає до 54 %.  

 

Приблизно таку ж кореляцію вчені виявили щодо імовірності того, що друга дитина вивчатиме мистецтво, – вона на 27 % вища, ніж для першої дитини, натомість різниця між третьою дитиною і найстаршим братом (чи найстаршою сестрою) досягає 36 %.

 

«Рідні обирають різні спеціальності, і це зумовлене не лише тим, що перша дитина отримує кращі оцінки в школі», – пояснив Кірон Барклай. Навіть коли учені відмінусували вплив шкільних оцінок, виявили, що відмінні інтереси при виборі предметів поміж братами і сестрами зберігаються. «Домашнє середовище мало б визначати ставлення та вподобання дітей, незалежно від шкільних талантів», – пояснив Барклай.

 

Чому вподобання рідних так відрізняються, коли йдеться про навчання, в своєму дослідженні учені з Ростока не пояснили. Але, на їхню думку, вирішальну роль може відігравати батьківська опіка. «Первістки, доки залишаються єдиною дитиною, отримують ексклюзивно всю увагу батьків, – каже Мікко Миркила, директор Інституту імені Макса Планка в Ростоку. – Це вже на старті забезпечує їм перевагу».

 

Для свого дослідження вчені використали дані зі шведських адміністративних реєстрів. Вони охопили всі сім’ї, в яких принаймні двоє дітей записалися на певну спеціальність у вищій школі. Загалом йдеться про 146 000 студентів, що народилися між 1982 та 1990 роками, а в період з 2001-ого по 2012-ий навчалися в вишах.

 


Jüngere Geschwister wählen weniger angesehene Fächer
Max-Planck-Gesellschaft, 14.11.2017
Зреферувала Соломія Кривенко

 

 

20.11.2017