Обидва уряди – як іспанський, так і каталонський – добилися своїх планів Б. Обидва можуть намагатися і далі йти тим самим шляхом, що могло би перетворити лихо на катастрофу. Заради громадян треба було б пошукати інший план.

 

 

Основним пріоритетом каталонського уряду було провести референдум про незалежність без іспанського втручання. Основним пріоритетом іспанського уряду було домогтися (без необхідності втручатися), аби каталонський уряд зупинив референдум. Звісно, ці два результати є несумісними. Жоден з урядів не досягнув своєї мети. Однак для каталонського уряду продовжувати справу з референдумом було домінуючою стратегією, навіть якби були репресивні заходи з боку держави, що забезпечило би йому другий найкращий результат з можливих, бо скасувати референдум означало би завдати самому собі поразки. Для іспанського уряду репресивні заходи не були домінуючою стратегією, він, мабуть, волів би уникнути необхідності до них вдаватися, але то була не найгірша опція в разі продовження референдуму. І таким виявився реальний результат: референдум з репресивними заходами, що було другим найкращим результатом для обох гравців.

 

Таким чином, жоден з них не досягнув справжнього успіху, а лиш принизив супротивника: каталонський уряд тішиться кадрами, які дискредитують Іспанію перед світом, а іспанський уряд радіє з того, що референдуму, власне кажучи, не було. Проте взаємодія є асиметричною, позаяк ініціатива на боці каталонського уряду («домінуюча стратегія») і він може і далі йти тим самим шляхом, який приведе його до мети – декларації про незалежність. Натомість іспанський уряд реагує у відповідь і міг би лишень намагатися ще більше принизити Каталонію і розпустити Женералітат, що не конче означало би власне іспанську перемогу. 

 

Аби був інший результат, кооперативніший і прийнятніший для багатьох громадян, треба було б змінити пріоритети і преференції обох акторів, а це, дуже ймовірно, вимагало би заміни самих акторів. Пучдемонт вже оголосив, що йде у відставку, а певні меланхолійні з’яви Жункераса в останні два тижні створюють враження, що він скинув би з плечей важкий тягар: врешті-решт йому це не до шмиги, він і так зробив аж надто. Аби і далі не шукати кандидатів в нижній частині виборчих списків, потрібні нові вибори в каталонський парламент з новими людьми. З іншого боку, якщо Рахой не піде у відставку, йому треба буде провести нові вибори в Генеральні Кортеси, які він програє. Ніхто не захоче двох виборів одночасно, тож може минути кілька місяців, може навіть кілька років смути, напружень, балаканини і маневрів.

 

Мислимою угодою, звісно, був би узгоджений референдум, більш-менш як той, що його було проведено в Шотландії. То був би дуже бажаний план Б для багатьох каталонців і також  – сподіваймося – для багатьох інших іспанців. Для будь-якого іспанського уряду то була би, без сумніву, ризикована ставка, бо, чесно кажучи, результат був би дуже неясним. З одного боку, треба думати, що може виявитися багато каталонців, які матимуть мотиви голосувати «за». У порівнянні зі Шотландією Каталонія має більш окреслений профіль. Шотландію субсидує Англія, тоді як Каталонія є чистим донором для решти Іспанії. Шотландська гельська є малопоширеною мовою з низьким суспільним престижем – на відміну від каталонської. І – якщо мені дозволять деякі читачі – для багатьох людей альтернатива (принаймні до Брекзиту) бути британцем є привабливішою, ніж бути іспанцем.      

 

З іншого боку, якщо іспанський уряд пристане на таку угоду, багато каталонців могли б подумати, що це буде не та Іспанія, яку вони бачили в останні роки, а значно приємніша країна; з воскреслим духом 80-х і 90-х років вони можуть знову повернутися до думки, що поза усім можна і далі продовжувати жити разом. Насправді найкращим способом для іспанського уряду перемогти на референдумі в Каталонії є питання такого плану: «Чи хочете ви бути громадянином Іспанії, країни, яка визнає право Каталонії на самовизначення?» Тоді «так» (на користь Іспанії) могло би перемогти! Чи хтось наважиться?

 

 


Josep M. Colomer
El Plan B
El País, 03.10.2017
Зреферувала Галина Грабовська

     

04.10.2017