Сьогодні у Львові приблизно 80 км велодоріжок. Протягом 2016-го було збудовано близько 30 км, а реалізація планів 2017 року дозволить довести загальний кілометраж велодоріжок до 120 км, повідомили у прес-службі Львівської міської ради.

 

Цьогоріч велоінфраструктуру передусім розвиватимуть у північних районах міста з формуванням великих сполучених між собою сегментів. Також будуватимуть великі ділянки трансміської магістралі з півдня на північ міста (вул. Княгині Ольги і пр. Чорновола).

 

Радник міського голови Олег Шмід зазначив, що у 2017 році буде повністю збудована велодоріжка, яка сполучатиме Брюховичі з центром Львова: залишилося збудувати кілька сотень метрів велодоріжки, промаркувати її та встановити світлофори. Також буде виконано більшу частину робіт у рамках проекту будівництва велодоріжки на вул. Городоцькій, від вул. Ряшівської до вул. Чернівецької, також завершать будівництво велодоріжки на частині вул. Богданівської (від вул. Пластової до вул. Золочівської).

 

З великих велопроектів, запланованих на 2017 рік, – розпочати будівництво велодоріжок на вул. Княгині Ольги і продовжити прокладати велодоріжку на проспекті Чорновола, від вул. Липинського до вул. Варшавської. Цей веломаршрут проляже в напрямку північних мікрорайонів Львова вулицями Варшавській та Замарстинівській, з’єднавшись із вул. Івана Мазепи. Великі ділянки велодоріжок і велосмуг будуть збудовані на вул. Б. Хмельницького. А на вул. Сихівській уже зараз будують запроектовану на двосторонній трафік потужну велодоріжку.

 

Завдяки змінам у проектах реконструкції вул. Героїв УПА і вул. Антоновича вони теж поповнять веломережу міста.

 

Районні адміністрації під час ремонтів дрібніших вулиць, дворів, громадських просторів і алей також передбачають розвиток там велоінфраструктури. Наприклад, Личаківська районна адміністрація планує будівництво транзитної велодоріжки в мікрорайоні Майорівка: вона проляже краєм парку Погулянка повз Пагорб слави до Личаківського парку.

 

Торік було розпочато будівництво «вулиць заспокоєного руху», які, по суті, є вело-пішохідними з можливістю заїзду автомобілів місцевих мешканців. Першими такими вулицями стали Цетнерівка, Корейська і Зубрицького. Цього року таку практику буде продовжено: «вулицями заспокоєного руху» з домінуванням пішоходів і велосипедистів стануть вул. Котлярська (Галицький район), вул. Голубця і вул. Медової Печери (Личаківський район), вул. Сельських і вул. Бой-Желенського (Франківський район), вул. Озерна, вул. Ботанічна і вул. Слюсарська (Залізничний район), вул. Зимова (Шевченківський район).

 

«У 2017 році буде запроектовано кілька велоінфраструктурних проектів, які закладуть основу будівництва велодоріжок на наступні роки. Так, заплановано виготовлення проектно-кошторисної документації на проект велодоріжки зі Львова до Винників, реконструкції вул. Степана Бандери, будівництва нової вулиці з мікрорайону Левандівка в мікрорайон Рясне, реконструкції вул. Федьковича. Усі вони поповнять міську схему веломережі.

 

У рамках проекту громадського бюджету, який переміг на торішньому відборі, буде нанесено дорожню розмітку на всі велодоріжки, де бракує такого маркування», – розповів Олег Шмід.

 

Загалом у планах програми першого етапу розвитку веломережі у Львові – збудувати 268 км велодоріжок до 2020 року.

30.03.2017