На берегах Мертвого моря археологи виявили ще одну печеру, в якій колись зберігали кумранські сувої. На це вказують розбитий глиняний посуд, рештки шматяних футлярів, ще несписаний пергамент і шкіряна мотузка, яку використовували для зв’язування сувоїв. Ймовірно, печеру пограбували ще сотні років тому. Але її виявлення засвідчує: в Кумрані можна очікувати нових відкриттів, зазначають науковці.


Виявлений пергамент, на жаль, чистий. Фото: Casey L. Olson und Oren Gutfeld.

 

 

70 років тому бедуїни зробили унікальне відкриття: в одній із багатьох печер поблизу Хімрату Кумран на Мертвому морі вони виявили глиняні посудини, а в ньому – прадавні рукописи на пергаменті та папірусі, що походять з часів 250 років до нашої ери – 50 років після народження Христа. Вони містять тексти Біблії та коментарів до неї. Донині сувої Мертвого моря вважають унікальними документами єврейського релігійного життя ранньохристиянської доби.

 

Досі в Кумрані вченим були відомі 11 печер, в яких виявили рукописи чи принаймні рештки глиняного посуду й інших захисних футлярів для сувоїв. Деякі з печер були сплюндровані розкрадачами могил ще до того, як їх відкрили та дослідили археологи.


Уламки глиняних глеків, в яких в давнину зберігали рукописи. Фото: Casey L. Olson und Oren Gutfeld.


 

При розкопках в регіоні Кумрану Орен Гутфельд (Oren Gutfeld) та його колеги з Єврейського університету в Єрусалимі наткнулися на досі невідому дванадцяту печеру. В ній уздовж стіни археологи виявили розбиту глину, віком вона сягає приблизно періоду Другого Храму в Єрусалимі, тобто така ж стара, як і посуд у печерах з рукописами.

 

Цікаво й те, що на підлозі в печері науковці знайшли шкіряну мотузку, з’ясували, як нею раніше зв’язували сувої, а також тканину, а яку загортали тексти. Крім того, дослідники виявили рештки ще чистого пергаменту.

 

«З цією неймовірною знахідкою ми підійшли до відкриття нових сувоїв ближче, ніж упродовж останніх 60 років, – каже Гутфельд – Навіть, якщо в печері не виявлять рукопису, а всього лише пергамент, який підготували для записування, наші знахідки безсумнівно доводять: ця печера колись містила сувої, але їх викрали».

 

Очевидно, знамениті кумранськы рукописи колись зберігали та переховували принаймні у 12 печерах цієї місцевості – можливо, печер було ще більше. «Відкриття інших печер з рукописами означає, що в єврейській пустелі можна очікувати нових визначальних знахідок», – каже Ізраель Гассон (Israel Hasson), генеральний директор Ізраїльського управління старожитностями.

 

 

Totes Meer: Zwölfte Schriftrollen-Höhle entdeckt 

Hebrew University of Jerusalem, 09/02/2017

Зреферувала Соломія Кривенко

 

12.02.2017