Орест Друль

За місяць до президентських виборів у США і за день до других дебатів шанси перемоги Гілларі Клінтон оцінюються в 82%. Шанси Трампа обвалилися після дебатів і, особливо, після інформації про несплачування ним податків.

 

 

Прогностична модель гуру прогнозів Нейта Сілвера дає Гілларі Клінтон 48.9% голосів виборців, що вибирають електорів, проти 43.2% в Дональда Трампа і 6.6% в Ґарі Джонсона. Це мало би принести 330.5 голосів електорів з 538 (проти 207.3 в Трампа і 0.1 Джонсона). При таких розкладах ймовірність перемоги Клінтон оцінюється в 81.8%.

 

 

 

 

За цією моделлю Гілларі Клінтон виграє зараз в 29 штатах з 346 електорами, висока — і зростаюча — ймовірність на перемогу і в Арізоні (11 електорів і 49% шансів на перемогу) та двох електоральних дистриктах з одним електором — в Небрасці (47%) і Мені (44%). У майже всіх штатах і дистрикті Колумбія прийнято консолідоване голосування електорів від цих штатів на користь кандидата з відносною більшістю голосів виборців штату; інакше є в Небрасці (5 електорів) та Мені (4 електори), де такі зобов'язання мають тільки 2 «загальноштатові» електори, решта — голосують на користь кандидата з відносною більшістю голосів в їхніх електоральних дистриктах.

 

 

Натомість Трамп зберігає достатньо ще високі шанси (хоч менше 50%) в Айові (6 електорів, 45%) та Огайо (18 електорів, 42%).

За час теперішньої президентської кампанії вже два рази шанси Гілларі Клінтон після досягнення піку (останній — 89.2% 14 серпня) починали поступово танути, причому з однаковим темпом в один відсоток за день. Якщо ситуація повториться й цього разу і шанси Клінтон почнуть маліти з таким самим темпом, то на момент виборів вона все ж зберігатиме перевагу. Щоправда, особливість цих виборів полягає в тому, що серед прихильників Трампа є чималий відсоток виборців, що визнають теорію змов, а оскільки вони, як правило, уникають соціологічних опитувань (щоб їх не «вичислили»), то відсоток голосів за Трампа може бути трохи більший, аніж це фіксують соціологи. Натомість кампанія Трампа є великою мірою дилетантською, і прихильники демократів впевнені, що фаховість команди Клінтон дозволить краще мобілізувати її виборців.

 

Особливість моделі Нейта Сілвера, яка показала свою скутечність на двох останніх виборах, полягає у двох моментах:

1) на відміну від традиційних прогнозів на базі загальнонаціональної переваги того чи іншого кандидата, вона базується на визначенні ймовірності перемоги кожного кандидата в кожному штаті чи окремому дистрикті і, відповідно, ймовірності певної кількості електорів на користь того чи іншого кандидата;

2) а ця поштатова ймовірність оцінюється з врахуванням вірогідності кожного опитування в штаті, співвідносячи прогнозні результати таких опитувань певних соціологічних фірм та реальних результатів голосувань і кореляції впливу загальнонаціональних результатів на інтенції виборців у кожному окремому штаті.

В результаті цих біґ-датових обчислень ймовірностей отримуємо такий розподіл.

Як бачимо, доля виборів вирішується в кількох так званих «фіолетових» штатах (суміш червоного та синього партійних кольорів, тобто невизначені щодо партійних преференцій «свінґуючі», коливальні, штати — Swing State).

 

На теперішніх виборах таким ключовим штатом, через який проходить медіана сумарної кількості електорів від кожного штату, ранжованих за ймовірністю їх голосування за того чи іншого кандидата, є Нью-Гемпшир. Нинішня оцінка розподілу голосів в цьому штаті показує перевагу Клінтон в 7.5 % голосів (48.1% проти 41.6% у Трампа та 9.1% у Джонсона), що дає їй 79.5% ймовірності перемогти в цьому штаті.

 

 

Але навіть якби справдилися 20.5 відсотків її програшу в Нью-Гемпширі, то їй треба би було виграти бодай в одному іншому штаті — а в Неваді, Флориді, Північній Кароліні, Огайо, Айові її шанси виграти перевищують половину.

 

Після першого туру виборчих дебатів електоральна підтримка Трампа, а вона, як зазначалося, тією чи іншою мірою корелює з підтримкою в кожному штаті, зменшилась на один відсоток, потім на кілька днів стабілізувалася, але після інформації The New York Times про несплату Трампом протягом десятка років податків — на законних підставах, але все ж — його котування зменшилися ще на відсоток. Сюди додалися Трампові коломийки з колишньою міс Всесвіт, про яку Клінтон згадала на перших дебатах. У п'ятницю вночі — між другою а п'ятою — Трамп безперервно атакував її в твітері. Навіть прореспубліканська The Wall Street Journal вмістила неприхильний коментар: «Уявляємо собі, що людина, яка за 40 днів може стати президентом США, думає вночі, як подолати гуманітарну катастрофу в Сирії чи виплатити державний борг Америки. А виявляється, він думає, як виграти приватну войнушку з міс Піґґі».

 

 

Натомість рейтинґ Гілларі Клінтон за той час виріс майже на три відсотки. Зараз вона обмежила передвиборчі поїздки і сконцентрувалась на підготовці до завтрашніх дебатів в Сент-Луїсі.

 

08.10.2016