Рівень води у Тернопільському ставі через спеку та брак опадів критично падає. Окрім того, водойма потерпає від цвітіння синьо-зелених водоростей та стоків.

 

Про це йшлося на нараді в муніципалітеті, інформує видання "20 хвилин".

 

"На Ставі у Тернополі рівень води впав на 80 см, в Івачеві – на 40 см, – розповів під час засідання комісії заступник начальника управління житлово-комунального господарства міськради і начальник відділу благоустрою та екології Олег Соколовський. – З 28 джерел вздовж річки залишилися тільки 6, і то їх джерелами назвати важко. Окрім того, фахівці водгоспу кажуть, що ми маємо зараз падіння ґрунтових вод на метр, а місцями і на два метри".

 

За словами чиновника, "проблема дуже серйозна", тож міська влада може зважитися на закриття гідропарку, а всі канали, котрі відкачують воду зі ставу, – перекрити, "щоб просто не позбутися ставу".

 

Тернопільське видання "Номер один" пише, що впродовж 2015 року український Гідрометцентр повідомляв про розвиток гідрологічної посухи на більшості водних об’єктів України. Вони виникли на фоні безсніжної зими, низької водності весняного періоду, в умовах тривалого періоду сухої та спекотної погоди. Водність річок залишається нижчою за середні показники – у межах 50-80% норми.

 

"Гідрологічна посуха вже проявилась і на Тернопільщині. Це виявляється в інтенсивному заростанні русел річок, пересиханні малих і частин річищ середніх річок, виснаженні запасів ґрунтових вод, місцями спостерігається повне висихання свердловин та колодязів. Це, у свою чергу, позначилось на водозабезпеченні населення питною водою та погіршенні її якості", – розповіла член ради Національного екологічного центру України Галина Проців.

 

За її словами, маловоддя має декілька причин. "Перша – безконтрольні, несанкціоновані вирубки лісів, особливо в місцях водозаборів, де формуються головні притоки річки. Деякі урочища у верхів’ї Дністра настільки винищені, що видніються лисі пагорби. Друга причина – масове будівництво малих ГЕС у верхів’ї річки, які найактивніше зводились у 2010-2011 роках... І третя причина — масове неконтрольоване будівництво в долині Дністра і його приток. Воно, звичайно, незаконне, тому що це землі водного фонду, й експлуатація цих зон заборонена: десь на 50, а десь на 100-200 метрів від урізу води. Однак будівництво ведеться, причому не лише індивідуальне, а й промислове", – констатувала Проців.

 

Зокрема, екологи вказують на критичне зміління Збруча. "Найбільша проблема стосовно врегульованості цієї річки в тому, що на ній працюють багато ГЕС, які зводять власні дамби, – розповідає голова ГО "Скеля" Андрій Об’єщик, – Коли на річці стоїть перепона, її русло не промивається, тож вона рано чи пізно замулюється. Це призводить до того, що річка помирає... Колись глибина річки Збруч сягала 3 метрів, зараз у деяких місцях – по коліна".

 

16.08.2016