Чому на Великдень так зимно? Бо стає тепліше

Коли нарешті прийде весна? Якщо вірити американським прогнозам, тепло стане наступного тижня, коли заблокована висотна струмова течія впустить до нас повітря з півдня

Я б не здивувалася, якби цієї зими в нас була божевільна погода - сказала у вересні у коментарі The Guardian професор Дженніфер Френсіс, кліматолог з Університету Ратґерза у США. Накаркала? Радше дала точний прогноз.

Професор Френсіс спеціалізується на кліматі Арктики. Крайня Північ - це нині разом з Антарктичним півостровом на протилежному боці Землі район планети, що нагрівається найшвидшими темпами - у два-три рази швидше, ніж в середньому вся земна куля. Погода блокується

Дедалі більше кліматологів схиляються до гіпотези, що надлишок енергії в Арктиці гальмує висотну струмову течію (раніше деякі вчені припускали, що вона блокується через низьку активність сонця). І у такий спосіб влітку на наші голови стягує спеку, а взимку морози та сніг.

Висотна струмова течія - це повітряна Амазонка, потужна ріка вітрів, яка, звиваючись, тече зі швидкістю понад 100 км/год змієподібними рухами із заходу на схід, оточуючи Арктику на висоті кільканадцяти кілометрів. У її звивини з півночі надходить холодне повітря, а з півдня - тепле. Саме тому в нас у Польщі така мінлива погода. Висотна струмова течія, що рухається як змія, часом приносить нам сонце, а часом і дощ.

Іноді, проте, вона застигає, а разом з нею і наша погода. Це ставалося і у минулому, хоча досить рідко, наприклад, коли зменшувалася різниця в атмосферному тиску між Ісландією та Азорськими островами, яка викликає західний вітер.

Віднедавна подібні блокування висотної струмової течії трапляються дедалі частіше. Достатньо згадати про тривалу спеку влітку та холодні і сніжні зими за останні чотири роки.

Попри астрономічну весну Польща вже протягом кількох тижнів перебуває під впливом холодного повітря з Арктики. Струмова течія застигла, захопивши нас одним зі своїх меандрів, що вихилився у напрямку півдня. Це тому велика частина північної півкулі досі вкрита снігом і льодом. Ми забудемо про м'які зими?

Як довго триватиме ця осоружна нам блокада висотної струмової течії? Якщо вірити прогнозу, створеному за допомогою комп'ютерної моделі Національного агентства США з дослідження океанів і атмосфери (NOAA), весна повинна прийти до нас приблизно 11 квітня. Саме тоді струмова течія повинен нарешті зрушити з місця, і над Польщею повинен опинитися один з її меандрів, вихилених на північ, до якого надійде тепліше повітря з півдня.

До цього часу, нічого тут не поробиш, ми повинні чекати. Адже ми є фронтовою країною, над якою власне знаходиться висотна струмова течія, що відокремлює маси холодного та теплішого повітря. Як пояснює на сайті Міждисциплінарного центру математичного та комп'ютерного моделювання Варшавського університету метеоролог Мацєй Островскі, на краю цього фронту формуються системи низького тиску. Вони стягують нам на голови вологе морське повітря, яке вступаючи в контакт з холодним повітрям на півночі, викликають неприємні опади снігу та крижаного дощу.

Ми можемо лише втішати себе, що березень цього року, ймовірно, не був найхолоднішим за всю історію. Наприклад, у Кракові середня температура цього місяця у 1981-2010 роках становить лише +3,1 градуси. Найхолоднішим за цей період був березень 1987 року (зима так само була холодна): -2,4 градуси. Найтепліше було зате у 1990 році, коли середня температура склала аж +6,6 градуси

Інститут метеорології і водного господарства у Варшаві зиму цього року визнав заледве "холодною" * (хоча за його шкалою ця пора року може бути також дуже, аномально, і навіть екстремально холодною).

Ми всі очікували, що викликане людством глобальне потепління принесе нам не лише літню спеку, але й м'яку зиму. Врешті-решт, кінець останнього десятиліття був найспекотнішим за всю історію вимірів. Час, проте, звикнути до того, що природа ходить власними стежками. І, ймовірно, ще не раз захопить нас зненацька. Клімат-контроль Землі псується

Кліматологи вважають, що у найближчі десятиліття зона поширення морської криги в Арктичному океані буде надалі скорочуватися.

Арктика є домом для багатьох видів тварин і, звичайно, зміна клімату на них вплине, іноді радикально скорочуючи чисельність деяких популяцій. Вона також зруйнує життя тих небагатьох людей, що живуть на цьому кінці світу. Зміна клімату вже притягує видобувні компанії, тому що Крайня Північ приховує величезні запаси нафти й газу та інших природних ресурсів.

Але Арктика повинна цікавити усіх. Вчені порівнюють її з величезним кондиціонером, який впливає на клімат усієї планети. Це вона керує потепліннями та льодовиковими періодами. Її біла шапка відбиває майже усе сонячне світло, яке падає на неї.

Проте, нині Крайня Північ втрачає свій білий колір. Сніжно-крижаний покрив в Арктичному океані неухильно скорочується з початку супутникових спостережень 34 роки тому. У середині березня він досяг одного з найменших зимових максимумів за всю історію вимірів.

Більш важливі, проте, літні мінімуми, коли під впливом сонця, що сяє 24 години на добу, білий покрив значно скорочується. У вересні минулого року він скоротився до розмірів найменших з 1979 року. Крижаний покрив щороку також тоншає, а це значить, що він буде дедалі більш схильним до топлення.

Чорне море, на відміну від білого снігу, поглинає майже усе сонячне випромінювання. Через це воно сильно нагрівається. А коли настає полярна ніч, Арктичний океан починає віддавати тепло, яке накопичилося протягом літа. Його поверхня парує, вивільняючи енергію у повітря разом з вологою, аж поки знову не замерзне.

Якогось року, проте, білий покрив зникне повністю. Яка зима на нас тоді чекає? ———————————

 

* Шкала так званого термічного характеру місяця, яку застосовує Інститут метеорології та водного господарства: нормальний, дещо холодний / теплий, холодний / теплий, дуже холодний / теплий, аномально холодний / теплий, екстремально холодний / теплий.

Tomasz Ulanowski
Dlaczego w Wielkanoc było tak zimno? Bo robi się coraz cieplej
Gazeta Wyborcza, 02.04.2013
Зреферував Омелян Радимський

02.04.2013