Фантазії та демони Весели Найденової

Івано-Франківська галерея «Арт на мур» – заручниця ситуації провінційної містечковості – в своїй виставковій політиці продовжує балансувати на межі популярного або інтелектуального, красивого або незрозумілого, демонструючи весь можливий потенціал місцевих/іногородніх авторів та торуючи перспективи ринкової привабливості мистецтва. Відповідно до цього контексту нова виставка в «Арт на мур» – живопису і графіки Весели Найденової «Феї та дракони» – пропонує глядачам один із варіантів інсайдерського світосприйняття. Вихованка місцевого Інституту мистецтв, Найденова після тривалих експериментів з фото, перформансом, акціонізмом наразі повернулася до традиційних технік самовираження: живопису та мальованої від руки графіки, де вона почуває себе найвпевненіше. Запропоновані художницею до огляду роботи можна умовно поділити на три цикли.

 

 

«Мексика» – олія по фанері, де, насправді мало Мексики, як такої. Це радше уявна вигадана країна, ілюзії про котру розбавлено декількома штампами з ацтекських барельєфів. Нема кактусів, нема текіли, нема Троцького… По дитячому наївний живопис зачіпає чимось іншим. Міфи, створені інформацією з книжок чи кіноподорожей, вибудовують в уяві кожного, хто там не бував, свою Мексику, країну-казку, країну-утопію. Вождь, Принцеса, Воїн, Птаха, Жаба, Риби, Змії, Пантера, Піраміди – прості до прочитання символи, котрі можна знайти у казках різних народів світу. Відв’язано недбале письмо, мінімалістична палітра, м’яка легкість контурів – все це працює на швидке фотографічне сприйняття, де не треба глибоко думати, вникати, шукати підтекстів, а лишень ковзати поверхнею, зачіпаючись поглядом за рельєфи…

 

 

«Балканська жара» – декілька живописних портретів на полотні, навіяних свого часу естетикою Бреговіча/Кустуріци. Кажуть, що в них Весела намагалася осмислити роль жінки в сучасному світі, приписують феміністичні мотиви. Віктор Мельник колись назвав це «емансипованим варіантом жіночої теми в її персоніфікованому вираженні» (Репозиція, 2002). Тут й справді багато особистого, пережитого, набутого, але воно тонко переплітається зі світом мрій та бажань художниці. Тому не дивно, що за достатньо відв’язаним, навіть брутальним живописом бринить тема туги за нездійсненим… І всі роботи пронизані вишуканою меланхолією, що ховається поміж відкритими кольорами та дещо плакатними композиціями. Жінка, коханка, приятелька, зваблива, наодинці, сексі, загадкова, з другом, з АКМ або ПМ… А чому б ні? «Внутрішня самотність призводить до невпинного пошуку. Це, в свою чергу, викликає безлад думок і неконтрольовану нестримність почуття. Звідси народжуються проекти, які, на думку інших, можуть становити “небезпеку” для суспільства», – писала-лякала Найденова в есе «Анархія свого почуття» (Кінець кінцем, 2008). Але художника не треба боятися, художника треба любити, перефразую я ще одного станіславівського митця.

 

В. Найденова. "I love pm", "I love ak"

 

«Феї та дракони» – майже три десятка листів мальованої графіки з казковими персонажами, виплетеними з вишуканих орнаментів і майже відсутньою нарацією сюжету. Це немов би ілюстрації до ще ненаписаних, або ж добре відомих дитячих казок. Феї, принци, дракони, черепахи, птахи, риби, коти, закохані, самотні…, вміло переплетені візерунками вбрання, орнаментикою шкіри, пір’я чи луски, створюють красиві барвисті композиції, позбавлені будь-якої симетрії, нав’язливої оповідальності та смислових акцентів. Одним словом, краса задля краси. Деякі фрагменти відсилають до модного тату, деякі сюжети – до фентезі-романів. Тут немає сучасного світу з його рекламним засиллям ТВ, невгамовних «тиде?» мобілок, безперервною пристрастю до фотографування всього, що потрапляє на очі. Що це – втеча в світ дитинства? Спосіб захиститися від демонів побуту?  Чисте, не замальоване тло налаштовує на текстовий супровід. Художниця й справді пише казки. Це багато що пояснює. Можливо потрібно сприймати ці речі цілісно. Дочекаймося казок від Весели.

 

В. Найденова, графіка

 

А взагалі для Весели Найденової притаманно малювати вигаданий світ, місця, де вона не бувала, але за допомогою творчої уяви змоделювала самостійно. Чому б і нам не скористатися цією нагодою і не відвідати світ фантазій художниці. Якщо вам не лячно – Welcome!  

 

P.S. На виставці презентовано альманах «Тінь імператора» під редакцією С.Ворона про творчість місцевих художників, в тому числі і В.Найденової. Але щоб про це написати, потрібно його прочитати.

 

В. Найденова, "Циганка yellow"

 

В. Найденова, графіка

18.06.2013