ОО «БАТЬКІВЩИНА»: карається, мучиться. Кається?

Не минає й тижня, як парламентська фракція «Батьківщина» тішить ворогів заявами своїх депутатів про вихід у вільне плавання в позафракційному просторі. Останніми про таке рішення оголосили двоє — Володимир Купчак та В'ячеслав Кутовий. «Партійні вожді зрадили ідеали опозиції і саму Юлію Тимошенко», — прокричали вони і гучно грюкнули дверима. Щобільше, ці опозиціонери до опозиції закликали піти за їх слідами (вийти з фракції) решту екс-колеґ і створити в межах парламенту нове об'єднання.

 

Екс-колеґи, натомість, називають вчинок Купчака та Кутового зрадою, а самих їх «тушками». І доки Арсеній Яценюк відстрілюється від звинувачень одних в узурпації влади у фракції, інших — у формуванні ненадійної команди, владна Партія реґіонів прогнозує, що цей процес в опозиції поглиблюватиметься.

 

Мають рацію «реґіонали» чи ні і які наслідки потягнуться за тими відходами з фракції «Батьківщина», які вже відбулися, «Z» розпитав усіх учасників парламентського процесу та оглядачів.

 

 

Заступник голови фракції ВО «Батьківщина» Сергій СОБОЛЄВ:

 

МИ САМІ МАЛИ Б ВИКЛЮЧИТИ З ФРАКЦІЇ ЦИХ ЛЮДЕЙ

Я прихильник жорсткої лінії. Коли депутат не виконує рішення фракції, які були обов'язковими, то його з фракції потрібно виключати. А як інакше, коли людина пролазила у ВРУ, бігала і клялася Богом, Україною і українським народом в тому, що буде голосувати разом з фракцією, а потім раптом, зокрема й з економічних питань, почала голосувати за корупційні схеми разом з комуністами і Партією реґіонів, або й з політичних питань, як це було в минулому скликанні, коли депутат-перебіжчик раптом продовжує повноваження парламенту на рік, а президента на півроку?

 

На мою думку, буде краще, коли фракція сама ухвалюватиме рішення про виключення, а не чекати, доки ці люди почнуть робити собі на тих питаннях піар.

 

Це велика гра. Купчак і Кутовий чудово розуміли, на що вони йдуть. Зараз у нас дуже важкий етап. Він не такий важкий, як був три роки тому, коли дехто боявся навіть голову підняти, виступити проти Януковича і цього режиму.

 

Очищення, яке відбувається в опозиції, нині лише допоможе нам підійти сильнішими до президентських виборів.

Чи ще хтось відійде від фракції, чи ні, мені казати важко. Не маю ані інформації, ані підозр, що хтось ще збирається таке зробити.

 

Перший заступник голови фракції Партії реґіонів Михайло ЧЕЧЕТОВ:

 

В ЧЕРЗІ НА ВИХІД З БАТЬКІВЩИНИ СТОЇТЬ 20–25 ДЕПУТАТІВ

 

 

З опозиційних фракцій ідуть депутати не тому, що ми щось проти них робимо. А тому, що в опозиції, у «Батьківщини», деструктивна позиція в парламенті, зокрема у її лідера Яценюка.

 

Ці депутати не до нас ідуть, вони від них ідуть. Нормальна людина просто там не може перебувати. Ці депутати хочуть створити нормальну, центристську фракцію. Вони будуть критикувати і нас, і опозицію, але будуть працювати, чого зараз в опозиціонерів немає.

 

Якщо в опозиції відбуваються такі процеси — вона є нездоровою. Нині у черзі є 20–25 людей, які готові вийти з «Батьківщини». Подивіться, свого часу вигнали «бойових» командирів Майдану, потім ще з десяток людей. Це тому, що гнила політика лідера фракції виштовхує з неї нормальних людей.

 

Фракція партії УДАР

Павло РОЗЕНКО:

 

МИ НЕ СПРИЙМАЄМО «ТУШОК» ЯК КЛАС

 

Вихід депутатів з фракції, звичайно, є великою плямою насамперед на ВО «Батьківщина». Це дуже серйозний удар по лідерові Яценюку і по всій фракції в цілому. Такі тенденції кидають тінь на всю опозиційну діяльність, на всі опозиційні фракції.

 

Однак на єдності опозиційних партії це однозначно ніяким чином не позначиться. В даному випадку є підтримка одне одного, є загальне несприйняття «тушок» як класу. Ми однозначно засуджуємо тих людей, які зрадили своїх виборців, які зрадили свої політичні сили, за підтримки яких вони стали народними обранцями. І жодних виправдань для таких дій бути не може.

 

Я впевнений, що після свого виходу з фракцій ці депутати забудуть про свою опозиційність і голосуватимуть практично в тандемі з фракціями Партії реґіонів і КПУ.

 

Чи слід очікувати нових «тушок»? Знаєте, заглянути кожному в душу неможливо. І на всі сто застрахуватися від підступних дій, від зрадництва — це неможливо. Зрадники, на жаль, були, є і будуть. Така природа людська. Хотілося б сподіватися, що такого більше не буде. Все покаже час.

 

Заступник голови фракції ВО «Свобода» Андрій МОХНИК:

 

МИ ВІДПОВІДАЄМО ЗА СВОЇХ

 

Питання виходу депутатів з фракції «Батьківщина» — це питання до фракції «Батьківщина». Ми, ВО «Свобода», відповідаємо лише за своїх депутатів.

 

 

 

 

 

 

 

Фракція ВО «Батьківщина»

Лілія ГРИНЕВИЧ:

 

ЗАРАЗ КУПУЮТЬ НАШИХ ДЕПУТАТІВ. ЯК ВІЗЬМУТЬСЯ ЗА ІНШИХ, ТО ТАМ ТЕЖ ВИЛІЗУТЬ ПРОБЛЕМИ

 

Кожна людина, кожен депутат несе особисту відповідальність за свої вчинки. Таке явище, як зрада, є надзвичайно ганебним. А вихід з фракції — це зрада виборців. Людина зраджує тих, хто проголосував за неї саме тому, що вона в опозиційній партії.

 

Всі наші кандидати в депутати підписували документ, в якому вони стверджували, що в разі бажання вийти з фракції, вони складуть мандат. Заяви про невдоволення політикою Яценюка — це тільки камуфляж того, що депутати підкуплені і вийшли з фракції через те, що отримали хабар. Така заява завуальовує справжні причин того, що вони зробили.

 

Вихід депутата з фракції — це зрада, і тільки так це можна трактувати. Зараз тиск і залякування чиняться на всіх депутатів фракції «Батьківщина». Коли візьмуть в розробку інші опозиційні фракції, у них теж будуть проблеми. Тут все залежить від стійкості народних обранців. Очевидно, що саме в такий спосіб і фракцію «Батьківщина» хочуть розколоти, і сподіваються на неґативний ефект у стосунках між трьома фракціями.

 

ДУМКА ЕКСПЕРТІВ

 

Директор соціологічної служби Центру ім. О.Разумкова Андрій БИЧЕНКО:

 

НАВІТЬ ПОГАНА ОПОЗИЦІЯ КРАЩА ЗА ВЛАДУ

 

Від 2004 року Україна чітко поділена майже навпіл за електоральними вподобаннями — на «помаранчевих» і «біло-блакитних». Між цими таборами перетікання електорату надзвичайно мале. Всі результати на виборах пов'язані з тим, чий електорат більше змобілізований. Скажімо, розчарування в економічній політиці Тимошенко призвело до того, що у 2010 році був менше змобілізований «помаранчевий» електорат. Зараз навпаки. Є розчарування електорату «біло-блакитних». Відповідно у них менше мобілізація, менша готовність голосувати, на відміну від електорату «помаранчевих».

 

Виборці опозиційних партій вважають, що гірша опозиція є все одно кращою за нинішню владу. Вихід депутатів з фракції може впливати на ставлення передусім до конкретних депутатів, а якщо це буде масовим явищем — то до конкретної партії, може позначитися на її рейтинґах. Те, що відбувається зараз, не призведе до зменшення опозиційних настроїв.  До певної міри опозиційний електорат уже звик до таких подій.

 

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир ФЕСЕНКО:

 

АПОКАЛІПТИЧНИХ НАСЛІДКІВ ДЛЯ ОПОЗИЦІЇ НЕ БАЧУ

 

Для «Батьківщини» «тушки» є серйозною проблемою. З їх фракції вже вийшли кілька депутатів. Ще кілька вийдуть. Передусім це стосується бізнесменів. Однак, так чи інакше, навіть прихильники Яценюка розуміють, що від розколу фракції програють усі: програє Тимошенко, програють і опоненти Яценюка. Це значно послабить опозицію.

 

Можливо, декілька осіб вийдуть і з фракції УДАР. Але в цій політичній силі, на відміну від «Батьківщини», ситуація стабільніша, і залишатиметься такою, допоки Віталій Кличко буде одним з претендентів на посаду президента України.

 

Щодо «ВО «Свобода», то, можливо, будуть спроби вивести з фракції хоча б когось. Але там річ не в «тушках», оскільки ця партія ідеологічно міцна. На фракцію цієї політичної сили впливають в інший спосіб. ВО «Свободу» вже давно використовують як зручного спаринґ-партнера для Партії реґіонів.

 

Попри це все, ніяких апокаліптичних наслідків для опозиції я не бачу. «Тушки» не призведуть до розколу. Опозиційні сили співпрацюватимуть далі.

 

 

11.06.2013