Громадські діячі закликали поляків до спільного вшанування пам'яті жертв польсько-українського конфлікту.

 

Голови українських церков, колишні президенти України, державні і громадські діячі, інтелектуали скерували звернення до керівництва Польщі і польського суспільства з закликом разом встановити єдиний День пам’яті за жертвами польсько-українського конфлікту під час і після Другої світової війни.

 

Про це йдеться у зверненні, опублікованому на сайті ініціативи "Першого грудня". Звернення, зокрема, підписали Блаженніший Святослав (Шевчук) та Святіший Філарет, Леонід Кравчук та Віктор Ющенко, а також В’ячеслав Брюховецький, Іван Васюник, Іван Дзюба, Данило Лубківський, Дмитро Павличко, Володимир Панченко, Мирослав Попович, Вадим Скуратівський та Ігор Юхновський.

 

Автори звернення напередодні роковин Волинської трагедії закликали "не допустити мови ворожнечі, яка може підмінити християнські почуття прощення і порозуміння". Українці закликають поляків утриматися від нерозважливих політичних заяв з приводу минулого, які можуть використати треті сили для загострення польсько-українських відносин.

 

"Особливим болем і для України, і для Польщі залишається трагедія Волині і польсько-українського конфлікту в роки Другої Світової війни, в проваллі якого було знищено тисячі невинних братів і сестер. Убивство невинних людей не має виправдання. Просимо прощення за вчинені злочини і кривди – це наш головний мотив. Просимо прощення і рівною мірою прощаємо злочини і кривди, вчинені щодо нас, – це єдина духовна формула, що повинна бути мотивом кожного українського і польського серця, яке прагне миру і порозуміння", – йдеться у зверненні.

 

Автори наголошують, що Українській державі ще належить повною мірою сформувати цілісне і гідне ставлення до минулих випробувань, їхніх причин, власної відповідальності за минуле і майбутнє. Водночас "польській думці належить повною мірою прийняти самобутність української національної традиції як справедливу і гідну поваги боротьбу за свою державність і незалежність".

 

Українці закликали польське державне керівництво та парламентаріїв зупинити будь-яку незважену політичну декларацію, "схвалення якої не вгамує біль, а лише дозволить нашим спільним ворогам використати його проти Польщі та України". "Не маймо сумніву: вороже тавро буде поставлено на обидві спільноти. Пам’ятаймо також, що Київ і Варшава – це стратегічна східна опора всієї Європи. Маємо усвідомити, що приклад нашого взаємного порозуміння здатен стати зразком для всього європейського простору", – йдеться у зверненні.

 

03.06.2016