Na cześć Królowej Korony Polskiej.

Tradycyjnym zwyczajem we wszystkich katolickich świątyniach lwowskich rozpoczęto wczoraj maj uroczystemi nabożeństwami, które odbywać się będą codziennie przez cały miesiąc.
W miesiącu tym obchodzi corocznie społeczeństwo polskie uroczyście pamiątkę Ślubów Jana Kazimierza w prastarej katedrze lwowskiej. Król polski, Jan Kazimierz, złożywszy w r. 1656 pamiętne w katedrze lwowskiej śluby, znajdując się w jakiś czas później w kościele OO. Jezuitów, gdy nuncjusz papieski, Piotr Vidoni odmawiał głośno litanję do Matki Boskiej, prosił tego dostojnika kościelnego, aby w końcu litanji przydał inowację: Królowo Ko rony Polskiej. W tej chwili nuncjusz zawołał: "Regina Poloniae" — i od tej chwili w całej Polsce rozbrzmiewa z dziesiątka miljonów ust prośba: "Królowo Korony Polskiej, módl się za nami!"
Zabrzmiała więc wczoraj pod sklepieniami kościołów pieśń błagalna, pieśń o wyzwolenie ducha z więzów szarzyzny i bezczynności.
Symbolem uroczystości majowych jest też figura Matki Boskiej na placu Marjackim, która zwykle przez cały miesiąc maj płonie wieczorem aureolą świateł. Znajdująca się u stóp figury studnię wybudowano sumptem miasta na skutek pamiętnej uchwały przez radę miejską w r. 1904. W tym samym roku w miesiącu wrześniu nastąpiło uroczyste jej poświęcenie z okazji I. polskiego Kongresu Marjańskiego.
Oświetlenie figury Matki Boskiej odbywa się dopiero od lipca 1914 roku. Myśl oświetlenia figury zawdzięczyć należy radcy W. Włodzimirskiemu, który domagał się tego na posiedzeniu rady miejskiej w kwietniu 1914 r. Na skutek powziętej uchwały postanowiono otoczyć figurę łukiem o 32 lampach elektrycznych, prócz tego zaś umieszczono u stóp figury, wiecznie płonącą lampę.

02.05.1915

До теми