◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦

Ze sztabu naczelnego wodza.
Oficjalnie 15/28 III.

Na zachód od Niemna walki miały w dniu 14/27 III charakter kontrataków.
Pod Osowcem słaba strzelanina z armat.
W okolicy rzek Szkwy i Omulewa, na froncie Tartak-Wach-Zawady bezą się zacięte walki o pozycje Niemców. W ciągu doby wzięliśmy tam z górą 600 jeńców z pięciu oficerami i dwoma karabinami maszynowymi.
W Karpatach dnia 13/26 III. nasza ofenzywa pozwijała się przeważnie w kierunku Bardyjowa, gdzieśmy w walce zawładnęli nową linią wzgórz na froncie około 35 wiorst. W walce na bagnety o wzgórze 389 na wschód od wsi Mlinarocz znieśliśmy trzy bataljony austrjackie.
Na drogach Munkacz—Stryj nieprzyjaciel znowu podjął szereg odbitych przez nas ataków przyczem bez powodzenia zasypywał nasze okopy ogromną ilością ręcznych granatów.
Z głównego zarządu generalnego sztabu.
Oficjalnie.
W urzędowem niemieckiem doniesieniu o działaniach pod Kłajpedą mieści się twierdzenie, że nasze wojska uprowadziły z miasta 3000 cywilnych mieszkańców, których wojska niemieckie odbiły pod Kretyngą. Po przeprowadzeniu dochodzeń okazało się, że walka z niemieckimi wojskami, nacierającemi od Tylży toczyła się tak w samej Kłajpedzie, jak na drogach Kłajpeda-Gorzdy i Kłajpeda-Połąga. Mieszkańcy Kłajpedy sami uciekli do jedynej nieobjętej przez walkę okolicy między owemi dwoma drogami do Kretyngi i czekali tam końca walk.

30.03.1915

До теми