◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦

Rada wojenna kolo Lille.
Z Pietrogrodu donoszą, że ces. Wilhelm zamierza zwołać radę wojenną kolo Lille, przy udziale następcy tronu i niektórych monarchów niemieckich.
Miny w Dardanelach.
"Wiecz. Wr." donosi, że Turcy codziennie puszczają w cieśniny wiele pływających min. Najniebezpieczniejszem będzie atakowanie fortu Czanah, znajdującego się naprzeciw fortyfikacji na drugim brzegu. Obawiają się, że Turcy pobudowali wiele baterji ukrytych i umieścili w różnych miejscach aparaty minowe. Wejście do Dardanelów jest wolne od min na przestrzeni 17 kilometrów. Baterje nadbrzeżne są zniszczone.
Włochy i Austrja.
W Londynie wywołał sensację telegram z Rzymu donoszący, że premjer włoski oświadczył, iż parlament będzie miał dłuższe wakacje. Oświadczenie to tłumaczą w tym sensie, że dyplomatyczne układy szybko się zakończą i w najbliższych dniach można oczekiwać wielkich wydarzeń. Austrja odwołuje wojska z granicy serbskiej na włoską, tudzież wysyła jeńców na roboty około wzmocnienia fortów Trydentu. Flota cala jest skoncentrowana.
Z Tomaszowa.
Jedna z osób, która przybyła z Tomaszowa raw., opowiada, że wojska niemieckie, które się tam znajdują, składają się z landszturmu i rekrutów ostatniego poboru. Ćwiczenia odbywają się na placu miejskim. W mieście utworzono 12 lazaretów w gmachach szkolnych i prywatnych. Z fabryk tomaszowskich są w ruchu tylko dwie, wyrabiające letnie sukno dla wojsk. Ceny żywności są bardzo wysokie: funt chleba n. p. kosztuje 18 kopiejek. Wyjeżdżać mieszkańcom nie wolno, a komunikacja z pobliskiemi wsiami możliwą jest tylko za zezwoleniem komendanta. Wiele okolicznych wsi zostało spalonych.
Odgrodzenie Szwajcarji.
Kopenhaga. Jak donoszą z Berlina, niemieckie władze wojskowe ustawiły wzdłuż granicy Alzacji górnej i Szwajcarji zagrody z drutu kolczastego, do których nie wolno nikomu zbliżać się na odległość 20 metrów. Placówki mają rozkaz wręcz strzelać do wszystkich osób, przekraczających to rozporządzenie.
O naruszenie neutralności przez Szwecję.
Sztokholm. (P. A. T.) Londyńskie "Daily News" donoszą, że Niemcy posłały transport karabinów dla perskiego szeika Saboma, celem zorganizowania powstania w Buszirze. Według informacji gazety transport konwojuje oficer szwedzkiej żandarmerji. Gazeta przypuszcza, że na wypadek potwierdzenia tej wiadomości, rząd szwedzki powinien odwołać szwedzkich oficerów z Persji i ukarać ich za próbę wmieszania się do wojny, przez co Szwecja mogłaby uniknąć podejrzenia o naruszenie neuiralnóści.

24.03.1915

До теми