◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦ ◦

Z Niemiec.
Sztokholm. (P. A. T.). Z Berlina donoszą, że ministerstwo spraw zagranicznych pozwoliło na wywiezienie ruchomości rosyjskich dyplomatów.
Z głównej kwatery donoszą o zajęciu przez Rosjan Kłajpedy.
W parlamencie minister finansów oświadczył, że subskrypcja na newą pożyczkę przewyższyła 6 miliardów.
Z Serbji.
Nisz. (P. A. T.) Rano, koło Belgradu odbyła się krótka artyleryjska walka, która dala dowód przewagi naszej artylerji. Ogień nieprzyjacielski z armat wielkiego kalibru był bez rezultatu, a nasza artyleria zniszczyła wiele okrętów w porcie Adakale.
Wieczorem w kierunku Smederewa rozpoczął się slaby artyleryjski pojedynek, ale artylerja nieprzyjacielska wkrótce została zmuszona do milczenia.
Zeppelin nad Paryżem.
Paryż. (P. A. T.) Wczoraj w nocy wskutek pojawienia się Zeppelina, zarządzono przepisane przez władze wyjątkowe środki ostrożności. Dźwięki rogów i trąb przestrzegły ludność. W całym Paryżu zapanował w mgnieniu oka mrok. Zeppelin rzucił dwie bomby w Paryżu. Trzecia wznieciła pożar na przedmieściu Nely sur Seine.
Moratorjum czynszowe we Francji.
Paryż. (P. A. T.). Dekretem przedłużono termin wnoszenia czynszów za najem niektórych rodzajów lokali na dalsze trzy miesiące.
Import i eksport Francji.
Paryż. (P. A. T.) Za dwa pierwsze miesiące 1915 r. import do Francji osiągnął 854 milionów zamiast 1512 milj. roku zeszłego. Eksport wynosił 355 mili., zamiast 992 mili. r. z.
Na morzu.
Londyn. (P. A. T.) Angielskie władze zatrzymały amerykański parowiec "Marikas" z ładunkiem towarów spożywczych. Według oświadczenia kapitana okręt zafrachtowany "Goteborg" i "Sztokholm". Podejrzywają, że ładunek przeznaczony jest dla Niemiec.
Zatrzymano okręt hiszpański z rudą żelazną, płynący według przypuszczenia do niemieckiego portu.
Z senatu włoskiego.
Rzym. (P. A. T.). Większością 145 głosów przeciw 2 senat przyjął projekt ustawy o wojskowej i ekonomicznej obronie kraju.
Powołanie oficerów włoskich.
Rzym. (P. A. T.). Powołano do czynnej służby oficerów rezerwy z lat 1880—1888.
Z rikstagu.
Sztokholm. (P. A. T.). Rikstag jednogłośnie aprobował budżet ministerjum marynarki, w tei liczbie 32 milionów na budowę nowych okrętów. Z tego 6,400.000 asygnowano na rok 1916. Z powodu sporów o przewagę okrętów z silną artylerią a łódek podwodnych, minister finansów oświadczył, że doświadczenia wojny światowej w odniesieniu do wypuszczania min nie przeszły bez śladu dla rządu i obiecał zatrzymać 4 miljony na łódki podwodne.
Z sobranja bułgarskiego.
Sofia. (P. A. T.) W sobranju wniesiono projekt ustawy o pomocy dla rodzin rezerwistów, powołanych na wypadek mobilizacji.
Konkordat Serbji z Rzymem.
Rzym. (P. A. T.) Ratyfikowano konkordat Serbji ze stolicą papieską.

22.03.1915

До теми