Обережно, оптимізація! Влада ріже медицину, культуру і освіту

 

43 мільйони гривень планує заощадити завдяки оптимізаційним заходам намісник президента на Івано-Франківщині Михайло Вишиванюк. Він переконує, що саме скорочення витрат на освітню та медичну галузі започаткує раціональне використання бюджетних коштів у реґіоні.

 

«У нас є 22 школи, де навчаються по 7–8 учнів. Яка може бути ефективність навчання, коли всі учні різного віку сидять в одному класі? Річне навчання одного учня в цій школі державі коштує стільки ж, скільки навчання студента у Кембриджському університеті на рік, а це 57 тисяч гривень [sic! Z]. Логіки утримувати такі школи немає», — переконаний намісник Віктора Януковича. Більшість шкіл, які розпорядився ліквідувати Вишиванюк, — у селах. Окрім освітніх закладів, закриють також бібліотеки, фельдшерсько-акушерські пункти (ФАП) та скоротять ліжкомісця у лікарнях. Натомість керівництво області планує за заощаджені кошти відкрити дитячі садки та пункти невідкладної медичної допомоги. Михайло Вишиванюк також запевняє, що оптимізація не спричинить хвилі безробіття.

Але, попри бадьорий тон, скоротити видатки на освіту, медицину та культуру обласну державну адміністрацію вимусили "згори". Перший заступник голови ОДА Василь Плавюк раніше пояснював необхідність економії так: «Кабінет Міністрів піддав критиці діяльність влади нашого реґіону, розглядаючи 26 грудня торік питання про стан виплати зарплати працівникам бюджетних установ, які фінансують з місцевих бюджетів, і дав протокольне доручення облдержадміністрації розробити план заходів щодо оптимізації мережі цих установ та економії видатків місцевих бюджетів на 2013 рік».

Розпорядження про оптимізацію мережі бюджетних установ містить низку заходів, які залишать без роботи близько сотні людей. Найбільше обтяти вирішили на освіті — 20 млн. грн., на охороні здоров’я — 12 млн. грн., а на культурі — майже 9 млн. грн. Решту (2 млн. грн.) заберуть у сферах соціального захисту, спорту та державного управління. Серед районів найбільше «оптимізація» торкнеться Снятинщини — 6 млн. грн, у Верховинському ж районі, наприклад, — 600 тис. грн. Урізання бюджету спричинить обов'язкове скорочення персоналу. Зокрема, в охороні здоров'я звільнять понад 70 медичних працівників, закриють два ФАПи, «оптимізують» (тобто ліквідують) 220 ліжкомісць. Про оптимізацію силових структур чи чиновницького апарату влада сором`язливо мовчить.

Керівництво області запевняє, що в умовах нестачі коштів у бюджеті перегляд та оптимізація витрат є необхідним інструментом їх скорочення. Наприклад, в Івано-Франківську планують скоротити 40 ліжок у терапевтичному відділені Першої міської лікарні. Більшість пацієнтів тут лежать лише в сезонні піки хвороб, а решту часу (весняно-літній період) відділення є напівпорожнім. Тож 40 ліжок будуть «оптимізовані». Натомість ті самі ліжка потраплять у денний стаціонар при міській поліклініці №1. Тут вони працюватимуть у дві зміни.

Питання доцільності такої економії розглянула комісія обласної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій. Хоча Василь Плав’юк запевнював, що під час розробки документ погоджувався на місцях,комісія рекомендувала керівництву облдержадміністрації призупинити дію розпорядження, щоб обговорити його з місцевими та обласною радами.

 

 

15.02.2013